Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Shrink sleevy od Sun Chemical i Eastman

Shrink sleevy od Sun Chemical i Eastman

fot. alibaba.com

W połowie lutego w ofercie Sun Chemical pojawił się klej SunLam De-seaming w wersji do etykiet termokurczliwych nakładanych na plastikowe butelki i pojemniki. Jego receptura została opracowana z myślą o recyklingu i odzyskiwaniu politereftalanu etylenu z materiałów pokrytych klejem. Jest on efektem ścisłej współpracy firm Sun Chemical i Eastman, które poddały SunLam badaniom w kontekście zastosowania go do produkcji etykiet wykorzystujących kopoliester Embrace LV.

Według zapewnień przedstawicieli Sun Chemical, dzięki zamianie tradycyjnego rozpuszczalnika na klej SunLam De-seaming, spoiwo etykiety termokurczliwej rozszczepia się, a cała etykieta zostaje oddzielona na etapie mycia butelek. Usunięcie etykiety ma miejsce przed jej identyfikacją kolorystyczną, realizowaną z użyciem podczerwieni lub poprzez selekcję manualną. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko usunięcia (z powodu błędnej identyfikacji) ze strumienia rPET butelek wykonanych z plastiku i pokrytych etykietami typu shrink sleeve.

Skuteczność kleju SunLam De-seaming została przetestowana na butelkach oklejonych etykietami termokurczliwymi wyprodukowanymi z użyciem kopoliestru Eastman Embrace LV. Testy przeprowadzono w zakładach recyklingowych wyposażonych w kompletne, zautomatyzowane rozwiązania do mycia butelek. Przy typowym wyniku na poziomie przekraczającym 99%, w procesie oddzielania etykiet aplikowanych z udziałem kleju SunLam De-seaming osiągnięto wynik na poziomie ponad 95%.

Po przejściu rygorystycznych testów opracowanych przez stowarzyszenie APR (Association of Plastic Recyclers), nowy klej uzyskał tytuł „Responsible Innovation Acknowledgment” („Odpowiedzialnego społecznie, innowacyjnego rozwiązania”).

Ronnie Little, Market Development Manager, Eastman: „Gdy w 2012 roku organizacje branżowe APR i NPCOR podniosły problem usuwania etykiet termokurczliwych podczas recyclingu opakowań PET, firma Eastman stworzyła konsorcjum, którego celem było znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Butelki z etykietami termokurczliwymi stanowią 5% typowego zestawu butelek PET. Wiele z tych etykiet nie jest usuwanych na etapie recyklingu, redukując wydajność linii rPET. Nawiązaliśmy współpracę z Sun Chemical, by razem stworzyć rozwiązanie technologiczne, które spełni oczekiwania firm działających w branży recyklingu, chcących działać odpowiedzialnie właścicieli marek oraz stowarzyszenia APR, którego misją jest eliminacja ograniczeń w recyklingu przemysłowym.”

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Nadszedł czas na kolejną edycję katalogu „Poligrafia na polskim rynku”, którego publikację z wielką przyjemnością anonsujemy na sierpień br. Podczas ostatnich dwóch lat wiele w branży się działo, część z Państwa firm zmieniła swe adresy, może nawet nazwy, lub portfolio swych produktów i usług. Dlatego, tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, postawiliśmy przed sobą zadanie aktualizacji i wydania nowej edycji katalogu, co – mamy nadzieję – uczynimy wspólnie.
Mamy nadzieję, że przedstawiona poniżej oferta pozwoli wszystkim z Państwa wybrać najlepszą formę prezentacji na łamach tego wydawnictwa. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami i prosimy o przesyłanie materiałów do katalogu najpóźniej do 12 lipca 2019 r.

Przed nami tygodnie pełne słońca i wakacyjnych atrakcji, zaczynamy więc prace nad lipcowo-sierpniowym numerem „Świata DRUKU”. Większą część tego wydania poświęcimy cyfrowemu drukowi mało- i wielkoformatowemu, drukowi na tekstyliach oraz rynkowi upominków reklamowych. Tematyka ta jest spójna z zakresem FestiwaluDruku i FestiwaluMarketingu.pl, które odbędą się w dniach 18–19 września br. w warszawskim EXPO XXI, i na których jak zawsze będziemy obecni z naszym magazynem.

Antalis, dystrybutor opakowań przemysłowych, 6 czerwca br. otworzył nowe biuro i magazyn Packaging Design Center w Sosnowcu. Jest to już szóste centrum projektowania opakowań tej firmy (trzy takie ośrodki znajdują się w Niemczech, jedno w Danii, jedno w Wielkiej Brytanii). Powstanie kolejnego w Polsce jest odpowiedzią na potrzeby rynku.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu