Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Rozwiązania Kodaka usprawniają pracę włoskiej drukarni

Rozwiązania Kodaka usprawniają pracę włoskiej drukarni

Po zrealizowaniu inwestycji w kompleksowe rozwiązanie firmy Kodak, obejmujące oprogramowanie i sprzęt, włoska drukarnia Trento odnotowała znaczącą poprawę jakości wykonywanych zleceń, zapewniając standardy produkcyjne oczekiwane przez jej klientów. Jako wieloletni użytkownik systemów Kodak firma ma obecnie dwie wielkoformatowe naświetlarki Kodak Magnus VLF; system workflow Kodak Prinergy; portal Kodak InSite (pozwalający na zdalne przesyłanie prac przez klientów, dokonywanie zmian oraz akceptację bądź odrzucanie zleceń) oraz oprogramowanie Kodak ColorFlow integrujące wszystkie elementy związane z kolorystyką prac w ramach jednego środowiska produkcyjnego.

Do drukowania są tu stosowane wysokiej jakości płyty termiczne Kodak Trillian SP. Wspólnie z firmą Kodak drukarnia stworzyła również bazujący na formacie XML moduł umożliwiający integrację systemów prepress i MIS.
Od uruchomienia w 1980 roku Trento specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości książek. Zakład zatrudnia 50 osób i jest znakomitym przykładem tego, jak pozyskiwać znaczące przychody ze sprzedaży na rynki zagraniczne. Trento eksportuje 95% drukowanych przez siebie książek (poświęconych głównie sztukom pięknym, kuchni, fotografii, architekturze i medycynie), przewodników turystycznych i kalendarzy, a jej odbiorcami są firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Belgii i krajów skandynawskich. W listopadzie ub.r. Trento uzyskała tytuł drukarni roku przyznawany w ramach nagród Vedovella 2012 – prestiżowe wyróżnienie na włoskim rynku poligraficzno-papierniczym.
Massimo Martinelli – menedżer IT i syn założycieli Trento – wierzy, że zaangażowanie firmy w kwestie technologiczne to podstawa jej sukcesu: „Przez lata osiągnęliśmy solidną pozycję w branży poligraficznej, głównie za sprawą naszej polityki inwestowania w nowoczesne technologie. Staramy się zawsze sprawdzać różne sposoby, dzięki którym nasz proces produkcji może stać się bardziej wydajny i mniej kosztowny – od przyjęcia zamówienia aż po dostawę finalnego wyrobu. Inwestowanie w technologie Kodaka to kluczowy element naszej strategii, gdyż zdajemy sobie sprawę, że rozwiązania tego dostawcy oznaczają najwyższą jakość, tak oczekiwaną przez naszych klientów. Mogąc zaoferować najwyższej klasy druk byliśmy w stanie przyciągnąć uwagę klientów i utrzymać z nimi współpracę”.
W przyszłości Trento chce w większym stopniu skoncentrować się na integracji systemu MIS z działem prepress i halą maszyn, aby jeszcze bardziej uprościć procedury i ograniczyć działania wykonywane ręcznie. Firma planuje również wdrożyć technologię druku cyfrowego, która – oprócz tradycyjnego offsetu – będzie wykorzystywana do obsługi zleceń niskonakładowych.
Użytkowany przez Trento system workflow Kodak Prinergy pozwala na pełną kontrolę produkcji dzięki modułom przetwarzania plików, wstępnej weryfikacji, zarządzania barwą, zalewkowania i impozycji. Automatyzację produkcji zapewnia wchodzące w skład systemu oprogramowanie oparte na regułach, które – po wczytaniu pliku – przetwarza go do formatu JDF, który jest następnie wykorzystywany w automatycznej obróbce i przy tworzeniu dokumentów.
