Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Technologia Kodak Prosper S w praktyce

Technologia Kodak Prosper S w praktyce

Szybki wzrost, niższe koszty operacyjne, zwiększona konkurencyjność i szersze portfolio usług – m.in. na te cechy wskazują coraz liczniejsze firmy z Europy, które zdecydowały się na wdrożenie w swoich zakładach systemów drukujących z serii Kodak Prosper S. Bazujący na innowacyjnej technologii Stream, system drukujący Kodak Prosper S jest hybrydowym rozwiązaniem, umożliwiającym dostawcom usług poligraficznych zaoferowanie wyrobów zbliżonych do offsetu, tak pod względem jakości jak i wydajności oraz kosztów jednostkowych.

Zakończone sukcesem wdrożenia na rynku europejskim objęły firmy specjalizujące się w produkcji druków typu direct mailing, wkładek, kuponów loteryjnych, akcydensów reklamowych oraz etykiet opakowaniowych. Wśród nich warto wymienić: Kern GmbH – niemieckie przedsiębiorstwo kompleksowo realizujące zlecenia akcydensowe; Axel Springer – niemiecki koncern medialny; Anton Group – brytyjską drukarnię akcydensową; Mailfactory – hiszpańską firmę specjalizującą się w drukach personalizowanych oraz Mediagraf SpA – włoskiego dostawcę usług poligraficznych.
Niemiecka firma Kern zainwestowała w sumie w sześć systemów drukujących Kodak Prosper S10, które współtworzą unikalną linię wykańczającą, wykorzystywaną przy drukowaniu zmiennych danych. Wdrożenie to zaowocowało szybkim wzrostem jej biznesu i niższymi kosztami operacyjnymi. Zrealizowany tu projekt uwzględnia jednobrzebiegową personalizację druków mailingowych po obu stronach wstęgi oraz następującą później pełną obróbkę końcową. Jednym z powodów inwestycji firmy Kern w systemy Kodak Prosper S10 była możliwość zastosowania w nich różnego rodzaju podłoży drukowych: niepowlekanych, powlekanych oraz błyszczących.
Rozwiązania te pozwalają firmie Kern na jednoprzebiegowe wykorzystywanie standardowego zestawu farb offsetowych, co wpływa na oszczędności finansowe i czasowe. Przedsiębiorstwo odnotowało też znaczący wzrost pod względem wydajności. „Dziennie obsługujemy około 200 tys. w pełni wykończonych mailingów. Przy wcześniej stosowanym druku laserowym, gdzie personalizacja była realizowana w drugim przejściu, nasze możliwości kończyły się na 40 tys. egzemplarzy – mówi Andre Kern, partner zarządzający w firmie Kern. – Obecnie koszty związane z personalizacją spadły o połowę”.
Niemiecki koncern medialny Axel Springer AG wykorzystuje obecnie 33 systemy drukujące Kodak Prosper S30 zainstalowane w gazetowych maszynach offsetowych, pracujących w trzynastu drukarniach zlokalizowanych na obszarze Niemiec – zarówno własnych jak i wybranych firmach kontraktowych. Wykorzystuje je do produkcji wysokojakościowej – nanoszonej techniką inkjetu – personalizowanej treści uzupełniającej wcześniej wydrukowane w technice offsetowej produkty; wszystko odbywa się przy pełnej prędkości produkcyjnej, dochodzącej do 914 m/min. (15 m/sek.).
Zalety tego rozwiązania doceniło m.in. kierownictwo niemieckiej gazety Bild, która wykorzystała personalizację w świątecznej loterii dla czytelników z północnej części kraju, zorganizowanej w grudniu ub.r. Systemy Kodak Prosper S30 są też wykorzystywane do celów redakcyjnych, pozwalając na wprowadzanie treści przeznaczonej dla wybranej grupy odbiorców, a także dodawanie informacji i aktualizację artykułów w ostatniej chwili.

Brytyjska firma Anton Group, wcześniej pracująca m.in. na dziewięciu maszynach Kodak NexPress, wykorzystuje z kolei 18 systemów Kodak Prosper S5. Zastosowaną w nich technologię tak charakteryzuje John Knight, CEO firmy: „Zmieniła ona zasadniczo reguły gry i podniosła poprzeczkę oczekiwań ze strony klientów. Bardzo liczą oni teraz na możliwości oferowane przez rozwiązania firmy Kodak, więc czeka nas dużo pracy. Co więcej, na każdym zleceniu zaoszczędzamy ok. 20% na odpadach, możemy też szybciej dotrzeć z produktem na rynek, a sama technologia pozostawia w tyle pozostałe procesy. Naszym zdaniem druk hybrydowy to przyszłość i wierzę, że będzie się on dalej rozwijał. Nasze inwestycje w technologię cyfrową odegrały w ostatnich latach znaczącą rolę w rozwoju całej firmy i pozwoliły na prawdziwy skok w przyszłość”.

Za sprawą czterech systemów Kodak Prosper S5 firma Mailfactory mogła sprostać współczesnym wymaganiom rynku w obszarze personalizowanej, różnokolorowej produkcji z wysoką prędkością. Inwestycja, uzupełniająca sześć zakupionych wcześniej głowic drukujących Kodak Versamark, pozwoliła jej zwiększyć konkurencyjność poprzez zaoferowanie szerszej oferty usług i redukcję kosztów operacyjnych. Obecnie firma Mailfactory jedną czwartą swojej produkcji eksportuje do krajów Unii Europejskiej. Jej kierownictwo oczekuje, że po zainstalowaniu systemów Kodak Prosper S5 odsetek ten wzrośnie do 40%. Dziesięć głowic firmy Kodak jest tu zintegrowanych poprzez jeden kontroler, pozwalając na drukowanie prac czarno-białych i kolorowych z pełną prędkością produkcyjną. Drukarnia wykorzystuje nowy zestaw firmy Kodak do realizacji takich zleceń jak: personalizowane mailingi, pilotażowe wydania książek, okładki katalogów, a także różne druki biznesowe i korporacyjne. „Klienci coraz częściej proszą o drukowanie obrazów ze zmienną kolorystyką, które wspierają ich w pozyskiwaniu nowych zleceń – mówi Eric Lahon, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Mailfactory. – Potrzebowaliśmy zatem rozwiązania, które zapewniałoby wyjątkową jakość przy bardzo wysokiej prędkości drukowania oraz pozwalało na realizację specjalnych efektów uszlachetniania i wykańczania, takich jak zdrapki, tłoczenia, etykietowanie i kopertowanie. Co więcej, systemy te musiały zapewnić nam płynną produkcję”.

Inwestycja firmy Mediagraf SpA w system drukujący Kodak Prosper S20 umożliwiła jej realizację szerokiego spektrum wysokiej jakości personalizowanych wyrobów oraz osiągnięcie pozycji wartościowego gracza w łańcuchu usług marketingowych, przede wszystkim w obszarze dedykowanych ulotek i broszur. W jej przypadku system Kodak Prosper S20 został zainstalowany na maszynie KBA Compacta 618. Mówi Davide Dei Rossi, odpowiedzialny w Mediagraf za działania przemysłowe: „Potrzebowaliśmy rozwiązania, które nie spowalniałoby pracy maszyny zwojowej – głowice Kodak spełniają ten wymóg. Możemy z ich pomocą drukować m.in. wysokiej jakości teksty, fotografie, kody kreskowe i alfanumeryczne czy kody QR nanoszone na ulotki, magazyny, wydawnictwa i inne wyroby drukowane na papierach gazetowych, BC i LWC”.

W ciągu ostatnich trzech lat w firmach z sześciu kontynentów uruchomionych zostało ponad 400 systemów drukujących z serii Kodak Prosper S. Obecnie rodzina ta obejmuje modele S5, S10, S20 i S30, pracujące z prędkością od 152 m/min (model S5) do 900 m/min (model S30). Jak zapewnia producent, systemy Kodak Prosper S obniżają próg inwestycyjny, związany z wdrożeniem produkcji hybrydowej i umożliwiają zadrukowywanie szerokiej gamy wyrobów poligraficznych, takich jak personalizowane druki typu direct mailing (wcześniej drukowane w trybie offline jako drugi etap produkcji). Technologia firmy Kodak pozwala również na szybszą i wydajniejszą produkcję zleceń. Systemy można w każdej chwili rozbudować i dostosować do rosnących potrzeb i oczekiwań użytkownika.
Mówi Oliver Claude, dyrektor generalny ds. druku i wiceprezes działu akcydensowego firmy Kodak w regionie EAMER: „Jest dla nas wspaniałym doświadczeniem widzieć tak wiele wdrożeń, w różnych segmentach, które pozwalają na efektywne wykorzystywanie elastycznych i modernizowanych głowic Kodak. Umożliwiają one drukarniom wyróżnienie swojego portfolio produkcyjnego poprzez zaoferowanie personalizacji. Stworzone w ten sposób wydajne rozwiązanie hybrydowe, obejmujące wysoką prędkość offsetu i zalety druku cyfrowego w postaci wprowadzania danych zmiennych, pozwala to coraz większej rzeszy przedsiębiorców na zaproponowanie swoim klientom właściwego i efektywnego połączenia obu tych technologii”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.