Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Skuteczniejszy recykling opakowań elastycznych

Skuteczniejszy recykling opakowań elastycznych

Rezultat testów odbarwiających

Siegwerk, dostawca atramentów dla branży opakowań i etykiet, oraz firma APK AG, specjalizująca się w produkcji recyklatów z odpadów opakowaniowych, poinformowały o pomyślnym zakończeniu prób odbarwiania podwójnie zadrukowanych folii LDPE. Stanowi to duży postęp w globalnych działaniach mających na celu skuteczny recykling opakowań elastycznych.

Tusze drukarskie odgrywają kluczową rolę w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Mają wielki wpływ na ich wygląd i funkcjonalność opakowań. Jednocześnie znacząco utrudniają proces produkcji plastikowego recyklatu wysokiej jakości z odpadów pokonsumenckich. „Głównym celem procesu recyklingu jest stworzenie recyklatu, który będzie miał wysoką jakość, a więc będzie jak najbardziej przezroczysty, by można go ponownie wykorzystać przy produkcji opakowań. Zatem udane odbarwianie jest w tym wypadku niezbędne” – podkreśla Klaus Wohnig, dyrektor generalny APK AG. Alina Marm, kierująca działem odpowiadającym za gospodarkę obiegu zamkniętego w Siegwerk, dodaje: „Odpowiednio zaprojektowany proces recyklingu, dzięki któremu możliwe będzie tworzenie nowych produktów w wyniku odzysku, ma kluczowe znaczenie dla zamykania obiegu opakowań giętkich. Nasza firma dokłada starań, aby wypełniać tę misję poprzez dostarczanie innowacyjnych farb i lakierów, które ułatwiają recykling wysokiej jakości – na przykład dzięki możliwości prostego odbarwiania – a jednocześnie zachowują pełną wydajność w fazie użytkowania”.

Wiosną 2020 r. jednostka badawczo-rozwojowa APK AG przetestowała wiele próbek folii LDPE, które zostały dwukrotnie zadrukowane żółtymi, czerwonymi, czarnymi i niebieskimi farbami marki Siegwerk. Seria testów miała na celu ustalenie, czy technologia recyklingu APK AG o nazwie Newcycling jest w stanie całkowicie usunąć farby Siegwerk z matrycy polimerowej. Próbki folii poddano działaniu solwentu i rozpuszczono – otrzymany roztwór polimerowy nadal zawierał składniki wchodzące w skład farby. Kolejnym krokiem było usunięcie ich w specjalnie zaprojektowanym do tego celu zespole filtrującym. Testy sprawdzające jakość odbarwienia w przypadku czerwonych, czarnych i niebieskich próbek wykazały przezroczystość bliską „produktom dziewiczym”. Jedynie folie zadrukowane żółtą farbą pozostały ledwie zauważalne ślady. „W naszym projekcie uwzględniamy pełny cykl życia opakowania – od projektu, przez fazę użytkową, aż po końcowy recykling. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że farby Siegwerk okazały się odpowiednie do procesów recyklingu z użyciem rozpuszczalników. Uważamy za duży sukces fakt, że udało się nam podołać wyzwaniu, jakim jest efektywny recykling opakowań giętkich” – mówi Ralf Leineweber, dyrektor ds. globalnego rozwoju technologii w Siegwerk.

Technologia Newcycling to proces obejmujący fizyczną wstępną obróbkę plastikowych odpadów (realizowany konwencjonalną metodą recyklingu mechanicznego), następnie poddanie materiału działaniu rozpuszczalnika (ma na celu oczyszczenie polimeru z dodatków, np. farb), w wyniku tych działań powstaje recyklat o jakości materiału dziewiczego (rPE, rPA). Struktura molekularna polimeru, w odróżnieniu od recyklingu chemicznego, w trakcie całego procesu pozostaje nienaruszona. Dodatkowo Newcycling oferuje znacząco mniejszy ślad węglowy niż inne procesy recyklingu.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.