Wydajne zarządzanie barwą zapewnia z kolei oprogramowanie Kodak Colorflow, stanowiące integralną część systemu Kodak Prinergy. Jest to „inteligetne” rozwiązanie kolorystyczne, które ma zagwarantować, że w całym procesie workflow stosowane są właściwe ustawienia barwne. Mówi Emanuele Cheller, menedżer Trento odpowiedzialny za przygotowanie plików do drukowania: „Opcje te pozwalają usprawnić automatyczny przepływ prac między działami prepress i halą maszyn i – co równie ważne – zapewnić stały, wysoki poziom jakości kolorystycznej. Z mojego punktu widzenia jest to kwestia kluczowa. Integracja procesów i jakość to dwa najbardziej istotne składniki właściwego systemu zarządzania barwą, a program Kodak Colorflow je zapewnia. Zorganizowanie naszej produkcji w taki właśnie sposób oznacza, że nie musimy dłużej martwić się o kosztowne powtórne przetwarzanie plików czy drukowanie prac. Wiemy bowiem, że efekt finalny będzie zgodny z oczekiwaniami”.
Klienci Trento bardzo szybko przekonali się do korzyści wynikających z zastosowania technologii Kodak. Przez ostatnie półtora roku odchylenia kolorystyczne czy jakościowe niemal tu zniknęły, natomiast drukarnia jest w stanie zapewnić stabilną jakość zleceń.
Drukarnia z powodzeniem korzysta też z zalet oferowanych przez płyty termiczne Kodak Trillian SP, które są stosowane we wszystkich pięciu maszynach offsetowych KBA użytkowanych przez firmę. „Płyty te pozwalają na redukcję ilości wody w procesie drukowania – kontynuuje Emanuele Cheller. – Z kolei większa tolerancja i wyższa stabilność w druku prowadzą do oszczędności związanych z nadzorowaniem produkcji i dopasowaniem parametrów do wprowadzanych w razie potrzeby zmian. Płyty Trillian SP zapewniają wysoką ostrość obrazów i stabilność. Niezwykle szybkie czasy wywoływania, znakomita rozdzielczość i stałość oznaczają, że dzięki nim znacząco spada całkowity koszt użytkowania systemu CtP”.
Użytkowane przez Trento płyty Trillian SP są naświetlane w dwóch wielkoformatowych systemach Kodak Magnus VLF. Jak mówią przedstawiciele drukarni, wyjątkowa dokładność, stabilność i powtarzalność zapewniana przez technologię Kodak SquareSpot (dostępną jedynie w naświetlarkach Kodak) oraz funkcje takie jak dynamiczny autofokus czy kompensacja temperatury pozwalają zaoferować jakość oczekiwaną przez wymagających klientów drukarni.
Trento jest członkiem Graphic Users Association (GUA) – międzynarodowego stowarzyszenia firm na co dzień korzystających z rozwiązań i usług Kodaka. Celem GUA jest zapewnienie jego członkom możliwie największych korzyści wynikających z inwestycji w technologię Kodaka, m.in. poprzez udział w dyskusjach o tym, jak poprawić swoją pracę, w których uczestniczą menedżerowie produktu i eksperci techniczni z firmy Kodak.
Trento jest aktywnym członkiem GUA i dzieli się swoimi doświadczeniami podczas dorocznych spotkań stowarzyszenia: „Niezwykle sobie cenimy tę bezpośrednią interakcję z twórcami rozwiązań dostarczanych przez Kodaka. Firma ta naprawdę interesuje się tym, co dzieje się na naszej, poligraficznej ‘linii frontu’ i z jakimi wyzwaniami mamy do czynienia. Konferencje GUA to niezwykle użyteczne spotkania z naszymi partnerami branżowymi. Dzielenie się pomysłami, jak zwiększyć przychody i wydajniej działać, jest korzystne dla każdego ich uczestnika” – konkluduje Emanuele Cheller.
Nigel Street, dyrektor generalny działu Unified Workflow Solutions firmy Kodak w regionie EAMER dodaje: „Jest dla nas niezwykłym powodem do satysfakcji, gdy widzimy, w jaki sposób rozwiązania Kodaka wpłynęły na rozwój drukarni Trento. Kierownictwo tej firmy działa w niezwykle dalekowzroczny sposób, a jej zaangażowanie w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne bardzo się opłaciło. Liczymy na to, że ta owocna dla obu stron współpraca będzie kontynuowana także w następnych latach”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.