Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Technologia Kodak Prosper S w praktyce

Technologia Kodak Prosper S w praktyce

Szybki wzrost, niższe koszty operacyjne, zwiększona konkurencyjność i szersze portfolio usług – m.in. na te cechy wskazują coraz liczniejsze firmy z Europy, które zdecydowały się na wdrożenie w swoich zakładach systemów drukujących z serii Kodak Prosper S. Bazujący na innowacyjnej technologii Stream, system drukujący Kodak Prosper S jest hybrydowym rozwiązaniem, umożliwiającym dostawcom usług poligraficznych zaoferowanie wyrobów zbliżonych do offsetu, tak pod względem jakości jak i wydajności oraz kosztów jednostkowych.

Zakończone sukcesem wdrożenia na rynku europejskim objęły firmy specjalizujące się w produkcji druków typu direct mailing, wkładek, kuponów loteryjnych, akcydensów reklamowych oraz etykiet opakowaniowych. Wśród nich warto wymienić: Kern GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo kompleksowo realizujące zlecenia akcydensowe; Axel Springer – niemiecki koncern medialny; Anton Group – brytyjską drukarnię akcydensową; Mailfactory – hiszpańską firmę specjalizującą się w drukach personalizowanych oraz Mediagraf SpA – włoskiego dostawcę usług poligraficznych.
Niemiecka firma Kern zainwestowała w sumie w sześć systemów drukujących Kodak Prosper S10, które współtworzą unikalną linię wykańczającą, wykorzystywaną przy drukowaniu zmiennych danych. Wdrożenie to zaowocowało szybkim wzrostem jej biznesu i niższymi kosztami operacyjnymi. Zrealizowany tu projekt uwzględnia jednobrzebiegową personalizację druków mailingowych po obu stronach wstęgi oraz następującą później pełną obróbkę końcową. Jednym z powodów inwestycji firmy Kern w systemy Kodak Prosper S10 była możliwość zastosowania w nich różnego rodzaju podłoży drukowych: niepowlekanych, powlekanych oraz błyszczących.
Rozwiązania te pozwalają firmie Kern na jednoprzebiegowe wykorzystywanie standardowego zestawu farb offsetowych, co wpływa na oszczędności finansowe i czasowe. Przedsiębiorstwo odnotowało też znaczący wzrost pod względem wydajności. „Dziennie obsługujemy około 200 tys. w pełni wykończonych mailingów. Przy wcześniej stosowanym druku laserowym, gdzie personalizacja była realizowana w drugim przejściu, nasze możliwości kończyły się na 40 tys. egzemplarzy – mówi Andre Kern, partner zarządzający w firmie Kern. – Obecnie koszty związane z personalizacją spadły o połowę”.
Niemiecki koncern medialny Axel Springer AG wykorzystuje obecnie 33 systemy drukujące Kodak Prosper S30 zainstalowane w gazetowych maszynach offsetowych, pracujących w trzynastu drukarniach zlokalizowanych na obszarze Niemiec – zarówno własnych jak i wybranych firmach kontraktowych. Wykorzystuje je do produkcji wysokojakościowej – nanoszonej techniką inkjetu – personalizowanej treści uzupełniającej wcześniej wydrukowane w technice offsetowej produkty; wszystko odbywa się przy pełnej prędkości produkcyjnej, dochodzącej do 914 m/min. (15 m/sek.).
Zalety tego rozwiązania doceniło m.in. kierownictwo niemieckiej gazety Bild, która wykorzystała personalizację w świątecznej loterii dla czytelników z północnej części kraju, zorganizowanej w grudniu ub.r. Systemy Kodak Prosper S30 są też wykorzystywane do celów redakcyjnych, pozwalając na wprowadzanie treści przeznaczonej dla wybranej grupy odbiorców, a także dodawanie informacji i aktualizację artykułów w ostatniej chwili.

Brytyjska firma Anton Group, wcześniej pracująca m.in. na dziewięciu maszynach Kodak NexPress, wykorzystuje z kolei 18 systemów Kodak Prosper S5. Zastosowaną w nich technologię tak charakteryzuje John Knight, CEO firmy: „Zmieniła ona zasadniczo reguły gry i podniosła poprzeczkę oczekiwań ze strony klientów. Bardzo liczą oni teraz na możliwości oferowane przez rozwiązania firmy Kodak, więc czeka nas dużo pracy. Co więcej, na każdym zleceniu zaoszczędzamy ok. 20% na odpadach, możemy też szybciej dotrzeć z produktem na rynek, a sama technologia pozostawia w tyle pozostałe procesy. Naszym zdaniem druk hybrydowy to przyszłość i wierzę, że będzie się on dalej rozwijał. Nasze inwestycje w technologię cyfrową odegrały w ostatnich latach znaczącą rolę w rozwoju całej firmy i pozwoliły na prawdziwy skok w przyszłość”.

