Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / KBA Rapida w firmie Universal Display Solutions
Anna Strożek
29.03.2016 12:31
W ostatnim czasie w firmie Universal Display Solutions (UDS), specjalizującej się w produkcji wysoko przetworzonych produktów na bazie kartonu i tektury, rozpoczęła pracę wielkoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 164-6+L ALV2. Dołączyła ona do zainstalowanej tu trzy lata wcześniej maszyny KBA Rapida 162a-5+L ALV2, zwiększając moce produkcyjne UDS w zakresie druku offsetowego o ponad 100%.
Universal Display Solutions to firma funkcjonująca w branży reklamowej i poligraficznej od blisko dwudziestu lat. Przez większość tego czasu specjalizowała się w przetwórstwie i uszlachetnianiu podłoży kartonowych i tekturowych oraz produkcji m.in. materiałów POS, displejów czy opakowań. Usługi w zakresie ich drukowania w technice offsetowej zlecała na zewnątrz. Sytuacja zmieniła się w 2012 roku, gdy w firmie została zainstalowana wielkoformatowa maszyna drukująca KBA Rapida 162a-5+L ALV2, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Mówi Andrzej Bączkowski, prezes firmy UDS: „O jej zakupie zdecydowały z jednej strony względy ekonomiczne, z drugiej zaś – chęć realizowania kompleksowej produkcji poligraficznej we własnym zakresie. W związku z rosnącą ilością zamówień i stałych klientów posiadanie maszyny stało się koniecznością”.
Rozważając oferty rynkowe, kierownictwo UDS brało pod uwagę rozwiązania dwóch producentów. „Finalnie wybór padł na propozycję firmy Koenig & Bauer, która z jednej strony zapewniła nam oczekiwane, zaawansowane technologicznie rozwiązania i właściwą opiekę serwisową, z drugiej zaś – otrzymaliśmy od niej atrakcyjne warunki finansowania tej inwestycji. Zdecydowaliśmy się na maszynę w formacie arkusza 1200 × 1600 mm z uwagi na ekonomikę prac realizowanych na podłożach kartonowych i tekturowych. Duże znaczenie miały dla nas także rozbudowane systemy kontrolno-pomiarowe KBA, które gwarantują wysoką jakość wykonywanej produkcji”.
Dostarczona pod koniec 2012 roku maszyna ma pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie podłoży o grubości maksymalnej 1,2 mm. Wyposażona została m.in. w systemy suszenia KBA VariDry, stół kontrolno-pomiarowy Densitronic Professional oraz system QualiTronic do kontroli i regulacji nafarbienia w trybie inline.
Jak zapewnia Andrzej Bączkowski, przez cały okres użytkowania KBA Rapida spisywała się bez zarzutu, a jej bezawaryjność miała duży wpływ na decyzję o zakupie drugiej maszyny marki Koenig & Bauer w formacie B0: „Przy pierwszej maszynie o wyborze zadecydowały przede wszystkim względy ekonomiczne i jakościowe, przy drugiej doszły doświadczenia, bardzo pozytywne zresztą, z serwisem KBA CEE. Nasi klienci są bardzo wymagający, więc realizowana produkcji musi oferować najwyższą jakość i być wykonywana w oczekiwanych terminach. Bezawaryjność rozwiązania Koenig & Bauer oraz zapewniana (m.in. przez zaawansowaną technologię kontrolno-pomiarową) jakość finalnych wyrobów bardzo nam w tym pomogły”.
Prezes firmy UDS przyznaje, że inwestycja w drugą maszynę wiązała się z jednej strony z koniecznością zwiększenia mocy produkcyjnych, z drugiej zaś – zabezpieczenia ciągłości produkcji. „Ten drugi aspekt stał się dla naszych potencjalnych klientów jednym z parametrów brzegowych decydujących o podjęciu współpracy z UDS – przyznaje Andrzej Bączkowski. – Zostaliśmy więc do tego zakupu niejako zmotywowani przez rynek. Jednocześnie zwiększyliśmy o ponad 100% nasze moce przerobowe”.
Najnowszy zakup firmy UDS to KBA Rapida 164-6+L ALV2, wyposażona w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą, umożliwiająca zadrukowywanie podłoży kartonowych o grubości do 1,2 mm. Maszyna ma m.in. system w pełni automatycznej zmiany form drukowych, rozbudowany system myjący CleanTronic umożliwiający tkaninowe, automatyczne mycie cylindrów dociskowych i gumowych oraz niezależny napęd DriveTronic SRW, pozwalający na mycie nieużywanych zespołów farbowych w czasie, gdy pozostałe agregaty są wykorzystywane do drukowania bieżącego zlecenia. Podobnie jak wcześniej zakupiony egzemplarz, została ona wyposażona w liczne systemy usprawniające pracę oraz zapewniające wysoką jakość i stabilność produkcji: stół kontrolno-pomiarowy DensiTronic Professional, systemy QualiTronic ColorControl i QualiTronic LiveView oraz narzędzie do raportowania wykonywanych pomiarów – QualiTronic ColorView.
