Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / KBA Rapida 106 w Model Obaly

KBA Rapida 106 w Model Obaly

Drukarnia Model Obaly, należąca do szwajcarskiej grupy Model, mieszcząca się Opawie, jest największym w Czechach przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji opakowań. W ostatnim czasie rozpoczęła tam pracę nowa pełnoformatowa maszyna KBA Rapida 106 o dość niezwykłej konfiguracji. W jej skład wchodzi osiem zespołów drukujących, wieża lakierująca, dwa zespoły suszące i dodatkowy zespół drukujący. Konfiguracja maszyny KBA, jak też oferowane przez nią funkcje, są unikalne w skali kraju. Jednym z niecodziennych, zastosowanych tu rozwiązań jest urządzenie do foliowania na zimno Vinfoil Infigo.

Nowa KBA Rapida 106 jest wykorzystywana przede wszystkim do zadrukowywania luksusowych, nietypowych opakowań kartonowych, które dla zwykłej maszyny są zbyt trudne do wykonania. Model Obaly realizuje także usługi z zakresu zadrukowywania folii, a nowa maszyna znajdzie zastosowanie także w tej części produkcji. Z myślą o zastosowaniu typowych dla produkcji opakowaniowej grubszych podłoży – a co za tym idzie wyższych stosów – maszyna została posadowiona na fundamencie o wysokości 675 mm.
Dostarczona do Model Obaly maszyna KBA Rapida 106 była jedną z pierwszych na obszarze Czech wyposażonych w moduł foliowania na zimno w trybie inline. Znajduje się on nad drugim zespołem drukującym i różni się, pod względem projektu i funkcjonalności, od innych tego rodzaju, znanych z rynku systemów. Rozwiązanie Vinfoil Infigo 110GF (Gloss Foil), bo o nim mowa, oferuje funkcję automatycznej zmiany folii, posiada dwie sztangi odwracające do rozdzielania folii, zaś dzięki opcji MFU (Multiple Foil Use) wprowadza ono folię na zasadzie „podwójnej pętli”, redukując tym samym jej zużycie nawet o 88%. Optymalizacja zużycia folii przy poszczególnych zleceniach była jednym z kluczowych parametrów przy poszukiwaniu dostawcy maszyny. Jak zapewniają przedstawiciele Model Obaly, wydajność rozwiązania zaproponowanego przez KBA została potwierdzona w liczbach wynikających z bieżącej produkcji. Dzięki opcji MFU folia nie musi być odwijana ani na całej szerokości, ani po obwodzie. W zależności od uszlachetnianego obrazu, może być ona użyta nawet kilka razy.
Pomimo znacznej długości i kompleksowości wyposażenia, prędkość maszyny KBA Rapida 106 pracującej w drukarni Model Obaly wynosi 15 tys. arkuszy/h, tak z włączoną, jak i wyłączoną opcją foliowania na zimno. Klej do folii jest aplikowany w pierwszym zespole drukującym, sama folia – w drugim zespole, zaś obraz jest nadrukowywany w kolejnych sześciu zespołach. W wieży lakierującej arkusze są poddawane uszlachetnieniu za pomocą lakieru wodnego lub UV. Po wysuszeniu w znajdujących się dalej suszarkach na arkusze nanoszony jest dodatkowy lakier. Końcowe suszenie ma miejsce w wydłużonym systemie wykładania, gdzie znajdują się urządzenia suszące gorącym powietrzem, promieniami IR i UV. Ta hybrydowa konfiguracja umożliwia stosowanie w maszynie zarówno farb konwencjonalnych, jak i UV. Po każdym zespole drukującym można zainstalować specjalny promiennik UV, co znacząco zwiększa uniwersalność systemu suszenia. W zależności od realizowanego zlecenia, lampy UV mogą być ustawione w różnych pozycjach, gwarantując natychmiastowe schnięcie podłoża.
Model Obaly ma w swoim parku sprzętowym aż pięć maszyn KBA, w formatach: B0, B1 i B2. Park uzupełniają maszyny fleksograficzne i cyfrowe.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na naszej stronie internetowej jest już dostępne pierwsze tegoroczne wydanie naszego miesięcznika, pełne ciekawych i przydatnych treści – piszemy m.in. o trendach w projektowaniu opakowań oraz w komunikacji wizualnej, jest też o sublimacji, sitodruku, tampondruku i druku zmiennych danych w wielkim formacie, oraz o prognozach dla rynku książki…
Warto też sięgnąć po wersję drukowaną, która trafi do Państwa rąk w przyszłym tygodniu, bo tylko w ten sposób będą Państwo mogli docenić efektowną okładkę, na której wykorzystano złudzenie optyczne polegające na wrażeniu poruszania się uszlachetnionych elementów.
My tymczasem rozpoczęliśmy już prace nad lutowym numerem, w którym skupimy się na tematach z obszaru szeroko pojętego prepressu, przyjrzymy się wszystkim etapom powstawania opakowań, nie zabraknie również słów kilku o korespondencji masowej i finansowaniu branży poligraficznej. Wydanie to przygotowujemy z myślą o wydarzeniach zaplanowanych na II kwartał 2021 r., podczas których będziemy mieli przyjemność dystrybuować dla Państwa nasz magazyn – będą to m.in. targi Film Video Foto (Łódź, 15–17 kwietnia) oraz targi Warsaw Pack (Nadarzyn, 26–28 maja).
Zachęcamy do publikacji reklam lub artykułów promocyjnych, jak również modułów-wpisów reklamowych firmy w zestawieniach tematycznych, które znajdą się w tym numerze – to także możliwość przekazania klientom krótkiej informacji o najnowszej Państwa ofercie! Wśród zestawień znajdą Państwo następujące: Dostawcy rozwiązań i usług dla prepressu, systemy zarządzania produkcją poligraficzną; Dostawcy rozwiązań i usług w zakresie produkcji opakowań i etykiet; Producenci opakowań z tektury falistej i litej; Producenci opakowań giętkich i etykiet.
Zapraszamy!

Firma Ryobi MHI Graphic Technology (RMGT), producent arkuszowych maszyn offsetowych, ma nowego oficjalnego dystrybutora swoich produktów krajach Europy Środkowej – w wyniku porozumienia dotychczasowy główny przedstawiciel RMGT w tym regionie, firma Mueller Martini, przekazała prawa polskiej firmie Derya, która od 2011 r. jest wyłącznym przedstawicielem RMGT na terenie naszego kraju. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. i dotyczy ośmiu krajów: Czech, Słowacji Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.

Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, z badania Komisji Europejskiej (SAFE 2020) wynika, że leasing pozostaje najbardziej istotnym źródłem finansowania dla polskich firm z sektora MŚP. Drugim najczęściej wskazywanym instrumentem jest linia kredytowa, a trzecim – dotacje. Wśród najważniejszych problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy, wymieniane są kwestie kadrowe, regulacyjne i inne problemy – w tym problemy związane ze skutkami pandemii COVID-19.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.