Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Trzy maszyny Komori w firmie Paw Druk
Magdalena Korczyńska
23.05.2017 14:36
Przy maszynie Komori Lithrone GL-540H eUV stoją od lewej: Paweł Szpil (Reprograf), Wojciech Strugarek i Andrzej Saenger (obaj Paw Druk).
Od kilku miesięcy w firmie Paw Druk z Suchego Lasu k. Poznania pracuje pełnoformatowa, pięciokolorowa arkuszowa maszyna drukująca z wieżą lakierującą – Komori Lithrone GL-540H eUV, jako jedna z pierwszych w Europie wyposażona w „hybrydowy” system suszenia wydruków UV/H-UV (zwany w nomenklaturze producenta eUV). Zwiększyła ona moce produkcyjne zakładu o ponad 50%, a jednocześnie umożliwiła mu realizację zupełnie nowych zleceń, m.in. na podłożach niewsiąkliwych.
To trzecia już maszyna Komori w drukarni Paw Druk, a zarazem kolejne rozwiązanie technologiczne (obok m.in. dwóch pełnoformatowych systemów CtP marki Screen) dostarczone tu na przestrzeni ostatnich 15 lat przez firmę Reprograf.
Współpraca obu przedsiębiorstw trwa nieprzerwanie od 2003 roku, a kolejne wdrożenia, uwzględniające zarówno dział prepress, jak też halę maszyn, wyznaczają jej najważniejsze aspekty. „Wszystko zaczęło się od systemu CtP firmy Screen, potem przyszła pora na dwie maszyny Komori – pół- i pełnoformatową. Przed trzema laty rozwiązanie CtP wymieniliśmy na bardziej wydajny model Screen, zaś ubiegły rok przyniósł inwestycję w kolejną maszynę drukującą. I po raz trzeci, z różnych względów, postawiliśmy na Komori” – mówi Wojciech Strugarek, prezes zarządu Paw Druk.
Inwestycja ta była związana z jednej strony z chęcią rozbudowy parku sprzętowego, z drugiej – z koniecznością przeniesienia działalności do nowej siedziby. „Mieliśmy do wyboru: zakup następnej standardowej maszyny bądź też wykonanie kolejnego strategicznego kroku naprzód – inwestycję w maszynę bazującą na technologii UV. Jak zwykle, przeprowadziliśmy analizę dostępnych na rynku rozwiązań i nasz wybór po raz kolejny padł na maszynę zaproponowaną przez firmę Reprograf. Po pierwsze z uwagi na jej uwarunkowania technologiczne, po drugie – ze względu na znajomość marki Komori oraz pozytywne, wieloletnie doświadczenia z jej polskim dystrybutorem, także w kwestiach serwisu i obsługi posprzedażowej, i w końcu po trzecie – zdecydował aspekt cenowy” – kontynuuje Wojciech Strugarek.
Paw Druk stał się więc jednym z pierwszych w Europie posiadaczy maszyny Komori wyposażonej w „hybrydowy” system suszenia wydruków. „W nomenklaturze dostawcy jest on oznaczony nazwą eUV – tłumaczy Paweł Szpil, regionalny szef sprzedaży w firmie Reprograf – i oznacza możliwość naprzemiennego stosowania klasycznej technologii UV bądź też niskoenergetycznej H-UV. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac, zadrukowywanego podłoża, nakładu itd. Rozwiązanie to jest bardzo elastyczne i umożliwiło firmie Paw Druk bezinwazyjne wejście na nowy dla niej rynek produkcji UV”.
Maszyna Komori Lithrone GL-540 UV została wyposażona w liczne systemy i opcje automatyzujące i usprawniające jej pracę, m.in. procesy mycia zespołu farbowego, obciągów i cylindrów; wstępnego ustawiania formatu i grubości podłoża oraz papieru w stosie na nakładaniu; w pełni automatyczną zmianę płyt oraz wysprzęglanie pierwszego i ostatniego zespołu drukującego. Ponadto posiada system zdalnego sterowania jakością oraz obsługiwany komputerowo system zarządzania funkcjami maszyny KMS 4. „Warto również zwrócić uwagę na nowy pulpit sterowniczy, wyposażony w automatyczny system kontroli i korekcji registrów, połączony z funkcją kontroli spektrodensytometrycznej – kontynuuje Paweł Szpil. – Wartością dodaną i wyróżniającą Komori jest wyposażenie jej w system zarządzania kolorem KHS-AI. Dzięki temu mamy do czynienia z bardzo wygodną w obsłudze, intuicyjną i zautomatyzowaną maszyną. Obecnie wszystkie trzy użytkowane przez Paw Druk maszyny Komori są połączone systemem sterowania K-Station, co dodatkowo usprawnia zarządzanie całym procesem produkcji”.
Paw Druk istnieje od niemal 30 lat i od początku realizuje zlecenia z zakresu szeroko rozumianego akcydensu. Dominują tu prace o charakterze komercyjnym, choć firma nie stroni też od opakowań. Udział tych ostatnich w jej produkcji systematycznie się zwiększa, m.in. za sprawą niedawnej inwestycji w nową maszynę. „Wybór rozwiązania z systemem suszenia UV/H-UV był bardzo świadomy – mówi Wojciech Strugarek. – „Zdajemy sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w tej technologii, i już zauważamy wzrost zainteresowania zleceniami wykonywanymi na podłożach nietypowych, np. plastikowych. Z drugiej strony – konfiguracja maszyny umożliwiła nam przeniesienie na nią części prac z dotychczas użytkowanej maszyny pełnoformatowej. Dzięki tej inwestycji nasze moce wytwórcze zwiększyły się o ponad 50%. W rezultacie nie tylko szybciej obsługujemy obecnych klientów, ale wciąż poszukujemy nowych, także pod kątem produkcji z zastosowaniem UV”.
Prezes drukarni podkreśla też inne walory niedawno zrealizowanego zakupu: „Maszyna oferuje szereg zalet. Wydrukowane arkusze można natychmiast poddawać dalszej obróbce, nie ma przy tym konieczności ich dodatkowego zabezpieczania. Wyeliminowaliśmy z produkcji proszek, dzięki czemu w drukarni jest czyściej. Maszyna zużywa też mniej energii, gdyż zastosowane tu lampy UV nie wymagają klasycznego nagrzewania IR” – mówi Wojciech Strugarek.
Paweł Szpil podsumowuje: „Cieszymy się z tego niestandardowego w skali całego kontynentu wdrożenia maszyny Komori, a przy tym kolejnego, uwzględniającego innowacyjny system suszenia H-UV. Technologia ta zdobywa coraz większe uznanie i to wśród drukarń o różnym profilu. Paw Druk jest tego najlepszym przykładem – jako przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji reklamowej, decydując się na sprzęt, który przyspieszy i usprawni cały proces produkcji”.
PAI
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.
Drukarnia Etilab z Żor, specjalizująca się w cyfrowej produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych, zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki inwestycjom. W 2021 r. podwojono prędkość pracującej w zakładzie od czterech lat 5-kolorowej suchotonerowej maszyny Xeikon 3030 z kolorem białym, podwyższając ją do modelu 3300, a także zakupiono nową linię wykańczającą DC350 tej samej marki.
Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton poinformował, że otwarto publiczne głosowanie w dwóch europejskich konkursach na zrównoważony projekt opakowania z tektury – European Carton Excellence Award i przeznaczonym dla młodych twórców Pro Carton Young Designer Award. Głos można oddać do 26 sierpnia br. Finał konkursu zaplanowano 15 września podczas uroczystej gali w Krakowie.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.