Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Technologie cyfrowe w branży tektury falistej a system zarządzania

Technologie cyfrowe w branży tektury falistej a system zarządzania

W procesach produkcji i transportu coraz większe znaczenie, zdaniem specjalistów, będą mieć technologie cyfrowe. Sektor tektury falistej musiał dostosować się do wymogów Management Information Systems, odgrywających obecnie kluczową rolę w zakładach produkcyjnych. Pięć kluczowych obszarów wspieranych przez rozwiązania MIS to: projektowanie, koszty, integracja, planowanie i raportowanie.

Projekt nazywany jest również specyfikacją produktu. Wdrożenie druku cyfrowego i powiązanych z nim systemów obróbki w nowoczesnych procesach produkcyjnych umożliwia większą elastyczność projektowania. Nowoczesny projekt opakowania powinno się dostosować do zamówień różnej wielkości – produkcja krótkich serii na urządzeniach cyfrowych może być bardziej opłacalna.
Jeżeli klient oczekuje bardzo dobrej jakości druku, osoby planujące produkcję powinny rozważyć, czy nadruki wykonywać cyfrowo czy metodami konwencjonalnymi.
Należy wziąć również pod uwagę czas realizacji zlecenia, zwłaszcza przygotowanie dla obydwu typów produkcji.
Projekty, które mają być realizowane cyfrowo, muszą być także inaczej przygotowane niż te do produkcji konwencjonalnej.
Na etapie projektowania trzeba uwzględnić wyjątki – niektóre produkty nie mogą być wykonane na pewnych maszynach, co należy przewidzieć w każdym rozwiązaniu MIS.
Koszta przygotowania produktu mogą znacznie się różnić, w zależności od tego, na jakim urządzeniu ma on powstać. Koszt atramentu w przypadku druku cyfrowego będzie najprawdopodobniej wyższy niż koszt farby w druku konwencjonalnym i kosztorys powinno się opierać właśnie na tym. Ponadto w druku cyfrowym nie uwzględnia się kosztów przygotowania form i odpadu, ale należy wziąć pod uwagę to, że projekty cyfrowe obecnie są najczęściej personalizowane.
Dział projektowania odgrywa kluczową rolę w procesie planowania produkcji. Zamówienie może zostać złożone bezpośrednio z poziomu samego projektu, zatem jego dokładność i jakość jest bardzo istotna. Opóźnienia mogą powstawać, jeżeli projekty są źle przygotowane.
Dwukierunkowe połączenie interfejsów CAD i MIS zapewnia szybkie, ujednolicone połączenie całego workflow z drukarką cyfrową i pomaga w ograniczaniu problemów „wąskiego gardła” w dziale projektów. Interfejs maszyny odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji opakowań z tektury i tendencja ta będzie się utrzymywała, wraz ze wzrostem udziału druku cyfrowego w produkcji. Stosowanie w jednym zakładzie produkcyjnym zarówno druku konwencjonalnego, flekso czy offsetu, jak i cyfrowego, zwiększy jego możliwości produkcyjne, dlatego też tak istotne jest, by rozwiązanie MIS było w stanie zarządzać wszystkimi kluczowymi sekcjami – zamówieniami, planowaniem, inwentaryzacją (sprawdzaniem stanów magazynowych) i logistyką. Jakiekolwiek niezgodności mogą prowadzić do powstawania nieprawidłowości, opóźnień i produkcji niepotrzebnego odpadu. Rozwiązania MIS powinny mieć wbudowany system kontroli jakości, które na bieżąco nadzorują realizowane projekty.
Planowanie stanowi istotną składową procesu produkcji – nie zmieni tego wprowadzenie do fabryk rozwiązań cyfrowych. Prawidłowo działający system planowania powinien uwzględniać różnice wynikające z rozmiarów produkowanych opakowań, możliwości poszczególnych maszyn oraz ewentualne czasy ich przestoju. Dane z poprzednich lat dotyczące wydajności produkcji, zużycia materiału czy ilości powstającego odpadu powinny być analizowane, przetwarzane i wykorzystywane podczas planowania działań w kolejnym roku. System planowania powinien mieć do dyspozycji narzędzia do przygotowywania zróżnicowanych wizualizacji oraz zestawiania ze sobą różnych scenariuszy przewidujących zróżnicowane realizacje tego samego zlecenia. System MIS musi automatycznie dostosowywać się do wielkości danego zamówienia i samodzielnie dobierać najbardziej korzystne metody jego wykonania bazując na przeprowadzonych wcześniej symulacjach. Raportowanie jest działem bardzo często marginalizowanym, jednak bez wątpienia zyska ono na znaczeniu w przedsiębiorstwach, w których do codziennego użytku wejdą technologie cyfrowe – dzięki niemu łatwiej będzie zweryfikować, czy przynoszą one oczekiwane rezultaty.
Raportowanie musi obejmować cały system MIS – dzięki temu można oszacować potencjalne kierunki rozwoju czy zaplanować oszczędności w ramach już realizowanych projektów.
W najbliższej przyszłości powinniśmy spodziewać się istotnych zmian w procesie produkcji opakowań z tektury falistej – mniejsze serie, różne rozmiary i kształty produkowanych opakowań, personalizacja; w ten sposób będzie można sprostać rosnącym oczekiwaniom klienta.
Firma Kiwiplan była świadkiem zmian w sektorze i swoje produkty zawsze starała się do nich dostosować. Obecnie nadal rozwijamy systemy MIS specjalizowane dla potrzeb sektora tektury falistej.
Steve Whillis
Kiwiplan Europe
(źródło: International Paper Board Industry, Brunton Packaging Portal)
opr. JS

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.