Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Zwojowy druk inkjetowy od Fujifilm

Zwojowy druk inkjetowy od Fujifilm

Podczas tegorocznej edycji Hunkeler Innovationdays firma Fujifilm promowała bazujące na technice inkjetowej rozwiązania, skierowane na rynek zwojowej produkcji cyfrowej. Zostały one zintegrowane w ramach kompletnych linii wytwórczych, m.in. przeznaczonych do niskonakładowej produkcji bloków książkowych. Stworzone przez nią głowice drukujące Samba zostały zintegrowane w ramach pełnych rozwiązań, obejmujących cyfrowe maszyny drukujące oraz sprzęt do dalszej obróbki wstęgi.

W jednym z nich demonstrowane były możliwości w zakresie niskonakładowej produkcji bloków książkowych, uwzględniającej automatyczną zmianę impozycji finalnego arkusza i długości odcięcia wstęgi.
Firma Fujifilm była jednym z partnerów technologicznych odbywającego się w cyklu dwuletnim wydarzenia, którego organizatorem jest Hunkeler – szwajcarski producent systemów do wstępnego i końcowego przetwarzania papieru. Na stoisku Fujifilm szczególnym zainteresowaniem cieszyły się liczne próbki wydruków wykonanych na bazie rozwiązań oferowanych pod marką Fujifilm Inkjet Technology – FIT. Jednym z nich była seria zaawansowanych głowic drukujących Samba, których udziały rynkowe systematycznie rosną. Dzieje się tak m.in. za sprawą kolejnych dostaw półformatowych maszyn Jet Press 720S, w których są one wykorzystywane. Obecnie na całym świecie pracuje ponad 100 urządzeń z tej serii, także w Polsce. Głowice Samba znajdują zastosowanie także w maszynach inkjetowych innych producentów.
Zdaniem Fujifilm, o ich sukcesie rynkowym decydują przede wszystkim zapewniana przez nie wysoka jakość druku oraz unikalny mechanizm obiegu atramentu (RediJet), wbudowany w moduł głowicy. Atrament znajduje się tu w stałym obiegu, blisko dysz nanoszących go na podłoże; w efekcie zapobiega to ewentualnemu jego zasychaniu w samych dyszach. Co więcej, mechanizm ten pozwala na zastosowanie szybkoschnących atramentów, co z kolei zwiększa jakość reprodukcji, nawet przy braku procesów wstępnego przygotowania podłoża czy jego uszlachetniania.
Na ubiegłorocznych targach drupa 2016 firma Fujifilm zaprezentowała po raz pierwszy zwojową maszynę cyfrową, w której zastosowano głowice Samba zapewniające drukowanie z rozdzielczością 1200 dpi. Podczas Hunkeler Innovationdays 2017 demonstrowane były próbki zleceń zrealizowanych z ich udziałem. Jak zapewnia producent, zwiedzający byli pod ich dużym wrażeniem, doceniając zwłaszcza odpowiednie nasycenie kolorystyczne, głęboką czerń oraz wysoki kontrast reprodukcji. Zwracano uwagę także na właściwe krycie powierzchni.
Zmiana długości odcięcia – większa elastyczność produkcji
Technologia Fujifilm znalazła zastosowanie również w rozwiązaniu umożliwiającym automatyczną zmianę impozycji – Automatic Imposition Adjustment. Wykorzystano je w stworzonym przez firmę Hunkeler systemie produkcji książek, oferowanym pod nazwą Flyfolder Book Solution, który z kolei stanowi integralną część tzw. Fujifilm Smart Factory – rozwiązania pokazanego przez japońskiego producenta na targach drupa 2016 i anonsowanego jako „przyszłość drukarń”.
Automatic Imposition Adjustment umożliwia nanoszenie na podłoże specjalnego kodu informacyjnego (Data Matrix), zawierającego informacje o danych dotyczących procesu dalszej obróbki (realizowanej w maszynach Hunkeler). Jest on aplikowany na wstędze papieru, z której mogą być następnie produkowane arkusze 4- bądź 6-stronicowe. Flyfolder Book Solution odczytuje informacje znajdujące się w kodzie i automatycznie dostosowuje ustawienia złamywania i cięcia. Rezultatem są bloki książek o wymaganym formacie i objętości.
We wcześniejszych rozwiązaniach zmiana długości odcięcia podczas procesu drukowania była nieosiągalna. W efekcie prace 4- i 6-stronicowe musiały być realizowane osobno, co skutkowało z jednej strony – stratami w papierze generowanymi podczas zmiany formatu, z drugiej – dodatkowym zaangażowaniem pracowników odpowiedzialnych za sortowanie zleceń w zależności od rodzaju impozycji. To zaś powodowało obniżenie wydajności procesów.
W rozwiązaniu Automatic Imposition Adjustment znalazł zastosowanie system workflow XMF stworzony przez Fujifilm. Zarządza on całym procesem przygotowania prac w różnych formatach do drukowania i dalszej obróbki. Ten innowacyjny mechanizm minimalizuje straty, zwiększa wykorzystanie potencjału drzemiącego w druku cyfrowym oraz podnosi funkcjonalność sprzętu do dalszego przetwarzania. Zdaniem Fujifilm, jego zastosowanie znacząco poprawia wydajność realizowanych procesów w zakresie masowego przetwarzania zleceń niskonakładowych.

PAI

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Comexi, dostawca rozwiązań dla sektora elastycznych opakowań, poinformował o wdrożeniu inteligentnych okularów ze zdalną łącznością, które umożliwiają wymianę informacji między klientami a działem wsparcia producenta w czasie rzeczywistym i z podglądem pola widzenia użytkownika maszyny. Remote Support z inteligentnymi okularami to system komunikacji zapewniający pomoc techniczną w systemie 24/7, co pomaga skrócić czas przestoju maszyny i znacznie poprawia wydajność produkcji.

Podczas zbliżających się targów FestiwalDruku.pl, które odbędą się w dniach 18–19 września br. w warszawskiej hali EXPO XXI, firma API.PL zaprezentuje szeroką ofertę mediów i podłoży do druku. Będą wśród nich nowości produktowe: tekstylia podłogowe (wykładziny, dywaniki, wycieraczki), tkaniny do reklamy wielkoformatowej, media repozycjonowane). Stoisko zostanie podzielone na dwie części – w strefie B2B można będzie poznać ofertę firmy z zakresu druku wielkoformatowego oraz umówić się na prezentację urządzeń w nowym demoroomie, zaś w Strefie Doświadczeń będą prezentowane właściwości i możliwości zastosowania mediów. API.PL przygotowuje również warsztaty praktyczne ze stosowania i aplikowania mediów do druku typu outdoor i indoor.

Firma Wacom zaprezentowała nowy 22” ekran piórkowy z serii Cintiq. Urządzenie ma być tańszą alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na któryś z modeli z wyższej serii Cintiq Pro. Pozbawiono je pewnych funkcjonalności (jak rozdzielczość 4K czy nawigowanie za pomocą gestów dotykowych), ale to co najważniejsze dla tabletów tej marki, czyli nadzwyczaj dokładne piórko Wacom Pro Pen 2, jest częścią zestawu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu