Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Wyzwanie dla przemysłu papierniczego i tektury falistej

Wyzwanie dla przemysłu papierniczego i tektury falistej

Zużywanie się zasobów i energii, ocieplanie się klimatu Ziemi, emisje gazów z przemysłu, to problemy, które obecnie zajmują specjalistów i media na całym świecie. Przede wszystkim branże zużywające dużo zasobów i energii, takie jak przemysł papierniczy i tektury falistej, mogą i powinny wnieść niemały wkład w poprawę sytuacji. Każdy zaoszczędzony gram zasobów, energii i oszczędności w transporcie pomaga osiągnąć konieczne redukcje emisji CO2.

Aktualnie ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, na ile pomocne będzie wprowadzenie unormowań w tym zakresie. Odpowiedzi tej poszukuje niemiecka firma Progroup.

Fot.

Zdefiniowana na początku lat 70. ubiegłego stulecia przez niemiecki Związek Przemysłu Tektury Falistej (VDW, Verband der Wellpappen-Industrie), a następnie przejęta przez niemiecki instytut normalizacyjny DIN (Deutsches Institut für Normung) lista rodzajów tektur, była już wielokrotnie modyfikowana, lecz z punktu widzenia Progroup pozostaje w tyle za realiami ekologicznymi, ekonomicznymi i politycznymi. W czasach coraz szybszego zmniejszania się zasobów i wzrostu emisji konieczne jest nawet poddanie w wątpliwość przydatności tej normy DIN.
Europa przoduje, jeśli chodzi o rozwój i zastosowanie „Light Weights”, z lekkich papierów i lekkich tektur falistych. Progroup stawia na opracowaną przez siebie koncepcję „Green Hightech” polegającą na oszczędnym stosowaniu włókien oraz gospodarowaniu bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska. Dzięki serii Next Fibre i Next Board firmie Progroup udało się stworzyć „ekologiczną” tekturę falistą o ekonomicznych parametrach wydajnościowych potwierdzonych liczbami dla tzw. „Green Generation”.
Sprzedawcy artykułów markowych, sprzedawcy hurtowi i detaliczni, coraz częściej chcą (i muszą) mieć możliwość udokumentowania i potwierdzenia śladu węglowego CO2, związanego z ich produktami. Świadomi konsumenci pytają o to i chcą mieć pewność, że także w przypadku opakowań obciążenie środowiska i emisje CO2 są utrzymywane na możliwie najniższym poziomie. Wymagane jest przy tym spojrzenie całościowe: ocenie należy poddać emisję CO2 zarówno podczas produkcji, jak również w trakcie transportu towarów.
Progroup w ścisłej współpracy z TÜV Rheinland dokładnie został zbadany ślad CO2 różnych rodzajów tektury falistej. Podstawą tych badań jest obowiązująca norma międzynarodowa ISO 14067 dotycząca śladu węglowego CO2 produktów. Dzięki mniejszej o 52% emisji CO2 podczas produkcji papierów w papierni 2 w Eisenhüttenstadt i o 15% mniejszej emisji CO2 w przypadku formatów tektury falistej, firma jest prekursorem w tej dziedzinie. Aby zapewnić porównywalność tych parametrów w branży, we współpracy z TÜV Rheinland została opracowana zasada „Product Category Rule”, sprawdzona i opublikowana przez system EPD (Environmental Product Declaration). Spełnia ona również wymogi normy ISO 14025. Do czerwca 2016 roku będzie stanowić wiążącą podstawę do obliczeń emisji CO2 dla tektury falistej.
Progroup posiada dwie fabryki papieru, siedem fabryk formatów tektury falistej i liczne spółki usługowe, i w ramach swojej podstawowej działalności produkuje papiery na tekturę falistą i formaty tektury falistej. To zatrudniające 880 pracowników przedsiębiorstwo osiągnęło w 2014 roku obroty w wysokości ok. 650 mln. euro i należy do 5 największych firm w branży w Europie Środkowej. Marki z rodziny Next Generation Products powstają z zastosowaniem mniejszej ilości surowca przy zwiększonej wydajności oraz stanowią w branży symbol zrównoważonego myślenia i gospodarowania.
(na podst. Brunton Packaging Portal i materiałów Progroup opr. JS)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.