Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Włosi drukują etykiety suchym tonerem

Włosi drukują etykiety suchym tonerem

Włoska firma Argraf, specjalizująca się w produkcji etykiet dla branży spożywczej i winiarskiej, poszerzyła w tym roku swój park maszynowy o cyfrową maszynę Xeikon CX3, która wykorzystuje technologię suchego tonera i została zaprojektowana do produkcji etykiet samoprzylepnych.

Podstawową działalnością tej działającej od 40 lat rodzinnej firmy jest druk etykiet na wina, co stanowi ok. 80 proc. produkcji firmy (ich ilość plasuje się na poziomie 2,5 mld sztuk rocznie); pozostałe 20 proc. dotyczy produkcji etykiet na żywność w puszkach. Zakup maszyny Xeikon CX3 to kolejna inwestycja, która ma na celu dalszy rozwój firmy – w 2017 r. Argraf kupił dwie cyfrowe maszyny do druku etykiet. Jesús Davalillo, kierujący działem drukowania wstępnego i drukowania cyfrowego, tak tłumaczy wybór maszyny z portfolio Xeikon: „Po dwóch latach pracy z inną technologią cyfrową (płynny toner) postanowiliśmy dodać drukarkę z technologią suchego tonera, która nie tylko zaoferuje nam bezpieczeństwo i możliwość uzyskania certyfikatów na produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością, ale też pozwoli nam rozszerzyć portfolio usług i zapewni najwyższą jakość, którą możemy zaoferować naszym klientom”.

Cyfrowa maszyna do druku etykiet Xeikon CX3 jest oparta na technologii Cheetah firmy Xeikon. Pozwala na druk z maksymalną prędkością 30 m/min. na bardzo szerokim spektrum podłoży, bez konieczności stosowania poddruku. Jak podkreśla producent, seria Cheetah (zarówno o szerokości 330, jak i 520 mm) została zaprojektowana z myślą o produkcji dużych nakładów – oferuje użytkownikom nie tylko dużą prędkość druku w bardzo wysokiej rozdzielczości 1200 × 3600 dpi, ale także stabilną, niezawodną pracę, minimalną potrzebę konserwacji, możliwość stosowania suchych tonerów (które spełniają m.in. wymogi amerykańskiej FDA dotyczące kontaktu z żywnością), precyzję i stabilność kolorów, oraz druk białym tonerem o wysokim stopniu krycia w jednym przebiegu.

Jesús Davalillo podkreśla, że po kilku miesiącach pracy z nową maszyną firma jest zadowolona z jakości nieprzezroczystej bieli Xeikon oraz szybkości i stabilności pracy nowego urządzenia, jest też przekonany, że obecny profil produkcyjny firmy wymaga zastosowania technologii suchego tonera: „Chociaż technologia druku atramentowego rozwija się bardzo szybko i może się okazać, że w perspektywie średnioterminowej jest opłacalna w przypadku drukowania wszystkich rodzajów materiałów, my stawiamy na suchy toner. Stopniowo zdobywamy doświadczenie, które mówi nam, która z posiadanych przez nas technologii jest najlepszym rozwiązaniem dla danego zlecenia. Xeikon CX3 pozwala nam na używanie tradycyjnych nośników bez konieczności ich wcześniejszego przetestowania przy użyciu materiałów wyprodukowanych specjalnie dla danej technologii. Oprócz najszerszej gamy kolorów dla czterech procesów kolorystycznych, piąta stacja Xeikon CX3 może być używana do kolorów niestandardowych, kolorów rozszerzających zakres chromatyczny, tonera białego lub tonera zabezpieczającego. Maszyna dobrze współpracuje z mediami o gramaturach od 40 do 350 g/m²”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firmy Atrium Centrum Ploterowe i Ikonos organizują w dn. 9 i 10 czerwca br. w nowym centrum demonstracyjnym w Opolu dni otwarte. Podczas spotkania specjaliści zaprezentują flagowe modele ploterów do druku LED/UV, eko/żywicznych, solwentowych, laserów, ploterów tnących, trymerów oraz laminatorów – czyli urządzeń umożliwiających wykonywanie wysokojakościowych, trwałych nadruków na dowolnym materiale.
Jakie urządzenia przygotowano dla Państwa?

W dn. 19 maja br. Drukarnia Read Me z Łodzi zorganizowała drugą już konferencję (o pierwszej, ubiegłorocznej, pisaliśmy TUTAJ) w formie online, podczas której zaprezentowano stan realizacji inwestycji podjętych w ramach projektu „Zastosowanie innowacyjnej technologii szybkiego wielobarwnego druku wysokonakładowego – przyjaznej środowisku – w celu poprawy konkurencyjności firmy”.

Siegwerk wprowadził na rynek nową serię farb offsetowych UV do zastosowań niespożywczych, przeznaczoną do zadruku na wszystkich rodzajach podłoży papierowych i kartonowych. Sicura Litho Pack Eco odznacza się wysoką zawartością (ponad 40%) bioodnawialnych komponentów pochodzenia roślinnego, stanowiąc tym samym przyjazną dla środowiska alternatywę dla standardowych farb UV.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.