Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Firma KBA CEE zorganizowała wyjazd dla polskich studentów

Firma KBA CEE zorganizowała wyjazd dla polskich studentów

W dniach 1–3 czerwca br. liczna grupa polskich studentów wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę na wydziale Mediów Instytutu Technologii Drukowania i Opakowań w Lipsku (Institute for Printing Processing and Packaging Leipzig), zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz w firmie Werner Kenkel. Był to kolejny efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej między wyższymi uczelniami technicznymi oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.

W nowych pomieszczeniach Wydziału Mediów lipskiej uczelni HTWK prof. dr inż. Ulrike Herzau-Gerhardt i prof. dr n. przyr. Frank Roch zaprezentowali nowocześnie urządzone laboratoria i szeroki wachlarz możliwości zdobycia wykształcenia. W trakcie kilkugodzinnej wizyty zwiedzający zobaczyli m.in.: laboratorium projektowania 3D, laboratorium drukowania, laboratorium przygotowania form drukowych, laboratorium opraw i opakowań, specjalistyczne laboratorium do badania właściwości podłoży drukowych oraz komputerowe laboratorium planowania zakładów poligraficznych. Na zakończenie pierwszego dnia studenci udali się na kolację do jednej z najsłynniejszych lipskich restauracji położonych w centrum miasta. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie pięknie oświetlonego Lipska w godzinach wieczornych. Pobyt studentów w Lipsku połączony został z obchodami 1000-lecia miasta.
W drugim dniu zaproszeni goście udali się z Lipska w kierunku Radebeul, w celu zwiedzenia fabryki arkuszowych maszyn offsetowych firmy Koenig & Bauer AG, gdzie zostali przywitani przez prezesa zarządu KBA CEE Jana Korenca. Pierwszy wykład wygłosił Sascha Fischer – menedżer produktu w KBA, który opowiedział o przedsiębiorstwie oraz cechach szczególnych maszyn Rapida, kładąc nacisk na kwestie związane z ich automatyzacją. Drugim prelegentem była Simona Jurk, która wygłosiła interesujący wykład na temat zaawansowanych technik kontrolno-pomiarowych, prezentując działanie systemu QualiTronic CC i QualiTronic PDF. Po wysłuchaniu wykładów studenci udali się do centrum pokazowego, gdzie najnowsze rozwiązania i maszyny demonstrował w praktyce jego szef – Wolfgang Ley. Jako pierwsza została pokazana studentom wielkoformatowa maszyna KBA Rapida 145 drukująca rozmaite prace z prędkością do 17 tys. ark./h. Studenci mogli oglądać m.in., w jaki sposób przebiega automatyczna zmiana tulei rastrowych w maszynie oraz symultaniczna zmiana form drukowych.
Następnie uczestnicy mieli okazję obserwowania pracy z nowoczesną technologią systemów suszenia LED-UV na maszynie KBA Rapida 75. Wysoką jakość uszlachetniania folią na zimno i lakierem pokazano na maszynie KBA Rapida 106 z dwoma zespołami lakierującymi.
Oprócz centrum pokazowego studenci zwiedzili również hale montażowe maszyn drukujących oraz wysoko rozwinięte centrum logistyki części zamiennych. Zobaczyli, jak wygląda budowanie maszyny krok po kroku, począwszy od pojedynczego zespołu drukującego, poprzez punkt testowania pojedynczego zespołu, aż po produkt finalny. W trakcie zwiedzania studenci zobaczyli także montaż maszyny KBA Rapida 205. Po części praktycznej wszyscy ponownie udali się na wykłady, tym razem dotyczące systemu suszenia arkuszy HR-UV / LED-UV.
Uzupełnieniem merytorycznej części wyjazdu była wieczorna wizyta w Dreźnie, obejmująca m.in. zwiedzanie starówki. W roli przewodników wystąpili opiekunowie ze strony KBA CEE, którzy opowiedzieli o najważniejszych zabytkach i faktach z historii miasta. Następnie cała grupa udała się do browaru w Dreźnie, gdzie w nieformalnej atmosferze był czas na podzielenie się wrażeniami z wizyty w fabryce oraz wypicie kufla lokalnego piwa.
Z praktycznym zastosowaniem pracy maszyn Koenig & Bauer studenci mogli zapoznać się trzeciego dnia, odwiedzając drukarnię Werner Kenkel w Krzycku Wielkim. Zaproszonych gości powitał Adam Kenkel – współwłaściciel firmy. Następnie dwie liczne grupy zostały oprowadzone przez Radosława Jędrzejczaka, głównego technologa, oraz Konrada Trubisza, kierownika działu zapewnienia jakości, po dwóch zakładach produkcyjnych: oddziale flekso oraz oddziale offsetu. Podczas zwiedzania studenci zobaczyli m.in. dwie wysokowydajne wielkoformatowe offsetowe maszyny arkuszowe: KBA Rapidę 162a-6-LTTL ALV3 oraz KBA Rapidę 145-5+L ALV2. W części fleksograficznej największe wrażenie zrobiły na zwiedzających tekturnica oraz maszyny do bezpośredniego zadruku tektury 3- i 5-warstwowej. Po zakończeniu zwiedzania grupę gości pożegnała prezes zarządu – Halina Florek.
Mówi Jan Korenc – prezes KBA CEE: „Zgodnie z planem udało nam się zorganizować trzecią część projektu dydaktyczno-naukowego, realizowanego wspólnie z firmą Mondi Paper Sales. Mamy nadzieję, że studenci z Polski byli usatysfakcjonowani przygotowanym przez nas programem wizyty i że dała im ona obraz firmy Koenig & Bauer jako innowacyjnego producenta maszyn offsetowych. Tym bardziej że jej dopełnieniem było zwiedzanie drukarni Werner Kenkel, będącej od kilku lat użytkownikiem rozwiązań Koenig & Bauer AG”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Czynione w obecnych czasach inwestycje muszą być niezawodne i generować zyski. Szybkość druku jest ważnym czynnikiem, ale musi iść w parze z wysokim wskaźnikiem całkowitej efektywności sprzętu (OEE). Tak powstała maszyna Xeikon CX300 do cyfrowego druku etykiet. Dzięki technologii nowej generacji Cheetah 2.0 zapewnia ona krótsze czasy realizacji, możliwość seryjnej personalizacji, większą wszechstronność i dywersyfikację produktów oraz wysoką wydajność nawet w trzyzmianowym systemie pracy. Dzięki technologii suchego tonera QB, sprawdzi się szczególnie w branżach spożywczej i farmaceutycznej oraz w sektorze etykiet premium, a także w produkcji etykiet termotransferowych, typu in-mould, klejonych na mokro i opakowań z tektury litej.

Informacja reklamowa

Drukarnia internetowa Chroma.pl otwiera nową możliwość współpracy dla wszystkich, którzy regularnie zamawiają materiały drukowane. Dzięki pakietom Chroma, dostępnym w trzech wariantach, użytkownicy nie tylko sami decydują o warunkach współpracy z drukarnią, ale też otrzymują wiele dodatkowych korzyści – m.in. darmowe zestawy produktów, obsługę Concierge (indywidualnego opiekuna), możliwość jeszcze szybszej realizacji zleceń, wybrany rabat, i wiele innych.

Poznaj nową ofertę na stronie www.pakiety.chroma.pl, wybierz wariant najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i zdobądź jeszcze więcej korzyści!

Informacja reklamowa

Lutowe wydanie naszego miesięcznika właśnie zostało wysłane i wkrótce trafi do Państwa rąk, jest już także dostępne na naszej stronie internetowej. Piszemy w nim m.in. o prognozach dla rynku opakowań, tektury falistej i druku fleksograficznego, sposobach finansowania branży poligraficznej, przybliżamy również tematy z obszaru szeroko pojętego prepressu.
Tymczasem rozpoczęliśmy już prace nad kolejnym numerem – marcowym. Zastanowimy się, w jakiej formie będą się odbywały wydarzenia branżowe w epoce post-COVID – czy wrócimy do tradycyjnych spotkań, czy dłużej pozostaną z nami spotkania w trybie hybrydowym, i czy wirtualne imprezy targowe mają sens. Marcowe wydanie przygotowujemy z myślą o wydarzeniach zaplanowanych na II kwartał 2021 r. – są to targi: virtual.drupa (20–24.04), Paperworld, Creativeworld (17.04–20.04.2021, Frankfurt), ICE i CCE (22–24.06, Monachium) oraz InPrint (22–24.06, Monachium). Sporo miejsca poświęcimy też drukowi UV i technologiom poligraficznym dla przemysłu oraz postaramy się zaskoczyć Państwa odświeżonym wnętrzem.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.