Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Zwojowy druk inkjetowy od Fujifilm

Zwojowy druk inkjetowy od Fujifilm

Podczas tegorocznej edycji Hunkeler Innovationdays firma Fujifilm promowała bazujące na technice inkjetowej rozwiązania, skierowane na rynek zwojowej produkcji cyfrowej. Zostały one zintegrowane w ramach kompletnych linii wytwórczych, m.in. przeznaczonych do niskonakładowej produkcji bloków książkowych. Stworzone przez nią głowice drukujące Samba zostały zintegrowane w ramach pełnych rozwiązań, obejmujących cyfrowe maszyny drukujące oraz sprzęt do dalszej obróbki wstęgi.

W jednym z nich demonstrowane były możliwości w zakresie niskonakładowej produkcji bloków książkowych, uwzględniającej automatyczną zmianę impozycji finalnego arkusza i długości odcięcia wstęgi.
Firma Fujifilm była jednym z partnerów technologicznych odbywającego się w cyklu dwuletnim wydarzenia, którego organizatorem jest Hunkeler – szwajcarski producent systemów do wstępnego i końcowego przetwarzania papieru. Na stoisku Fujifilm szczególnym zainteresowaniem cieszyły się liczne próbki wydruków wykonanych na bazie rozwiązań oferowanych pod marką Fujifilm Inkjet Technology – FIT. Jednym z nich była seria zaawansowanych głowic drukujących Samba, których udziały rynkowe systematycznie rosną. Dzieje się tak m.in. za sprawą kolejnych dostaw półformatowych maszyn Jet Press 720S, w których są one wykorzystywane. Obecnie na całym świecie pracuje ponad 100 urządzeń z tej serii, także w Polsce. Głowice Samba znajdują zastosowanie także w maszynach inkjetowych innych producentów.
Zdaniem Fujifilm, o ich sukcesie rynkowym decydują przede wszystkim zapewniana przez nie wysoka jakość druku oraz unikalny mechanizm obiegu atramentu (RediJet), wbudowany w moduł głowicy. Atrament znajduje się tu w stałym obiegu, blisko dysz nanoszących go na podłoże; w efekcie zapobiega to ewentualnemu jego zasychaniu w samych dyszach. Co więcej, mechanizm ten pozwala na zastosowanie szybkoschnących atramentów, co z kolei zwiększa jakość reprodukcji, nawet przy braku procesów wstępnego przygotowania podłoża czy jego uszlachetniania.
Na ubiegłorocznych targach drupa 2016 firma Fujifilm zaprezentowała po raz pierwszy zwojową maszynę cyfrową, w której zastosowano głowice Samba zapewniające drukowanie z rozdzielczością 1200 dpi. Podczas Hunkeler Innovationdays 2017 demonstrowane były próbki zleceń zrealizowanych z ich udziałem. Jak zapewnia producent, zwiedzający byli pod ich dużym wrażeniem, doceniając zwłaszcza odpowiednie nasycenie kolorystyczne, głęboką czerń oraz wysoki kontrast reprodukcji. Zwracano uwagę także na właściwe krycie powierzchni.
Zmiana długości odcięcia – większa elastyczność produkcji
Technologia Fujifilm znalazła zastosowanie również w rozwiązaniu umożliwiającym automatyczną zmianę impozycji – Automatic Imposition Adjustment. Wykorzystano je w stworzonym przez firmę Hunkeler systemie produkcji książek, oferowanym pod nazwą Flyfolder Book Solution, który z kolei stanowi integralną część tzw. Fujifilm Smart Factory – rozwiązania pokazanego przez japońskiego producenta na targach drupa 2016 i anonsowanego jako „przyszłość drukarń”.
Automatic Imposition Adjustment umożliwia nanoszenie na podłoże specjalnego kodu informacyjnego (Data Matrix), zawierającego informacje o danych dotyczących procesu dalszej obróbki (realizowanej w maszynach Hunkeler). Jest on aplikowany na wstędze papieru, z której mogą być następnie produkowane arkusze 4- bądź 6-stronicowe. Flyfolder Book Solution odczytuje informacje znajdujące się w kodzie i automatycznie dostosowuje ustawienia złamywania i cięcia. Rezultatem są bloki książek o wymaganym formacie i objętości.
We wcześniejszych rozwiązaniach zmiana długości odcięcia podczas procesu drukowania była nieosiągalna. W efekcie prace 4- i 6-stronicowe musiały być realizowane osobno, co skutkowało z jednej strony – stratami w papierze generowanymi podczas zmiany formatu, z drugiej – dodatkowym zaangażowaniem pracowników odpowiedzialnych za sortowanie zleceń w zależności od rodzaju impozycji. To zaś powodowało obniżenie wydajności procesów.
W rozwiązaniu Automatic Imposition Adjustment znalazł zastosowanie system workflow XMF stworzony przez Fujifilm. Zarządza on całym procesem przygotowania prac w różnych formatach do drukowania i dalszej obróbki. Ten innowacyjny mechanizm minimalizuje straty, zwiększa wykorzystanie potencjału drzemiącego w druku cyfrowym oraz podnosi funkcjonalność sprzętu do dalszego przetwarzania. Zdaniem Fujifilm, jego zastosowanie znacząco poprawia wydajność realizowanych procesów w zakresie masowego przetwarzania zleceń niskonakładowych.

PAI

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas konferencji HP Reinvent, zorganizowanej dla globalnych partnerów firmy, zaprezentowano innowacje w zakresie urządzeń drukujących dla biznesu. Wśród nowości produktowych od HP znalazły się usługi JetAdvantage i Smart Device Services dla efektywnej obsługi oraz urządzenia serii LaserJet w formacie A3 i A4.

13 marca br. podczas międzynarodowej konferencji prasowej firmy Heidelberger Druckmaschinen AG i MK Masterwork zaprezentowały przedstawicielom prasy branżowej z całego świata nowy, stworzony wspólnie model składarko-sklejarki, przeznaczony do produkcji opakowań – Diana Go. Spotkanie odbyło się w miejscowości Nové Město na Słowacji, gdzie MK Masterwork produkuje klejarki do folderów Diana.

Przedsiębiorstwo Reprocentrum z Gdańska zdecydowało się na zakup plotera wielkoformatowego w technologii żywicznej marki Mutoh – ValueJet 1324X.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu