Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Sowa pierwszym w Polsce użytkownikiem varioPRINT iX 3200

Sowa pierwszym w Polsce użytkownikiem varioPRINT iX 3200

Drukarnia Sowa z Piaseczna to najstarsza dziełowa drukarnia cyfrowa w Polsce. W lutym br. – jako pierwsza w Polsce – uzupełniła swój park maszynowy o najnowszy arkuszowy system druku atramentowego Canon varioPRINT iX 3200. Nowa maszyna, dzięki wydajności na poziomie 19,2 tys. obr. A4/godz. i zaawansowanym technologiom samokontroli, trzykrotnie zwiększy możliwości produkcyjne w druku kolorowym i pozwoli zastąpić 5–6 obecnych maszyn tonerowych.

W przypadku dużych drukarni dziełowych takich jak Sowa, wydajność pracy przy zachowaniu optymalnej jakości wydruków odgrywa kluczową rolę. Tempo pracy, niska awaryjność i intuicyjna obsługa to szybsze realizowanie zamówień dla klientów i ograniczenie potencjalnych przesunięć na produkcji. To komfort i bezpieczeństwo realizowania wielu projektów jednocześnie według wcześniej ustalonego harmonogramu – tak ważnego przy napiętych terminach drukarni dziełowych. Praca w trybie ciągłym i niskie koszty eksploatacyjne to także oszczędności na kosztach produkcji np. poprzez zmniejszenie ilości generowanych odpadów.

„Już ten krótki czas użytkowania varioPRINT iX 3200 pokazał nam, jak olbrzymi wzrost wydajności oferuje technologia inkjetowa w porównaniu do maszyn tonerowych. Wydajność produkcyjna varioPRINT iX jest równa wydajności nawet 5–6 maszyn tonerowych. Zadrukowanie jednej palety papieru zajęło nam na varioPRINT iX tylko osiem godzin. Gdybyśmy drukowali to na maszynie w starszej technologii, trwałoby to kilka dni. Wydruk jest gładki i bardzo powtarzalny, co pozytywnie nas zaskoczyło. Moim zdaniem jakość jest tutaj zbliżona do jakości offsetu, a w niektórych zastosowaniach – nawet lepsza” – przyznaje Leszek Sienicki, technolog w drukarni Sowa.

Drukując miliony arkuszy A4 miesięcznie – przy często kilkutysięcznych nakładach jednej publikacji – nadrzędnym wskaźnikiem produktywności jest czas realizacji i ciągłość pracy, które przy dużym wolumenie bezpośrednio przekładają się na terminowość zamówień, a w konsekwencji – na zaufanie klientów.

„Nominalnie varioPRINT iX 3200 drukuje z prędkością 320 obr. A4/min. Informacje, które płyną do nas z czołowych drukarni specjalizujących się w druku książek w Europie, pracujących na iX-ach, mówią o osiągalnej produkcji na poziomie ponad 6 mln obrazów A4 miesięcznie wydrukowanych przez jedną maszynę. Tego właśnie oczekują drukarnie cyfrowe pracujące non stop na najwyższych obrotach” – przyznaje Jacek Korzeniewski, Product Manager, Canon Polska.

Skok jakościowy materiałów drukowanych na maszynach iX – m.in. dzięki rzeczywistej rozdzielczości 1200 dpi czy utrzymaniu stabilności w całym cyklu na papierach powlekanych i niepowlekanych o gramaturze do 350 g/m² – otwiera wiele możliwości na wprowadzenie do oferty nowych, kolorowych produktów premium, takich jak foldery, katalogi czy broszury.

Naszpikowana technologiami

Obok wysokiej wydajności pracy, maszyny z serii iX wyposażono w najnowocześniejsze technologie Canon, takie jak iQuarius, ColorGrip czy InkFusion, zapewniające ponadprzeciętną jakość i trwałość wydruków, ale też automatyzujące pracę operatorów.

iX wyposażono w nowoczesny bęben suszący, który dzięki technologii podczerwieni, gorącego powietrza i podsysu odciąga wodę z arkusza w ciągu zaledwie dwóch sekund. Natychmiastowa gotowość wydruków do obróbki to także efekt wykorzystania polimerowych atramentów pigmentowych na bazie wody, które w połączeniu z technologią gorącej pary „wbija” pigment w arkusz.

Wodne atramenty mają również istotny walor ekologiczny. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji ani olejów mineralnych, przez co aplikacje są w pełni neutralne dla środowiska i użytkowników – bez przeszkód mogą być stosowane w przestrzeniach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola czy szpitale.

„Połączenie ekologii, wydajności i stabilności cyfrowego druku atramentowego to bez wątpienia przyszłość dla całej branży druku produkcyjnego. Widzimy to po rosnącej popularności rozwiązań varioPRINT, które są jedną z kluczowych serii urządzeń inkjetowych w ofercie Canon na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Oszczędność kosztów i mniej przestojów na produkcji w połączeniu z bezpieczną dla otoczenia technologią to sytuacja win-win dla dostawców usług druku i ich klientów” – przyznaje Jacek Korzeniewski.

Zaawansowany system samokontroli maszyny to mniej przestojów i błędów w module drukującym. Nowe urządzenia korzystają z systemu dwóch kamer wewnętrznych, które stale monitorują przepływ arkuszy w cyklu. Pierwsza kamera 3D sprawdza arkusz pod kątem zagięć, aby w wydrukowanym stosie nie znalazła się uszkodzona kartka, jednocześnie chroniąc moduł drukujący przed mechanicznym uszkodzeniem. Druga kamera sprawdza jakość pracy każdej z dysz na głowicach, eliminując problemy tzw. martwych dysz i utrzymując najwyższą jakość produkcji od początku do końca.

Z perspektywy drukarni cyfrowych i ich klientów, rozwiązania cyfrowe mają jeszcze jedną, ogromną przewagę nad tradycyjnymi technologiami – pozwalają niewielkim kosztem produkować krótkie serie publikacji wydawniczych, nie zapełniając tym samym magazynów i nie mrożąc gotówki.

„Chcąc wydrukować serię próbną i sprawdzić, jak na daną publikację zareaguje rynek – nie ma obecnie lepszej i bardziej opłacalnej technologii do tych zastosowań niż druk cyfrowy. Także jako uzupełnienie offsetu, bowiem druk offsetowy jest znakomity do bardzo dużych nakładów, ale jeżeli klient chce wysondować nastroje rynkowe albo też wznowić publikację po wyczerpaniu nakładu – druk cyfrowy jest do tego stworzony” – przyznaje Leszek Sienicki.

Bezproblemowa obsługa

Bezawaryjna praca, to obok utrzymania wysokiej wydajności, także pozytywny sygnał dla operatorów. Jak przyznaje Leszek Sienicki, opinia pracowników po miesiącu pracy z varioPRINT iX 3200 jest bardzo pozytywna.

„Praktycznie od pierwszego dnia słyszę, jak nasi operatorzy pozytywnie wypowiadają się o nowej maszynie. Nie mają z nią żadnych problemów – po prostu wypuszczają pracę na maszynę, uzupełniają papier i mają wydrukowaną robotę. A znając specyfikę pracy i awaryjność starszych technologii mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że to naprawdę ogromny krok naprzód” – podkreśla Leszek Sienicki.

Inwestując w varioPRINT iX, Sowa chce jeszcze bardziej otworzyć się na produkcję materiałów kolorowych oraz skierowanych do klientów premium. Popyt na tego rodzaju materiały jest duży, a droga do zdobycia tego kawałka rynkowego tortu – wciąż otwarta.

„Obserwujemy zapotrzebowanie na książki bardziej ekskluzywne, kolorowe, z niestandardowymi uszlachetnieniami i z naciskiem na bezkompromisową jakość. Mając takie zaplecze technologiczne i będąc pewnym zarówno utrzymania stałej jakości, jak i obsługi dużych nakładów w krótszym czasie, jesteśmy spokojni, że ten segment rynku jest na wyciągnięcie ręki” – podsumowuje Sienicki.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.