Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Arka Druk inwestuje w maszynę KBA

Arka Druk inwestuje w maszynę KBA

W ostatnim czasie w firmie Arka Druk z Łap, specjalizującej się w produkcji opakowań klasy premium, rozpoczęła pracę nowa, pełnoformatowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 106-7+L ALV3. Jej hybrydowa konfiguracja znacząco rozszerza spektrum dostępnych zastosowań, m.in. o naprzemienne drukowanie farbami UV i konwencjonalnymi, zadrukowywanie podłoży niewsiąkliwych oraz aplikowanie różnych kombinacji lakierów. Zakup ten umożliwił wyjście drukarni na rynki zagraniczne oraz zaoferowanie klientom niedostępnych dotychczas produktów.

Równocześnie wdrożony tu został zaawansowany system MIS stworzony przez firmę Cicero Stapro Group, reprezentowaną na polskim rynku przez KBA CEE. Inwestycja została częściowo sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Zakup innowacyjnych maszyn drukarskich oraz oprogramowania kluczem do zwiększenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa Arka Druk”.

Arka Druk specjalizuje się w produkcji opakowań kartonowych od niemal 20 lat. Gros jej klientów stanowią odbiorcy z branż farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej. W firmie, m.in. dzięki niedawnym inwestycjom, systematycznie rośnie udział eksportu – obecnie wynosi on 30% sprzedaży. Jak twierdzi Artur Bach, właściciel drukarni, stało się to możliwe dzięki wdrożeniu maszyny hybrydowej KBA Rapida 106, pozwalającej na zadrukowywanie i uszlachetnianie wielu nietypowych podłoży, a tym samym – na znaczne rozszerzenie portfolio realizowanych zleceń: „Inwestycja ta szeroko otworzyła nam drzwi na rynki Europy Zachodniej. Nasz eksport dynamicznie rośnie i jak sądzę, jeszcze nie powiedzieliśmy w tej kwestii ostatniego słowa”.
Dodaje przy tym, że zakup nowej maszyny w hybrydowej konfiguracji podyktowany był przede wszystkim chęcią wykonywania niedostępnych dotychczas zleceń: „Po jej wdrożeniu udział opakowań na bazie podłoży niewsiąkliwych stanowi 20% naszej produkcji. Technologia hybrydowa pozwoliła nam również na zastosowanie innowacyjnych uszlachetnień w postaci aplikowania różnych kombinacji lakierów. Nasze biuro badawczo-rozwojowe nieustannie pracuje nad możliwościami optymalnego i często niekonwencjonalnego wykorzystania maszyny KBA Rapida. W efekcie zaskakujemy rynek uszlachetnieniami klasy premium w cenie dotychczasowych standardów”.
Jak przyznaje właściciel drukarni, wybór dostawcy planowanej maszyny hybrydowej nie był prosty: „Naszą dotychczasową produkcję realizowaliśmy z pomocą maszyn innego dostawcy. Jednak po przeanalizowaniu dostępnych ofert rynkowych okazało się, że firma KBA CEE zagwarantowała nam najlepszy stosunek jakości do ceny, a maszyna KBA Rapida 106 oferuje najszersze spektrum możliwości konfiguracji”.
Została ona fabrycznie dostosowana do produkcji opakowań kartonowych poprzez podniesienie o 450 mm oraz wyposażenie w pakiet CX umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 1,2 mm. Jej konfiguracja obejmuje m.in.: system odsysania pyłu papierowego w systemie nakładania; w pełni automatyczną zmianę form drukowych; wieżę lakierującą do nanoszenia lakierów UV i dyspersyjnych; system cyrkulacji lakierów pigmentowanych SCC, energooszczędną technologię suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV, jak również rozbudowane systemy kontrolno-pomiarowe. Na te ostatnie Artur Bach zwraca szczególną uwagę: „Działający w trybie in-line, rewolucyjny system KBA QualiTronic Professional wsparliśmy pracującym off-line rozwiązaniem firmy Eye C, które dokonuje kontroli na każdym etapie produkcji. Dzięki temu możemy m.in. sprawdzać poprawność zapisu Braille’a, jak też wysokość jego wytłoczenia na gotowym produkcie. Mając tak rozbudowane rozwiązanie kontrolno-pomiarowe jesteśmy w stanie wychwycić nawet najmniejszy błąd, czasem niewidoczny dla ludzkiego oka, a tym samym – sprostać najbardziej restrykcyjnym wymogom jakościowym stawianym przez klientów”.
Wśród dostarczonych wraz z maszyną rozwiązań kontrolno-pomiarowych KBA znalazły się także systemy: ErgoTronic ColorControl z funkcją ErgoTronic Lab, QualiTronic QualityPass, QualiTronic DotView, ErgoTronic ACR, ImageZoom oraz QualiTronic PileView. Po wdrożeniu maszyna została poddana standaryzacji ISO/PSO przez współpracującą z KBA CEE firmę IPM.
Równocześnie z jej zakupem w firmie został wdrożony system MIS czeskiej firmy Cicero Stapro Group, mający za zadanie usprawnić pracę całego przedsiębiorstwa. Jego dostawcą, podobnie jak w przypadku maszyny, była firma KBA CEE. „Elastyczność i kreatywność naszych czeskich partnerów spowodowała, że pracujemy obecnie z systemem idealnie skrojonym pod potrzeby drukarni stricte opakowaniowej, jaką jest Arka Druk” – podkreśla Artur Bach.
Hybrydowa KBA Rapida 106 jest pierwszą maszyną drukującą zakupioną z myślą o nowo wybudowanym przez Arka Druk zakładzie produkcyjnym. Poza inwestycjami w proces drukowania oraz zarządzania firmą w ostatnim czasie znacząco rozbudowany został także tutejszy dział introligatorni; wśród zakupionych urządzeń znalazły się m.in. kolejne maszyny do sztancowania i tłoczenia folią.
Jak podkreśla właściciel drukarni, wraz z rozbudową parku sprzętowego w firmie optymalizowana jest całość procesów technologicznych (w oparciu o filozofię zarządzania produkcją lean management). „Pozwala to wywindować naszą jakość i wydajność na nieznany dotąd w branży poligraficznej poziom” – mówi Artur Bach. Warto dodać, że w ostatnim czasie firma odnowiła certyfikaty ISO 9001, ISO 15378 oraz GMP/GHP. „Na rok 2016 planujemy rozbudowę hali produkcyjnej o kolejne 4 tys. m2. W związku z tym pojawią się w niej także nowe maszyny i urządzenia, ale informacje na ten temat przekażemy rynkowi w późniejszym czasie” – podsumowuje właściciel Arka Druk.
Jan Korenc, prezes KBA CEE, dodaje: „Cieszymy się, że wybierając rozwiązanie w konfiguracji hybrydowej, właściciel firmy Arka Druk zdecydował się na maszynę KBA Rapida 106. Tym większy to powód do satysfakcji, że jest to pierwsza maszyna marki Koenig & Bauer w tej prężnie rozwijającej się drukarni opakowaniowej. Jest nam ogromnie miło, że Arka Druk dołączyła do grona polskich firm, które realizując najwyższej jakości produkcję, bazują na technologii KBA. Mamy nadzieję, że nasza maszyna w dużej mierze przyczyni się do jej dalszych sukcesów rynkowych”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.