Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Shrink sleevy od Sun Chemical i Eastman

Shrink sleevy od Sun Chemical i Eastman

fot. alibaba.com

W połowie lutego w ofercie Sun Chemical pojawił się klej SunLam De-seaming w wersji do etykiet termokurczliwych nakładanych na plastikowe butelki i pojemniki. Jego receptura została opracowana z myślą o recyklingu i odzyskiwaniu politereftalanu etylenu z materiałów pokrytych klejem. Jest on efektem ścisłej współpracy firm Sun Chemical i Eastman, które poddały SunLam badaniom w kontekście zastosowania go do produkcji etykiet wykorzystujących kopoliester Embrace LV.

Według zapewnień przedstawicieli Sun Chemical, dzięki zamianie tradycyjnego rozpuszczalnika na klej SunLam De-seaming, spoiwo etykiety termokurczliwej rozszczepia się, a cała etykieta zostaje oddzielona na etapie mycia butelek. Usunięcie etykiety ma miejsce przed jej identyfikacją kolorystyczną, realizowaną z użyciem podczerwieni lub poprzez selekcję manualną. Dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko usunięcia (z powodu błędnej identyfikacji) ze strumienia rPET butelek wykonanych z plastiku i pokrytych etykietami typu shrink sleeve.

Skuteczność kleju SunLam De-seaming została przetestowana na butelkach oklejonych etykietami termokurczliwymi wyprodukowanymi z użyciem kopoliestru Eastman Embrace LV. Testy przeprowadzono w zakładach recyklingowych wyposażonych w kompletne, zautomatyzowane rozwiązania do mycia butelek. Przy typowym wyniku na poziomie przekraczającym 99%, w procesie oddzielania etykiet aplikowanych z udziałem kleju SunLam De-seaming osiągnięto wynik na poziomie ponad 95%.

Po przejściu rygorystycznych testów opracowanych przez stowarzyszenie APR (Association of Plastic Recyclers), nowy klej uzyskał tytuł „Responsible Innovation Acknowledgment” („Odpowiedzialnego społecznie, innowacyjnego rozwiązania”).

Ronnie Little, Market Development Manager, Eastman: „Gdy w 2012 roku organizacje branżowe APR i NPCOR podniosły problem usuwania etykiet termokurczliwych podczas recyclingu opakowań PET, firma Eastman stworzyła konsorcjum, którego celem było znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Butelki z etykietami termokurczliwymi stanowią 5% typowego zestawu butelek PET. Wiele z tych etykiet nie jest usuwanych na etapie recyklingu, redukując wydajność linii rPET. Nawiązaliśmy współpracę z Sun Chemical, by razem stworzyć rozwiązanie technologiczne, które spełni oczekiwania firm działających w branży recyklingu, chcących działać odpowiedzialnie właścicieli marek oraz stowarzyszenia APR, którego misją jest eliminacja ograniczeń w recyklingu przemysłowym.”

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI poinformowała o zmianie dyrektora generalnego – stanowisko to ze skutkiem natychmiastowym objął Jeff Jacobson, związany z branżą od 30 lat. Zastąpi on Billa Muira, który ustępuje z powodów osobistych.

Drukarnia DMK Studio z Lublina zainstalowała w ostatnim czasie foliarkę Matrix angielskiej firmy Vivid Laminating. Urządzenie charakteryzuje się kompaktową budową, bardzo krótkim czasem zmiany folii laminującej i do złocenia oraz intuicyjną obsługą.

Obecne na rynku od kilku lat atramenty Mutoh UMS, wprowadzone wraz z serią ploterów serii ValueJet X, teraz mogą być używane także przez właścicieli ploterów marki Mimaki. Wśród ich najważniejszych zalet należy wymienić żywiczną formułę, ekologiczność potwierdzoną certyfikatem Indoor Air Comfort, szeroki gamut umożliwiający druk korporacyjnych barw, hermetyczność oraz bezpieczeństwo.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu