Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Rapida 164 – większa siostra Rapidy 145

Rapida 164 – większa siostra Rapidy 145

Na targach drupa 2012 koncern KBA oficjalnie zaprezentował nową Rapidę 145 z rodziny najbardziej wydajnych wielkoformatowych maszyn drukujących w formacie VI (106×145 cm). Do tej pory na rynku znalazło się prawie 40 maszyn tego nowego, zaawansowanego technologicznie modelu, pracującego z wydajnością do 17 tys. ark./godz. Na przełomie roku 2012 i 2013 uruchomiono sprzedaż Rapidy 164 w formacie VIIb (120,5×164 cm), zautomatyzowanej w takim stopniu jak KBA Rapida 145.

Nowa Rapida 164 drukuje z prędkością maks. 15 tys. ark./godz. (z pakietem High-Speed) i ma bardzo krótki czas narządzania. Zastąpiła modele KBA Rapida 162 i KBA Rapida 162a dedykowane do segmentu wielkoformatowego druku opakowań i druku dziełowego. Obie maszyny były obecne na rynku od 1995 roku. KBA Rapida 164 została opracowana pod względem technicznym od nowa. Dysponuje ona rozwiązaniami technicznymi zaczerpniętymi z modelu KBA Rapida 106, okrzykniętego „mistrzem świata w czasach narządzania”.
Analogicznie do Rapidy 145 nowa Rapida 164 jest dostępna z technologią niezależnego napędu DriveTronic. Od swojej poprzedniczki różni się wyższym wykładaniem, większą wydajnością produkcji i krótszymi czasami narządzania dzięki jednoczesnemu przebiegowi wielu procesów.
Większa siostra dysponuje tymi samymi komponentami DriveTronic co seria KBA Rapida 106 i KBA Rapida 145. Również pod względem formatu, w stosunku do poprzedniej serii, KBA Rapida 164 nieco urosła. Dwa centymetry w szerokości arkusza i pół centymetra w długości wyróżnia ją od maszyny KBA Rapida 162a.
Pojęcie „KBA DriveTronic” oznacza technikę pojedynczych napędów, minimalny nakład prac obsługowych i ekstremalnie skrócone czasy przygotowania maszyny do produkcji przy zmianie zlecenia. Nowoczesna koncepcja dla maszyny KBA Rapida 164 rozpoczyna się od bezwałowego samonakładaka DriveTronic, wyposażonego w napędy odpowiedzialne za wszystkie funkcje związane z ruchem stosu. DriveTronic Infeed pozwalający na zdalne ustawienia w linii nakładania. Ekran dotykowy z przyciskami szybkiego wyboru dla pewnej i intuicyjnej obsługi maszyny. Do tego dochodzi jeszcze sensoryczny system nakładania bez marki bocznej (DriveTronic SIS), nigdy wcześniej nie dostępny w tej klasie formatowej. Poza uniknięciem zarysowań bardzo wrażliwych podłoży drukowych, nakładanie bez marki bocznej SIS zachwyca wyeliminowaniem wszelkich manualnych ustawień i najwyższą dokładnością wyrównywania arkusza.
KBA Rapida 164 może być dostarczona z różnymi wariantami do wymiany płyt: systemem SAPC (półautomatyczną wymianą, ok.1:50 minuty na każdy zespół), FAPC (w pełni automatyczną wymianą dla wszystkich zespołów, ok. 3:00 min.) oraz DriveTronic SPC, czyli technologią niezależnego napędu cylindra płytowego dla symultanicznej wymiany form drukowych, która skraca całkowity czas wymiany do 1:50 minuty bez względu na liczbę zespołów drukujących.
Przy wyposażeniu maszyny KBA Rapida 164 w system DriveTronic SPC możliwe jest jednoczesne mycie cylindrów gumowych i dociskowych w stosunku do procesu wymiany płyt. Maszyna dysponuje wówczas dwiema belkami myjącymi (CleanTronic Synchro), które mogą równocześnie myć obciąg gumowy skracając czas mycia o połowę. Dodatkowo dzięki zastosowaniu funkcji ReInk możliwe jest skrócenie czasu mycia zespołów farbowych do 90 sekund, co należało dotąd do najdłuższych procesów narządzania w zespole drukującym. CleanTronic Multi z dodatkowymi obiegami dla kilku środków myjących jest przydatny tam, gdzie regularnie są zmieniane różne rodzaje farb (UV/konwencjonalne), eliminując procesy ręcznego mycia. CleanTronic UV Pozwala na mycie obciągów gumowych w trybie czuwania promienników UV. Funkcja CleanPrint służy do zbierania resztek farby z formy drukowej i obciągu gumowego. Skraca czasy mycia i może zastąpić przy niskich nakładach mycie obciągu gumowego.
KBA Rapida 164 jest dostępna z dwoma wariantami wież lakierujących: wersja standardowa jest wyposażona w komorę raklową i półautomatyczną wymianę form do lakierowania (SAPC). Automatycznie odbywa się w tym przypadku pozycjonowanie cylindra formowego – podobnie jak zaciskanie i napinanie płyt lakierujących. W wieży lakierującej z systemem DriveTronic SFC (Simultaneous Forme Change) wymiana form do lakierowania przebiega symultanicznie do wymiany form drukowych i procesów mycia zespołów drukujących. Przy maszynach z dwiema wieżami lakierującymi i tylko jednej zajętej aktualną produkcją możliwe jest przygotowywanie drugiej do użycia podczas trwania druku nakładu. Dla zleceń z częstymi zmianami ilości nadawanego lakieru obecnie dostępna jest aniloksowa tuleja rastrowa. Dzięki temu zmianę może szybko i bez kłopotu wykonać jedna osoba, również równolegle do innych procesów narządzania.
Oczywiście nowa KBA Rapida 164 posiada również wysokie wykładanie z możliwością wprowadzenia wszystkich wstępnych ustawień. System prowadzenia arkuszy Venturi zapewnia spokojny transport arkuszy do maksymalnej wydajności 15 tys. ark./godz. Systemy suszenia VariDry umożliwiają uzyskanie optymalnych rezultatów suszenia. Obojętnie, czy są to suszarki na promieniowanie podczerwone/gorące powietrze czy suszarki UV – moduły można w dogodny sposób zainstalować w pozycjach suszenia pośredniego jak i końcowego. Koncern KBA oferuje również energooszczędny system suszenia VariDryBlue. Wprowadzone gorące powietrze jest ponownie wykorzystywane w segmencie przedłużonego wykładania, co prowadzi do zredukowania jego objętości i obniżenia zapotrzebowania energetycznego modułów grzewczych. Potencjał oszczędności energetycznej w stosunku do suszarek konwencjonalnych może wynosić do 50%.
Od targów drupa 2012 wszystkie maszyny Rapida, wśród nich także model 164, posiadają nowe stanowisko operatorskie ErgoTronic ze ściennym ekranem. Może ono być wyposażony w systemy online do kontroli i regulacji koloru, jak urządzenie do automatycznego pomiaru nafarbienia ErgoTronic ColorControl czy systemy pomiaru registrów ErgoTronic ACR lub ICR. Możliwe jest podłączenie do systemu urządzenia kontrolno-pomiarowego DensiTronic Professional. Dostarczany obraz na żywo przez systemy kontroli jakości inline QualiTronic ColorControl czy QualiTronic Professional również może być wyświetlany na ściennym ekranie. Jak wszystkie stanowiska operatorskie maszyn KBA także stanowisko Rapidy 164 jest wyposażone w zintegrowany moduł zdalnej diagnostyki PressSupport 24 Sheetfed z łączem internetowym do aktualizacji oprogramowania. KBA Rapida 164 może być dostarczona w konfiguracjach dedykowanych do druku wydawnictw komercyjnych, książek oraz opakowań, z jedną lub dwiema wieżami lakierującymi, agregatami suszącymi, na podwyższonym fundamencie dla uzyskania wyższych stosów, dodatkowym wyposażeniem do cienkich podłoży drukowych, tektur litych i falistych oraz logistyką stosu PileTronic, odwracaniem arkuszy i wieloma innymi opcjami w zależności od specyficznych wymagań. Jest równie wszechstronna jak jej poprzedniczka, ale oferuje wyraźnie większą wydajność, jeszcze krótsze procesy narządzania oraz wyższą ekonomiczność produkcji.
Modele pilotażowe maszyny KBA Rapida 164 już od dłuższego czasu były testowane w warunkach produkcyjnych. Uzyskane doświadczenia zostały zaimplementowane do nowej serii. Poprzednie modele tj. maszyny KBA Rapida 162 zostały całkowicie wyprzedane. Ich miejsce zajęła nowa KBA Rapida 164. Podczas dni otwartych w zakładzie w Radebeul, w tym tygodniu, nastąpi oficjalna prezentacja nowej maszyny.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Tegoroczna odsłona odbywającej się pod wspólną nazwą i na przemian z targami Print4All międzynarodowej konferencji z powodu epidemii musiała odbyć się w zmienionej formule. Organizatorzy zadbali o atrakcyjną formę transmisji online, aranżując zarówno rozmowy z włoskim ekspertami w studio, jak i łącząc się na żywo z prelegentami z innych części świata. Nieprzypadkowo też tematyka wystąpień koncentrowała się na zrównoważonym rozwoju i idei przemysłu 4.0, które – odpowiednio wykorzystane – mogą pomóc przezwyciężyć kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Firma Avery Dennison Graphics Solutions Europe poinformowała o nawiązaniu strategicznego partnerstwa z Lampe Textiles, dzięki czemu portfolio producenta poszerzy się o samoprzylepne tekstylne folie okienne marki Squid przeznaczone dla branży graficznej. W regionie EMENA (Europa, Bliski Wschód i Afryka Płn.) folie te będą dostępne klientów Avery Dennison od września 2020 r.

Tegoroczna edycja megawystawy 6 w 1, skupiającej całą branżę przemysłu opakowań, która odbywała się w Guangdong w dniach 22–24 lipca 2020 r. w formule łączącej możliwość odwiedzenia targów na żywo oraz za pośrednictwem Internetu (transmisji strumieniowej z hal wystawowych), zakończyła się sukcesem mimo trudnych warunków związanych z panującą pandemią COVID-19. Jak poinformowali organizatorzy, trzydniowe Sino Virtual Show 2020 na miejscu odwiedziło 33,7 tys. gości, zaś widzów online zarejestrowano 44,8 tys. (średni czas oglądania wyniósł ok. 1 godz.).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.