„Obecnie większość naszej produkcji realizujemy w nowej maszynie, która jest w pełni obłożona zleceniami – mówi Andrzej Bączkowski. – Są to z reguły wysokonakładowe zamówienia wykonywane na zamówienie największych światowych koncernów, stanowiących gros naszych klientów. Rozbudowa parku maszynowego pozwala nam jednocześnie na poszukiwanie nowych zleceniodawców, aby w równym stopniu obłożyć także wcześniej zakupioną maszynę”.
Firma planuje m.in. aktywny udział w targach zagranicznych – obecnie klienci spoza Polski składają się na ok. 10% zamówień realizowanych w dwóch (zatrudniających w sumie 450 osób) zakładach produkcyjnych. Dynamiczny wzrost UDS został doceniony przez redakcję miesięcznika Forbes, która w marcu br. wręczyła nagrody „Diamenty Forbesa 2016”. Firma znalazła się na drugim miejscu listy regionalnej (dla województwa łódzkiego), obejmującej średniej wielkości przedsiębiorstwa, które w latach 2012-2014 najszybciej zwiększały swoja wartość. W przypadku UDS wskaźnik ten wyniósł ponad 50%.
Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Firma Koenig & Bauer jest w regionie Polski, Czech i Słowacji zdecydowanym liderem sprzedaży maszyn wielkoformatowych, dedykowanych m.in. na rynek opakowań. Zrealizowany przez firmę UDS zakup maszyny KBA Rapida 164 to jeden z naszych największych ubiegłorocznych sukcesów. Tym bardziej cenny, że bazujący na pozytywnych doświadczeniach klienta z podobnym rozwiązaniem KBA, wdrożonym kilka lat wcześniej. Mamy nadzieję, że nowa inwestycja będzie w równym stopniu stymulować dalszy rozwój firmy UDS i pozwoli jej w jeszcze większym stopniu wyjść ze swoją ofertą na rynki zagraniczne”.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
Organizator Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw poinformował, że ze względu na obecną sytuację epidemiczną wydarzenie nie odbędzie się w pierwszej połowie roku 2021. W komunikacie czytamy, że aktualnie prowadzone są rozmowy o możliwości zorganizowania specjalnej edycji targów w drugiej połowie roku. O szczegółach dowiemy się najpóźniej do końca kwietnia.
Polski Drukarz sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Świat DRUKU”, zaprasza na Pierwszą Konferencję Online W Wielkim Formacie, organizowaną w ramach Akademii Wiedzy, która odbędzie się 28 kwietnia 2021 r. w godz. 10–15 na platformie Click Meeting. Partnerami konferencji są firmy Atrium Centrum Ploterowe, Epson Europe oraz SCORPIO, zaś patronat branżowy nad wydarzeniem objęły: COBRPP, PIAP, PSSiDC, FestiwalDruku.pl, RemaDays, „Świat DRUKU”, Signs.pl.
Skutkiem epidemii COVID-19 było zamrożenie wielu branż, które do tej pory wykorzystywały wielkoformatowe grafiki reklamowe, oznakowania, upominki reklamowe. Wiele z nich nie wznowiło dotąd działalności, inne funkcjonują w ograniczonym zakresie. Niemniej ten czas zawieszenia uwolnił pokłady kreatywności i zmusił drukarnie wielkoformatowe do wytyczania nowych ścieżek eksploracji rynku i poszukiwania nisz, które z powodzeniem można zagospodarować. Żeby jednak zająć swoją niszę, trzeba nieraz wyjść poza schematy i podjąć odważną decyzję o zmianie lub dywersyfikacji działalności, powiększeniu parku maszynowego, a tym samym oferowanego asortymentu. Warto zatem zobaczyć, co rynek ma w tym zakresie do zaoferowania. Niestety obecnie nie możemy spotkać się na targach i konferencjach, gdzie moglibyśmy podziwiać możliwości maszyn i aplikacje drukowane na żywo. Pandemia wciąż nie sprzyja widzeniu się face to face, dlatego tym razem proponujemy spędzenie wspólnego czasu w przestrzeni wirtualnej.
Co dla Państwa przygotowaliśmy?
Papiery graficzne do druku cyfrowego (m.in. serie BergaJet i SuperiorJet); udoskonalone oprogramowanie do zdalnego akceptowania zleceń – Softproofing oraz Web Monitoring – rozwiązanie umożliwiające kontrolę wstęgi papieru w maszynie heatsetowej – to jedne z najważniejszych produktów z oferty Stora Enso, jakie firma będzie promować podczas virtual.drupa 2021. Odbywające się w dniach 20–23 kwietnia br. wydarzenie online to wirtualna odsłona najważniejszych targów poligraficznych na świecie. Skandynawski koncern przygotowuje z myślą o nim webinaria, powstała również specjalna podstrona.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.