Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / 10 lat współpracy firm Komori i Reprograf w Polsce

10 lat współpracy firm Komori i Reprograf w Polsce

Innowacyjne wdrożenia maszyn Komori na skalę światową w dużych drukarniach w Polsce, dziesiątki wdrożeń maszyn drukujących tego producenta w mniejszych zakładach w naszym kraju, duże zaufanie do marki oraz do jej wyłącznego dystrybutora w Polsce (firmy Reprograf) to tylko niektóre elementy bilansu 10- letniej współpracy obu firm, która mija w tym roku.

„Poszukując przedstawiciela w Polsce w 2004 roku firma Komori stawiała bardzo wysokie wymagania. Jednym z nich było stworzenie profesjonalnego działu serwisowego jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży – wspomina Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf. – Wysokie były również wymagania dotyczące wiedzy i wiarygodności partnera. Japońska kultura biznesowa (zupełnie inna niż w Europie) nie ułatwiała nam zadania, jednak wszystkie te wyzwania udało się nam się przezwyciężyć. Obecnie – podsumowując 10 lat współpracy – możemy więc śmiało mówić o sukcesach – przede wszystkim w kontekście sukcesów naszych klientów”.
Zaufanie do marki Komori – choć budowane od podstaw – jest obecnie w naszym kraju coraz większe. Wiele drukarń samodzielnie decyduje się na zakup maszyn używanych tej firmy, co świadczy z jednej strony o pozytywnym jej postrzeganiu w Polsce, z drugiej – o istotnej w tym roli firmy Reprograf, dostarczającej i serwisującej sprzęt.
„Kiedy zaczynaliśmy sprzedaż maszyn Komori – wspomina Tadeusz Figurski – nie było nam tak trudno merytorycznie wygrać z konkurencją – oferowane przez nas maszyny to bardzo wysoka klasa urządzeń. Trudniej było z marzeniami, jakie mieli wówczas poligrafowie w naszym kraju – o maszynach znanych im wcześniej producentów. Tym bardziej więc cieszy nas fakt, że i na tym polu odnotowujemy obecnie sukcesy i że nasza nieustająca, wieloletnia praca przyniosła tak dobre efekty”.
Te dobre efekty to przede wszystkim sukcesy klientów firmy Reprograf. Tadeusz Figurski podkreśla, że chodzi tu zarówno o większych odbiorców, gdzie Reprograf dostarczył niejednokrotnie pionierskie na świecie rozwiązania, ale w jednakowym stopniu firma ceni swoich mniejszych klientów. Są wśród nich niewielkie rodzinne firmy, gdzie dostarczane są mniejsze maszyny i dla których zaufanie do odpowiedniego dostawcy czy zakup właściwego sprzętu często oznacza „być albo nie być”.
Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę to Reprograf może pochwalić się wieloma pierwszymi na świecie instalacjami maszyn. W drukarni Taurus uruchomiono pierwszą 10-kolorową maszynę w formacie A2. Pierwsza w skali świata maszyna Komori z systemem cięcia roli na arkusze została również zainstalowana w Polsce – w drukarni Druk Intro. Tu również wkrótce rozpoczęła pracę pierwsza w Europie i trzecia w skali świata dwupoziomowa maszyna w konfiguracji 1+1 do drukowania książek. Kolejna światowa premiera maszyny drukującej Komori (tym razem z foliowaniem, tłoczeniem i sztancowaniem w jednej linii) miała miejsce w kolejnej polskiej drukarni – Interak. Na innowacyjne rozwiązanie Komori na skalę światową – ośmiokolorowe maszyny z innowacyjnym systemem suszenia H-UV – zdecydowała się drukarnia Chroma, dołączając tym samym do wielu zadowolonych użytkowników tego rozwiązania na świecie. „Nie należy jednak zapomnieć o pierwszej pełnoformatowej maszynie w naszym kraju, która pojawiła się w Domu Słowa Polskiego na początku naszej współpracy z firmą Komori – wspomina Tadeusz Figurski. – Była to drukarnia z tradycjami, więc tym bardziej cieszył nas wówczas fakt, że zdecydowała się ona na zakup maszyny Komori. Przykładów innych ciekawych konfiguracji – które dostosowywaliśmy do potrzeb naszych klientów, a które były unikalne i często znalazły później zastosowanie w standardowej produkcji Komori – było znacznie więcej. Warto więc podkreślić z jednej strony odwagę polskich drukarzy po sięganie po nowości, z drugiej – znaczenie firmy Reprograf, która im to umożliwia, starając się elastycznie podchodzić do oczekiwań każdej drukarni. Cieszy nas fakt, że dzięki rozwiązaniom, jakie im dostarczamy zakłady te mogą się dalej rozwijać, o czym świadczą m.in. zakupy kolejnych maszyn drukujących Komori w tych firmach”.
O sukcesach rynkowych decydują z jednej strony innowacyjność rozwiązań Komori, z drugiej – relacje personalne i zaufanie, jakim obdarzana jest firma Reprograf. „Komori od wielu lat dostarcza rozwiązania daleko wykraczające poza aktualne wymagania rynkowe – mówi Tadeusz Figurski. – Zgodnie z japońską filozofią biznesu, która nakazuje „patrzeć poza horyzont” firma ta zawsze wybiegała w przyszłość. Jeden z przykładów to zaprezentowany już w 1990 roku system automatycznej zmiany form drukowych, wówczas uważany za zbędny luksus, a obecnie będący niemal standardem w maszynach drukujących. Z kolei w 2000 roku firma Komori jako autoryzowany przez bank światowy producent maszyn banknotowych zaprezentowała po raz pierwszy na świecie zaawansowany system inspekcji w jej maszynach. Obecnie te rozwiązania stają się już standardem. W Polsce mamy już cztery maszyny ze zintegrowaną inspekcją i kontrolą jakości. Kolejne ciekawe rozwiązanie – wprowadzone w 2004 roku – to systemy zarządzania czasem i rejestrowania wszystkich procesów na maszynach drukujących (obecnie stosowane przez wielu producentów). W 2006 roku Komori wprowadziła do swoich maszyn system samouczący się parametrów maszyny, który dodatkowo skraca jej narządzanie. Należy również wspomnieć o innowacyjnym systemie suszenia H-UV. Jesteśmy więc dumni, że możemy współpracować z takim producentem i dzięki temu dostarczać naszym klientom innowacyjne rozwiązania”.
Klienci firmy Reprograf i zarazem użytkownicy maszyn Komori cenią sobie wysokie możliwości maszyn drukujących tej marki. Poza wysoką jakością i wydajnością oraz relatywnie niewielkimi gabarytami, równie ważną kwestią przy podejmowaniu decyzji o zakupie maszyny drukującej jest serwis. Fakt, że firma Reprograf posiada własny dział serwisowy i przeszkolonych w zakresie obsługi maszyn Komori pracowników oraz bliskość magazynu w Wielkiej Brytanii – sprawia, że zaufanie do tego producenta i dostawcy jest większe niż kilka lat temu. „Tym, co zdecydowanie nas wyróżnia jest fakt, że zawsze staramy się patrzeć na proces biznesowy w ten sposób, że maszyna, którą dostarczamy do drukarni jest tam tylko narzędziem. Może się ono odpowiednio sprawdzić tylko wówczas, kiedy zostanie wciągnięta w odpowiednie ramy technologii. W tym zakresie jesteśmy bardzo pomocni naszym klientom, a dla nas pomocna jest firma Komori, która wspólnie z nami rozwiązuje ewentualne problemy, jakie się pojawiają. To wszystko przekłada się na wspólny, budowany przez ostatnie dziesięciolecie sukces – nasz i naszych klientów”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Trwają przygotowania do przyszłorocznej, drugiej edycji targów PCI Days 2020, które odbędą się 4 i 5 czerwca 2020 r. w Global EXPO w Warszawie przy ul. Modlińskiej 6D. Jest to jedyna w Polsce impreza targowa skierowana do producentów, dostawców i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej. W gronie wystawców nie zabraknie firm, które mają w swojej ofercie maszyny do produkcji, surowce, opakowania, urządzenia laboratoryjne, urządzenia etykietujące i znakujące, usługi produkcji marki własnej, usługi logistyczne oraz IT.

Prognozując trendy na 2020 r., Xerox ogłosił, że w przyszłym roku królować będzie kolor bezbarwny. Uzasadniając ten wybór, Beatriz Custode, Colour Customisation & Engineering Services w firmie Xerox, powiedział: „Może on wzmocnić kolor, rozjaśnić go, czasami może sprawić, że kolor będzie bardziej nasycony”. Technologia druku Xerox – taka jak iGen 5 Press, Iridesse Production Press i nowy PrimeLink C9065/C9070 – pozwala twórcom używać przezroczystego toneru w swoich projektach równie łatwo, jak w przypadku innych kolorów.

Rozpoczęła się rejestracja zwiedzających na 16. edycję Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw 2020 (12–14 lutego 2020 r.). Organizator wydarzenia zachęca do skorzystania ze strony internetowej, gdzie już uruchomiony został formularz rejestracji zaproszeń. Jak to działa?

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu