Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Finowie zapraszają do współpracy w obszarze GOZ

Finowie zapraszają do współpracy w obszarze GOZ

W Ambasadzie Finlandii w Warszawie w dn. 9 października 2019 r. odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany raport VTT Technical Research Center of Finland pt. „Going beyond a circular economy”, skupiający się na wizji przyszłej, zrównoważonej gospodarki. Spotkanie zorganizowano w ramach Polskiego Tygodnia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (Polish Circular Week), którego celem jest pokazanie, że gospodarka o obiegu zamkniętym to nie abstrakcyjny koncept, ale realny element współczesnego życia gospodarczego.

VTT to fińskie centrum badawcze, prowadzące zaawansowane prace nad biomateriałami oraz mające doświadczenie w skutecznym aplikowaniu o środki z programu Horizon. Raport jest pierwszą próbą tak kompleksowego spojrzenia na przyszłość gospodarki opartej na logice cyrkularnej. Dokument w zamyśle autorów ma stanowić wizję i mapę drogową wystarczalności materiałowej. Prezentacja poprzedziła konferencję zatytułowaną: „Gospodarka cyrkulacyjna: mniej mówienia, więcej działań. Technologia i finansowanie”. Udział w niej wzięło wielu reprezentantów polskich przedsiębiorstw.

Raport przedstawił Jussi Manninen, Executive Vice-President of VTT Technical Research of Finland, który tak podsumował jego treść: „Przekaz płynący z dokumentu, który chciałbym podkreślić, można ująć w czterech punktach: po pierwsze: zmiana podejścia do designu i projektowania tak, by możliwe było ponowne użycie produktu i jego recykling; po drugie: dekarbonizacja i zwiększenie efektywności energetycznej; po trzecie: zmiana podejścia do własności produktów – od posiadania do korzystania (material as a service); i wreszcie po czwarte: rosnące powiązanie materiałów z danymi”. Pytany o możliwości dla polskich firm podkreślił: „Jest wiele potencjalnych obszarów współpracy między polskimi firmami i VTT – żeby wspomnieć tylko kilka: recykling materiałów, takich jak plastiki i tekstylia, odzyskiwanie składników odżywczych z produktów ubocznych, design produktów czy ocena realizacji zrównoważonego rozwoju”. Maninnen wyjaśnił również, na czym taka współpraca mogłaby polegać: „Możemy wspólnie aplikować o środki z Horizon 2020 – mamy doświadczenie w aplikowaniu i realizacji projektów. Możemy też realizować prace badawczo-rozwojowe dla polskich firm”.

Goście spotkania wzięli także udział w dyskusji na temat raportu. Ważnym punktem spotkania była możliwość bezpośrednich rozmów rodzimych przedsiębiorców z przedstawicielami firm fińskich na temat wprowadzania rozwiązań środowiskowych w polskich firmach. „Finowie przyjechali z bardzo konkretną ofertą. Prezentowane produkty i rozwiązania mogą być od zaraz stosowane i to, co ciekawe, nie tylko w FMCG i handlu, ale również w przemyśle. Zainteresowanie polskich firm przekroczyło nasze oczekiwania. Moim zdaniem świadczy to o dojrzałości strategicznej polskich firm, które chcą wykorzystać zmiany w otoczeniu konkurencyjnym na swoją korzyść, zyskać przewagę konkurencyjną. Nowe realia gospodarcze wyznaczone przez pakiet odpadowy i dyrektywę single use plastics mogą powodować zagrożenia dla polskich firm. Ale jeśli firmy mądrze przeprowadzą transformację, mogą zyskać przewagę konkurencyjną, stać się liderem. Zainteresowanych tematem, którym nie udało się zarejestrować na wydarzenie, zapraszamy do biura Business Finland” – podsumowuje Piotr Hajdecki, senior advisor w Business Finland.

Circular Week odbył się w dniach 7–13 października br., po raz drugi w Polsce, a po raz pierwszy w międzynarodowym gronie. Celem inicjatywy jest promowanie zrównoważonych postaw i zachowań konsumentów, wspieranie cyrkularnych modeli biznesowych i nawiązywanie współpracy między zainteresowanymi stronami.

Jussi Manninen

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.