Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Rekordowy użytkownik płyt Sonora

Rekordowy użytkownik płyt Sonora

Rosyjska drukarnia Pareto Print jest największym na świecie użytkownikiem płyt bezprocesowych Kodak Sonora. Od momentu wdrożenia w styczniu ubiegłego roku naświetlono ich tam już ponad 500 tys. m2. Obecnie w Pareto Print trwa proces wdrażania ich nowej generacji – Sonora X.

Zatrudniająca obecnie ok. 800 pracowników drukarnia Pareto Print z siedzibą w Twerze k. Moskwy została założona w 2010 roku. W dziale prepress od początku wykorzystywano tam rozwiązania firmy Kodak, zarówno od strony sprzętowej, jak też materiałów i workflow. W tamtejszej przygotowalni pracowały dwa wielkoformatowe systemy CTP Kodak VLF Magnus, wykorzystywano tam też płyty termiczne tej firmy – początkowo Electra XD, a następnie przez kilka lat Capricorn VT. Od początku 2017 roku cała produkcja Pareto Print realizowana jest z udziałem bezprocesowych płyt Sonora XP, których miesięczne zużycie waha się tam pomiędzy 28 a 35 tys. m2. W ciągu niespełna 15 miesięcy pracy z płytami Sonora drukarnia Pareto Print odnotowała ponad 20-procentowy wzrost ilości produkowanych książek. Obecnie w ciągu miesiąca powstaje tam ok. 7 mln egzemplarzy w oprawie zeszytowej, miękkiej i twardej, co przekłada się na 18-procentowy udział w rosyjskim rynku produkcji dziełowej.

„Wiele osób, które nas odwiedzają, wciąż nie dowierza, że cała nasza produkcja – przekraczająca rocznie 70 mln egzemplarzy książek – jest realizowana wyłącznie z udziałem płyt Sonora. Jednak ze swej strony potwierdzamy, że stały się one produktem naszego codziennego użytku. Szczerze mówiąc zapomnieliśmy już jak wygląda proces tradycyjny, gdyż wywoływarki zniknęły z naszej drukarni z chwilą pojawienia się technologii bezprocesowej. Zatem to co innych wprawia w zdumienie, dla nas jest czymś normalnym”, wyjaśnia Pavel Arseniev, CEO drukarni Pareto Print.

W najbliższym czasie drukarnia spod Moskwy rozpocznie pracę z kolejną generacją bezprocesowych płyt firmy Kodak – Sonora X. Według deklaracji producenta, w porównaniu do Sonora XP umożliwiają one realizację nawet sześciokrotnie wyższych nakładów (w zależności od aplikacji), oferując jednocześnie wyższą odporność i krótszy czas naświetlania. Kodak szacuje, że za sprawą Sonora X technologię bezprocesową może wdrożyć u siebie nawet 80% drukarń offsetowych o różnej specjalizacji (książki, akcydensy, opakowania, gazety czy druk UV).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Niektórzy przepowiadali, że drukowanych książek nie będzie, tymczasem obserwujemy, że nie brakuje ich na rynku, a wydawcy wspólnie z drukarniami dziełowymi zaskakują czytelników nowymi pomysłami na uatrakcyjnienie odbioru treści, których realizacja jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom. Jak się okazuje, mimo mniejszych nakładów publikacji liczba i różnorodność tytułów wciąż rośnie, a wielbiciele tradycyjnych książek nadal po nie sięgają. Z tym większą przyjemnością Polski Drukarz sp. z o.o., wydawca magazynu „Świat DRUKU” i organizator wydarzeń branżowych w ramach Akademii Wiedzy, zaprasza na konferencję „Święto Książki”, która odbędzie się 21 marca 2019 r. w Centrum Konferencyjnym Nimbus, mieszczącym się przy Al. Jerozolimskich 98 w Warszawie.

Trzecie w tym roku wydanie „Świata DRUKU” przygotowujemy z myślą o nadchodzących targach Packaging Innovations (Warszawa, 02–03.04.2019 r.), na których będzie ono dystrybuowane. Tematami przewodnimi będą: innowacyjne opakowania i etykiety (m.in. IML, shrink sleeve, booklet, peel-of, twin feeder, z kodem RFID); maszyny i urządzenia do produkcji opakowań; innowacyjne uszlachetnianie opakowań; znakowanie opakowań; kontrola jakości ich produkcji; systemy gospodarowania odpadami.

Podczas właśnie zakończonych targów RemaDays 2019, które odbyły się w Nadarzynie w dniach 13–15 lutego, firma SoftPlast dostarczająca urządzenia i akcesoria do produkcji plandek, namiotów, banerów i rolet okiennych, na swoim stoisku pokazała m.in. kilka rodzajów zgrzewarek oraz system domingowy UV Flexadome do produkcji etykiet i naklejek z efektem 3D.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu