Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Zwojowy druk offsetowy w produkcji opakowań

Zwojowy druk offsetowy w produkcji opakowań

Fot. manroland Goss

Niemiecka drukarnia opakowaniowa GPD Foodpackaging, wchodząca w skład grupy medialnej Giesdorf, jest pierwszym użytkownikiem zwojowej maszyny offsetowej Varioman c:line firmy manroland Goss. Dostarczone w 1. połowie br. rozwiązanie zakontraktowano z myślą o nisko- i średnionakładowej produkcji opakowań kartonowych na produkty spożywcze, np. pizzę mrożoną.

Seria maszyn Varioman, zaprojektowana z myślą o obecnych wyzwaniach rynkowych, bazuje na technice zwojowego druku offsetowego i jest oferowana w trzech wersjach, skierowanych do różnych segmentów rynkowych. Varioman c:line jest przeznaczona do zadruku i wykańczania opakowań kartonowych, wersja f:line – do opakowań giętkich, zaś wersja b:line do drukowania składek książkowych.

Dostarczona do zakładu w Rinteln w Dolnej Saksonii maszyna składa się z odwijaka, pięciu offsetowych zespołów drukujących (wykorzystujących technologię zmiennego obwodu cylindra – od 508 do 914 mm), modułu fleksograficznego (uszlachetnianie wstęgi), stacji utrwalania (wiązką elektronów), systemu inspekcji oraz rotacyjnego wykrojnika, gdzie opakowania są wytłaczane, bigowane i wykrawane. „Konfiguracja ta pozwala na produkcję nawet 150 tys. opakowań kartonowych na godzinę. Warto dodać, że nasz niemiecki klient wdraża też drugi, niezmiernie istotny w kontekście bezpiecznych opakowań projekt, związany z zastosowaniem specjalnych proekologicznych powłok barierowych chroniących żywność, przy jednoczesnym zastosowaniu tektur pochodzących z recyklingu i częściowym wyeliminowaniu foli PE z całego procesu” – wyjaśnia Jarosław Kotfis, Business Director odpowiedzialny w manroland Goss za polski rynek.

Maksymalna szerokość druku w przypadku maszyny zakupionej przez GPD Foodpackaging wynosi 1290 mm. „Oznacza to, że na wstędze mieszczą się obok siebie nawet cztery pudełka na pizzę (w których klient się specjalizuje) o formacie 260 × 260 mm plus klapy boczne. Uwzględniając prędkość maszyny, sięgającą 400 m/min, i realizację całego procesu w trybie inline, daje to ogromną wydajność, na której klientowi zależało” – podkreśla Jarosław Kotfis.

Varioman c:line obsługuje podłoża papierowe i kartonowe o gramaturze od 200 do 500 g/m2, a maksymalna prędkość (400 m/min) dotyczy zarówno procesu drukowania (w trybie CMYK + kolor specjalny), jak i sztancowania. Za maszyną drukującą zainstalowany został system rozdzielający wykrojone pudełka na osobne strumienie, układający je w stosy i paletyzujący. „Dodatkową korzyścią, wynikającą z technologii zwojowego drukowania i rotacyjnego sztancowania, jest możliwość wykorzystania bardziej ekonomicznie uzasadnionych podłoży w porównaniu do tych, jakie stosowane są w offsecie arkuszowym” – kontynuuje Jarosław Kotfis.

W zależności od grubości materiału, w maszynie Varioman co 12–15 minut jest wymieniana rola o wadze ok. 2,5 t. W efekcie na jednej linii produkcyjnej w skali roku można obsłużyć nawet 40 tys. ton podłoży. Jak wynika z informacji zebranych przez manroland Goss, po zainicjowaniu projektu firma GPD Foodpackaging z powodzeniem realizuje na maszynie Varioman także inne zlecenia z obszaru opakowań spożywczych.

„Rok 2022 był dla technologii Varioman przełomowy. Pierwsze maszyny, skierowane na rynek opakowań, trafiły do klientów, kolejne są na etapie budowy. Nasza propozycja, będąca atrakcyjną alternatywą dla fleksografii czy wklęsłodruku, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem rynku, m.in. podczas targów K 2022, na których mieliśmy stoisko. W obliczu potrzeb rynkowych technika offsetowa stosowana w maszynach Varioman ma do zaoferowania wiele przewag, takich jak tanie formy drukowe, szybkie przezbrajanie czy bezrozpuszczalnikowe farby utwardzane wiązką elektronów. M.in. te zalety przekonały kierownictwo GPD Foodpackaging do inwestycji w model Varioman c:line, który była częścią wdrażanego tu projektu związanego z uruchomieniem produkcji opakowań kartonowych” – podsumowuje Jarosław Kotfis.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.