Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Dni Otwarte w firmie Koenig & Bauer AG

Dni Otwarte w firmie Koenig & Bauer AG

W dniach 20–21 czerwca w zakładach produkcyjnych firmy Koenig & Bauer AG w Radebeul koło Drezna odbywały się Dni Otwarte, podczas których po raz pierwszy zaprezentowana została najnowsza wielkoformatowa maszyna offsetowa tego niemieckiego producenta – KBA Rapida 164. W spotkaniu wzięła udział liczna, niemal 40-osobowa grupa klientów z naszego kraju, wśród których znaleźli się przedstawiciele czołowych polskich drukarń wielkoformatowych, pracujących w technice offsetowej.

Poza premierowym pokazem maszyny KBA Rapida 164, uczestnicy Dni Otwartych mieli też okazję zobaczyć inne rozwiązania Koenig & Bauer w różnych klasach formatowych, m.in. wprowadzony do sprzedaży na targach drupa 2012 model KBA Rapida 145.
Czerwcowa impreza była już drugim w ostatnich miesiącach tego rodzaju spotkaniem, w którym wzięli udział polscy klienci firmy Koenig & Bauer. Po kwietniowym Dniu Otwartym, przeznaczonym dla drukarń bazujących na produkcji pół- i pełnoformatowej, tym razem do Radebeul zaproszono przedstawicieli zakładów specjalizujących się w produkcji wielkoformatowej. Podczas dwóch dni odwiedziło je około 300 osób z całego świata, zainteresowanych najnowszą propozycją firmy KBA – maszyną KBA Rapida 164, wyposażoną w wiele innowacyjnych, automatyzujących pracę funkcji i systemów, dotychczas znanych z mniejszych modeli tego producenta.
Gości, zebranych w zaadaptowanej na potrzeby Dni Otwartych hali montażowej zakładów produkcyjnych w Radebeul, powitał Ralf Sammeck – członek zarządu Koenig & Bauer, odpowiedzialny za sprzedaż offsetowych maszyn arkuszowych. Podziękował on za liczne przybycie i podkreślił, jak ważny dla KBA jest rynek druku wielkoformatowego: „Jako producent zajmujemy na nim szczególne miejsce, oferując najszersze spośród wszystkich dostawców portfolio maszyn oraz przeznaczając co roku z naszych zysków znaczne środki na cele badawczo-rozwojowe. Ich efektem jest m.in. prezentowana dziś po raz pierwszy oficjalnie maszyna KBA Rapida 164, która wzbogaca naszą ofertę dla tego segmentu rynkowego. Oferuje ona automatykę – znaną z naszych maszyn pełnoformatowych oraz z modelu KBA Rapida 145, prezentowanych m.in. na targach drupa 2012 – która po części jest unikalna w skali całej branży”.
Z najważniejszymi funkcjami maszyny KBA Rapida 164 gości Dni Otwartych zapoznał Jürgen Veil – szef marketingu w dziale maszyn arkuszowych Koenig & Bauer. W Radebeul została ona pokazana w wersji 6-kolorowej z wieżą lakierującą, zadrukowując arkusze w formacie maksymalnym 120,5×164 cm z prędkością do 15 tys. ark./h. „To jedyna maszyna w tej klasie formatowej, zapewniająca taką wydajność – podkreślał Jürgen Veil. – Co więcej, wprowadziliśmy w niej pełną kontrolę wszystkich procesów i elementów maszyny – od automatycznego samonakładaka aż po wykładanie i logistykę stosu”. W tym miejscu wymienił m.in. systemy: nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS; automatycznej zmiany form drukowych (opcjonalnie jest tu możliwość zainstalowania systemu DriveTronic SPC, tj. bezpośredniego napędu cylindrów płytowych umożliwiającego symultaniczną zmianę wszystkich form drukowych w ciągu ok. 1,5 minuty); DriveTronic PlateIdent – pozwalający na sprawdzenie, czy wszystkie formy drukowe zostały właściwie przydzielone do danego zespołu i danego zlecenia; CleanTronic ReInk – szybkiego mycia układu nadawania farby; CleanTronic Synchro – synchronicznego mycia; DriveTronic SFC – nową wieżę lakierującą, umożliwiającą zmianę form do lakierowania równolegle z innymi procesami narządzania w maszynie; AniSleeve – wymiany tulei wałków rastrowych; AirTronic – wykładania; VariDry Blue – energooszczędną suszarkę; oraz ErgoTronic – nagradzaną za ergonomię pracy konsolę operatora. Jürgen Veil wskazał też na unikalne, indywidualne rozwiązania w zakresie logistyki stosu, konfigurowane z myślą o potrzebach klienta.
Następnie miała miejsce praktyczna prezentacja możliwości maszyny KBA Rapida 164-6+L, w której wydrukowano trzy różne prace. Pierwsza, typowo opakowaniowa, uwzględniała druk w sześciu kolorach (CMYK + kolory dodatkowe: niebieski i srebrny) oraz uszlachetnianie lakierem. W tym przypadku płyty założono z użyciem systemu DriveTronic SPC, a po zaledwie kilku minutach cały nakład został wydrukowany. Zanim wykonano drugie zlecenie – tym razem była to standardowa praca czterokolorowa – miało miejsce nietypowe przezbrojenie maszyny. Na czas wymiany form i mycia obciągów z pracy wyłączono dwa zespoły oraz wieżę lakierującą. Zostały one umyte dopiero podczas realizacji zlecenia, którego pierwsze odbitki próbne pojawiły się zaledwie po trzech minutach, zaś po kolejnych pięciu – w ślad za niezbędnymi pomiarami pasowania i gęstości – ruszyła właściwa produkcja. W czasie, gdy maszyna pracowała z pełną prędkością 15 tys. egz./h, z myślą o trzecim zleceniu wymienione zostały lekkie tuleje rastrowe, przygotowywano też na nowo wieżę lakierującą. Przed jego realizacją, w ciągu niespełna dwóch minut jednocześnie miała miejsce wymiana form drukowych, mycie obciągów, wymiana formy lakierującej oraz podanie nowego lakieru. Trzecie zlecenie wydrukowano w pięciu kolorach (CMYK + dodatkowy), przy czym kolor specjalny (najpierw srebrny, potem złoty) został zmieniony w trakcie pracy maszyny, bez jej zatrzymywania, przy użyciu systemu Flying JobChange. Kolor srebrny był nanoszony w 1. zespole drukującym, zaś złoty – po zmianie dokonanej „w locie” – w zespole nr 6; całość została uszlachetniona lakierem.
W przerwie pomiędzy zleceniami Jürgen Veil scharakteryzował inną nowość w ofercie Koenig & Bauer: innowacyjny system suszenia VariDry UV, który dla maszyn pełno- i wielkoformatowych z serii KBA Rapida jest dostępny w specjalnej, inercyjnej wersji. Poza cechami typowymi dla suszarki VariDry UV (mniejsza odległość między lampami a podłożem, redukcja rozpraszanego światła, promieniowania UV i emitowanego ciepła), zwrócono w nim szczególną uwagę na istotną przy produkcji opakowań kwestię migracji i zapachów. Zastosowany tu nowy cylinder ssący AirTronic Drum stanowi stabilną barierę ochronną, eliminującą wcześniejsze ryzyka. Jako przykład podano 19-zespołową maszynę KBA Rapida 106 z inercyjnym systemem suszenia, zainstalowaną w szwajcarskiej firmie Amcor Tobacco Packages, specjalizującej się w produkcji opakowań tytoniowych.
Jürgen Veil zaprosił też do zabrania głosu Wilfrieda Griegera, współwłaściciela drukarni Heinrich Grieger Offsetdruck, do której trafi prezentowana podczas Dni Otwartych maszyna KBA Rapida 164-6+L. Firma ta znalazła się wśród kilku pilotażowych instalacji, przez kilka miesięcy testując nowy model w bieżącej produkcji. Doświadczenia z nim wypadły na tyle dobrze, że właściciele Heinrich Grieger Offsetdruck szybko zdecydowali się na zakup drugiej, identycznej maszyny.
Po zakończeniu pokazów KBA Rapida 164 uczestnicy Dni Otwartych mieli możliwość obejrzenia także innych maszyn Koenig & Bauer, zainstalowanych w działających w ramach zakładów Radebeul ośrodku szkoleniowym dla operatorów druku oraz centrum obsługi klientów. Wśród demonstrowanych maszyn znalazła się m.in. inna propozycja dla segmentu wielkoformatowego: wprowadzona na ubiegłorocznych targach drupa 2012 maszyna KBA Rapida 145. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pokazy pełnoformatowej maszyny KBA Rapida 106, prezentowanej m.in. w wersji z zainstalowanym inline zespołem do foliowania na zimno KBA ColdFoiler.
Mówi Jan Korenc, prezes zarządu KBA CEE Sp. z o.o.: „Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dni Otwartych z Polski za przybycie do Radebeul. Za duży sukces uważamy zebranie w jednym miejscu i czasie tak licznej grupy czołowych drukarń wielkoformatowych bazujących na technice offsetowej. Tym bardziej, że wśród nich znaleźli się zarówno nasi wieloletni klienci, posiadający w swoim parku sprzętowym nawet kilka maszyn z rodziny KBA Rapida, jak też potencjalni ich użytkownicy. Z przeprowadzonych podczas prezentacji i po jej zakończeniu indywidualnych rozmów wynika, że nasza nowa maszyna spotkała z bardzo dużym zainteresowaniem i wywarła na uczestnikach Dni Otwartych duże wrażenie. Mamy nadzieję, że w ślad za wspomnianym sukcesem drukarni Heinrich Grieger Offsetdruck, na zakup maszyny KBA Rapida 164 zdecydują się także ważni gracze z Polski, z powodzeniem działający na rynkach akcydensowym i opakowaniowym”.
Poza prezentacjami maszyn, firma Koenig & Bauer zadbała także o integracyjny charakter czerwcowych Dni Otwartych. Na zakończenie pierwszego z nich wszyscy ich uczestnicy wzięli udział w rejsie statkiem wycieczkowym po Łabie. Tam też odbyła się wspólna kolacja, będąca okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń w nieco mniej formalnej atmosferze.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.