Za sprawą czterech systemów Kodak Prosper S5 firma Mailfactory mogła sprostać współczesnym wymaganiom rynku w obszarze personalizowanej, różnokolorowej produkcji z wysoką prędkością. Inwestycja, uzupełniająca sześć zakupionych wcześniej głowic drukujących Kodak Versamark, pozwoliła jej zwiększyć konkurencyjność poprzez zaoferowanie szerszej oferty usług i redukcję kosztów operacyjnych. Obecnie firma Mailfactory jedną czwartą swojej produkcji eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Jej kierownictwo oczekuje, że po zainstalowaniu systemów Kodak Prosper S5 odsetek ten wzrośnie do 40%. Dziesięć głowic firmy Kodak jest tu zintegrowanych poprzez jeden kontroler, pozwalając na drukowanie prac czarno-białych i kolorowych z pełną prędkością produkcyjną. Drukarnia wykorzystuje nowy zestaw firmy Kodak do realizacji takich zleceń jak: personalizowane mailingi, pilotażowe wydania książek, okładki katalogów, a także różne druki biznesowe i korporacyjne. „Klienci coraz częściej proszą o drukowanie obrazów ze zmienną kolorystyką, które wspierają ich w pozyskiwaniu nowych zleceń – mówi Eric Lahon, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Mailfactory. – Potrzebowaliśmy zatem rozwiązania, które zapewniałoby wyjątkową jakość przy bardzo wysokiej prędkości drukowania oraz pozwalało na realizację specjalnych efektów uszlachetniania i wykańczania, takich jak zdrapki, tłoczenia, etykietowanie i kopertowanie. Co więcej, systemy te musiały zapewnić nam płynną produkcję”.

Inwestycja firmy Mediagraf SpA w system drukujący Kodak Prosper S20 umożliwiła jej realizację szerokiego spektrum wysokiej jakości personalizowanych wyrobów oraz osiągnięcie pozycji wartościowego gracza w łańcuchu usług marketingowych, przede wszystkim w obszarze dedykowanych ulotek i broszur. W jej przypadku system Kodak Prosper S20 został zainstalowany na maszynie KBA Compacta 618. Mówi Davide Dei Rossi, odpowiedzialny w Mediagraf za działania przemysłowe: „Potrzebowaliśmy rozwiązania, które nie spowalniałoby pracy maszyny zwojowej – głowice Kodak spełniają ten wymóg. Możemy z ich pomocą drukować m.in. wysokiej jakości teksty, fotografie, kody kreskowe i alfanumeryczne czy kody QR nanoszone na ulotki, magazyny, wydawnictwa i inne wyroby drukowane na papierach gazetowych, BC i LWC”.

W ciągu ostatnich trzech lat w firmach z sześciu kontynentów uruchomionych zostało ponad 400 systemów drukujących z serii Kodak Prosper S. Obecnie rodzina ta obejmuje modele S5, S10, S20 i S30, pracujące z prędkością od 152 m/min (model S5) do 900 m/min (model S30). Jak zapewnia producent, systemy Kodak Prosper S obniżają próg inwestycyjny, związany z wdrożeniem produkcji hybrydowej i umożliwiają zadrukowywanie szerokiej gamy wyrobów poligraficznych, takich jak personalizowane druki typu direct mailing (wcześniej drukowane w trybie offline jako drugi etap produkcji). Technologia firmy Kodak pozwala również na szybszą i wydajniejszą produkcję zleceń. Systemy można w każdej chwili rozbudować i dostosować do rosnących potrzeb i oczekiwań użytkownika.
Mówi Oliver Claude, dyrektor generalny ds. druku i wiceprezes działu akcydensowego firmy Kodak w regionie EAMER: „Jest dla nas wspaniałym doświadczeniem widzieć tak wiele wdrożeń, w różnych segmentach, które pozwalają na efektywne wykorzystywanie elastycznych i modernizowanych głowic Kodak. Umożliwiają one drukarniom wyróżnienie swojego portfolio produkcyjnego poprzez zaoferowanie personalizacji. Stworzone w ten sposób wydajne rozwiązanie hybrydowe, obejmujące wysoką prędkość offsetu i zalety druku cyfrowego w postaci wprowadzania danych zmiennych, pozwala to coraz większej rzeszy przedsiębiorców na zaproponowanie swoim klientom właściwego i efektywnego połączenia obu tych technologii”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.