Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / UPM usprawnia proces recyklingu

UPM usprawnia proces recyklingu

Kolejnym krokiem wykonanym przez UPM Raflatac w kierunku gospodarki cyrkularnej jest wprowadzenie rozwiązań cyfrowych do procesu recyklingu odpadów. Opakowania zbiorcze z odpadami odbierane od klientów UPM w ramach programu RafCycle będzie można od tej pory oznaczać „inteligentną” etykietą RafMore. Poprzez zeskanowanie jej za pomocą smartfonu klienci będą mogli zgłaszać odpady gotowe do odbioru i ponownego przetworzenia.

Europejscy klienci UPM objęci programem RafCycle oddają odpady w postaci silikonowanych linerów podkładowych z etykiet samoprzylepnych. Zgłaszanie gotowych partii odpadów do odbioru poprzez skanowanie etykiet RafMore zostało przetestowane u kilku klientów UPM z Danii i Szwecji. Zgłoszone przez nich odpady zostały poddane recyklingowi w niemieckiej papierni UPM Plattling, gdzie oddzieliwszy silikon od papieru zamieniono go w masę celulozową gotową do wykorzystania w produkcji nowych podłoży etykietowych. Dotychczas zgłaszanie zgromadzonych odpadów odbywało się tradycyjnymi metodami, a w komunikacji pomiędzy UPM i jej klientami zdarzały się nieporozumienia – zintegrowanie technologii RafMore z programem RafCycle ma je wyeliminować.

„Klienci objęci programem RafCycle otrzymali od nas indywidualne kody przy pomocy których mogą oznaczać przygotowane do oddania partie odpadów i zgłaszać je bezpośrednio poprzez mobilną aplikację RafMore. Pomaga nam to lepiej zorganizować procesy logistyczne, co czyni cały proces recyklingu bardziej efektywnym” – wyjaśnia Claus Søndergaard, menedżer sprzedaży UPM Raflatac w Danii.

Jednym z pierwszych użytkowników tego rozwiązania jest duńska firma Xellia Pharmaceuticals. “W ramach programu RafCycle oddajemy swoje odpady peluru już od kilku lat, zatem nowe rozwiązanie UPM przyjęliśmy z entuzjazmem. Poprzez zastosowanie w magazynie odpadów etykiet RafMore udało nam się usprawnić jego funkcjonowanie, ponieważ całym planowaniem odbioru odpadów samodzielnie zajmuje się UPM. Dodatkowo mamy też większą świadomość ilości odpadów, które oddajemy do powtórnego przetworzenia” – opowiada Per Hasso, magazynier Xellia Pharmaceuticals.

Programem RafCycle objętych jest obecnie ponad setka europejskich klientów UPM z sektora etykiet samoprzylepnych, dlatego fiński koncern już zapowiedział rozszerzenie integracji z RafMore w kolejnych krajach.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.

Drukarnia Etilab z Żor, specjalizująca się w cyfrowej produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych, zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki inwestycjom. W 2021 r. podwojono prędkość pracującej w zakładzie od czterech lat 5-kolorowej suchotonerowej maszyny Xeikon 3030 z kolorem białym, podwyższając ją do modelu 3300, a także zakupiono nową linię wykańczającą DC350 tej samej marki.

Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton poinformował, że otwarto publiczne głosowanie w dwóch europejskich konkursach na zrównoważony projekt opakowania z tektury – European Carton Excellence Award i przeznaczonym dla młodych twórców Pro Carton Young Designer Award. Głos można oddać do 26 sierpnia br. Finał konkursu zaplanowano 15 września podczas uroczystej gali w Krakowie.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.