Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Cyfryzacja tematem dni otwartych Koenig & Bauer

Cyfryzacja tematem dni otwartych Koenig & Bauer

Firma Koenig & Bauer nieustannie pracuje na miano europejskiego pioniera w dziedzinie cyfryzacji procesów biznesowych. W celu zaprezentowania swoich innowacyjnych rozwiązań z tej dziedziny firma z Würzburga organizowała w dniach 6-8 czerwca dni otwarte pod hasłem „Koenig & Bauer 4.0 Packaging & Connected Services”.

Uczestniczyło w nich ponad 600 drukarzy z 40 krajów, którym specjaliści z Koenig & Bauer opowiedzieli jak transformacja cyfrowa jest w stanie zmienić codzienną pracę drukarni, wpłynąć na optymalizację procesów produkcyjnych, stworzyć nowe ramy współpracy z klientami oraz poprawić zyskowność przedsiębiorstwa. Omówili oni m.in. zagadnienia związane ze „szczupłym zarządzaniem” (ang. lean management) i standaryzacją procesów we wszystkich fazach produkcji wydruku pod kątem zapobiegania występowaniu błędów. Na spotkaniu wspominano także o korzyściach wynikających z właściwego wykorzystywania danych produkcyjnych do celów serwisowych. Ułatwia to analizowanie poszczególnych procesów przepływu pracy i przewidywanie niezbędnych czynności konserwacyjnych.

Gości przybyłych na spotkanie przywitał Ralf Sammeck, dyrektor zarządzający oddziału KBA-Sheetfed i członek zarządu Koenig & Bauer, wraz z Thomasem Göcke, szefem “arkuszowego” działu marketingu i zarządzania relacjami z klientami. W swoim wykładzie przedstawili oni ważniejsze sukcesy Koenig & Bauer w dziedzinie offsetu arkuszowego, wspominając także o innowacyjnych rozwiązaniach takich jak poprawa integracji ludzi z maszynami i efektywne wykorzystywanie gromadzonych danych.

Podczas spotkania nie zabrakło także pokazów druku „na żywo”. Jedną z ich głównych bohaterek była offsetowa maszyna Rapida 76, która na dniach otwartych drukowała opakowania klasy premium z wykorzystaniem technologii LED-UV i bieli kryjącej na metalizowanym podłożu. W kolejnym z pokazów wykorzystano oprogramowanie MIS Optimus Dash z systemem LogoTronic Professional oraz Esko Equinox, umożliwiające zarówno konwersję kolorów dodatkowych na CMYK, jak też druk z rozszerzonym gamutem. Prace z systemu MIS były przekazywane do maszyny Rapida 105 PRO w postaci „ticketu” JDF. Jej operator mógł od razu wykorzystać dane dotyczące zlecenia wraz z danymi wstępnych ustawień CIP3 do automatycznego nastawienia maszyny. Po zmianie płyt, odpowiednim ustawieniu kolorów i korekcie registrów uruchomiono drukowanie opakowań jogurtów z rozszerzonym gamutem za pośrednictwem Esko Equinox. Uczestnicy spotkania zostali ponadto zapoznani z możliwościami aplikacji z rodziny Rapida LiveApps oraz rozwiązaniami serwisowymi takimi jak PressCall, Visual Press Support, raportami wydajności i serwisem prewencyjnym.

Za pośrednictwem systemu LogoTronic Professional oraz funkcjonalności PressWatch i SpeedWatch wszystkie dane produkcyjne pochodzące z maszyn dostępne są za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Po zakończeniu drukowania danej pracy system LogoTronic Professional przesyła informacje dotyczące czasów produkcji oraz zużycia materiałów do systemu Optimus. Dodatkowo rejestrowane są nie tylko czasy produkcji, ale meldunki dotyczące danej maszyny - każde pobranie arkusza testowego czy każda przerwa produkcyjna są rejestrowane i przypisywane do konkretnego zlecenia.

Po zakończeniu zlecenia produkcji opakowań jogurtu maszyna Rapida 105 PRO przeszła w sposób w pełni automatyczny do kolejnych zadań. System ErgoTronic AutoRun stworzył kolejkę zleceń w której wykorzystane zostały wstępnie ustawione przez użytkownika wartości, kroki robocze oraz procesy produkcyjne, a on sam nie musiał już ingerować w produkcję. Operator komentował poszczególne, automatyczne kroki pracy i objaśniał je gościom. Rzut oka na system MIS pozwalał sprawdzić jak wygląda wymiana informacji w systemie w teorii i w praktyce oraz co dokładnie dzieje się na maszynie. Na zakończenie pokazów na żywo prowadzący je operator świadomie sprowokował błąd prowadzenia arkusza na maszynie Rapida 105 PRO, a następnie przy użyciu przycisku PressCall znajdującego się na stanowisku sterowania nawiązał łączność z serwisowym centrum obsługi telefonicznej, które ma zdalny dostęp do danych produkcyjnych. Serwisanci Koenig & Bauer mogą także pomagać drukarzom rozwiązywać problemy z drukiem poprzez usługę VisualPressSupport, umożliwiającą nawiązanie połączenia wideo. Na tym jednak nie kończy się oferta cyfrowych usług serwisowych firmy Koenig & Bauer wykorzystujących dane gromadzone przez jej maszyny Rapida. Ich użytkownicy, którzy zawarli umowę zdalnej konserwacji i mają statyczne połączenie VPN w środowisku Windows otrzymują co miesiąc raport wydajności (bez odniesienia do poszczególnych zleceń) ze wskazaniem kluczowych wskaźników wydajnościowych ich maszyny. Firma Koenig & Bauer opracowała także rozwiązanie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji i metody optymalizacji takie jak narzędzia uczenia maszynowego umożliwiające zidentyfikowanie symptomów zwiastujących nieplanowane przestoje maszyny. Ma ono zapobiegać takim sytuacjom odpowiednio planując czynności konserwacyjne.

Równolegle do prowadzonych pokazów druku firma Koenig & Bauer zaprezentowała po raz pierwszy na świecie sztancę płaską Ipress 106 K PRO do produkcji pudełek składanych. Jest ona wyposażona w dobrze znany klientom firmy samonakładak pochodzący z maszyn Rapida.

Kolejną sesję pokazową poświęcono wysokonakładowej produkcji opakowań w średnim i dużym formacie, a także produkcji opakowań produktów luksusowych na maszynie Rapida 106 z dwiema wieżami lakierującymi i sztancy rotacyjnej Rapida RDC 106. Produkcję wysokonakładową realizowała sześciokolorowa Rapida 145 z funkcją druku autonomicznego AutoRun osiągająca wydajność na poziomie 18 tys. arkuszy na godzinę. Podczas pokazów nieprzerwanie produkowała ona opakowania na żywność i środki czystości wykorzystując do tego konwencjonalne, niskomigracyjne farby Huber, lakier dyspersyjny Actega FoodSafe i tekturę BillerudKorsnäs GC1 o gramaturze 270 g/m2.

Wysokonakładowy druk pudełek demonstrowano także na siedmiokolorowej Rapidzie 106, którą rozkręcono do 20 tys. arkuszy na godzinę. Zastosowany w tym przypadku system Esko Equinox umożliwił nadrukowywanie na jednym arkuszu elementów w przestrzeni czterech lub siedmiu kolorów. Drukując w taki sposób, firma Koenig & Bauer chciała umożliwić bezpośrednie porównanie druku czterema i siedmioma kolorami na jednym arkuszu.

Podobna Rapida 106, ale skonfigurowana z sześcioma kolorami i stacją podwójnego lakierowania, w połączeniu ze sztancą rotacyjną RDC 106 produkowała na dniach otwartych opakowania klasy premium na kosmetyki i środki ochrony zdrowia. Produkcja przebiegała z zastosowaniem procesu LED-UV, foliowania in-line folią na zimno, uszlachetniania za pomocą lakieru UV oraz mikroprzetłoczeniami po drugim zespole lakierującym. Zaprezentowano także proces zmiany zleceń i najnowszą generację techniki pomiarowej QualiTronic z regulacją nafarbienia QualiTronic ColorControl.

Gotowe wydruki obrabiane były przez sztancę RDC 106 osiągającą wydajność na poziomie 17 tys. arkuszy na godzinę, czyli – nieoficjalnie – najszybszym tego typu urządzeniu na świecie. RDC 106 to sztanca powszechnie stosowana w firmach zajmujących się drukiem opakowań, etykiet typu in-mould i akcydensów. Na potrzeby pokazów produkcji „na żywo”, na opakowaniach środków ochrony zdrowia RDC 106 wytłaczała znaki alfabetu Braille’a, a następnie były one w tej maszynie poddawane rycowaniu, sztancowaniu i oczyszczaniu. Do rozdzielania użytków zastosowano urządzenie Master Blanker firmy Laserck. Po zmianie zlecenia takie same czynności (oprócz tłoczenia) przeprowadzono na opakowaniach kosmetyków. Jeden z pierwszych użytkowników sztancy RDC 106, będąc pod wrażeniem pokazów podjął decyzję o zakupie drugiego egzemplarza.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.