Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / „Kolory pod kontrolą” na FVF 2015

„Kolory pod kontrolą” na FVF 2015

Eizo Polska organizuje w trakcie festiwalu FILM VIDEO FOTO cykl prezentacji pod hasłem „Kolory pod kontrolą”. W tym roku oprócz zagadnień związanych stricte z kolorem i zarządzaniem barwą będzie mowa o różnych aspektach technologii 4K – z wszelkimi jej zaletami i konsekwencjami. Do współpracy Eizo zaprosiło znanych artystów, trenerów oraz praktyków.

W programie m.in. następujące prezentacje:
4K – (R)EWOLUCJA – prelegent: Dominik Trojanowski
Podczas prezentacji wyjaśnione zostaną zagadnienia związane z technologią 4K w kontekście aktualnie dostępnych wyświetlaczy LCD. Omówione zostaną zagadnienia związane z wykorzystaniem monitorów, których matryce wykonano w technologii HIDPI. Prelegent postara się odpowiedzieć na pytanie, czy pojęcie 4K dotyczy tylko rynku foto/wideo, czy może monitory o dużej gęstości pikseli mogą zagościć w codziennej pracy w biurze i domu. Omówione zostaną tradycyjne pojęcie rozdzielczości ekranu w odniesieniu do gęstości pikseli oraz kwestia tego, jak monitory HDPI wpłyną na komfort pracy i czy parametr powszechnie rozumianej rozdzielczości wpływa na wielkość obszaru roboczego.

4K, czyli Korzyści z Kalibracji i Kontroli Koloru – prelegent: Adam Jędrysik
Podczas prezentacji Adam Jędrysik zaprezentuje, w jaki sposób brak kalibracji monitora oraz stanowiska wpływa na błędy podczas przygotowania fotografii. Dziesiątki skonfigurowanych stanowisk i liczne problemy, z którymi prelegent spotyka się u klientów, wzbogacają jego doświadczenie o nowe, często zaskakujące przypadki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przygotowywać zdjęcia do druku na różnych maszynach, jakie przeszkody można napotkać podczas pracy z labami i co należy zrobić, by sobie nie zaszkodzić, pracując w różnych przestrzeniach barwnych – przyjdź i wysłuchaj prezentacji.

Perfekcyjne drukowanie bez tajemnic. Digigraphie w fotografii kolekcjonerskiej – prelegent: Grzegorz Mencfel
W trakcie wystąpienia Grzegorz Mencfel opowie, w jaki sposób wydrukować zdjęcie, aby było identyczne z obrazem widocznym na ekranie monitora. Omówione zostaną elementy wpływające na jakość wydruków, takie jak podłoże czy materiały eksploatacyjne. Poruszona zostanie również tematyka wykorzystania profili ICC oraz najczęściej popełniane przy wydrukach błędy. Szybko rozwijający się druk cyfrowy postawił artystów przed nowym wyzwaniem związanym z zagwarantowaniem oraz udowodnieniem właściwej jakości sprzedawanych prac. W trakcie prezentacji będzie można się dowiedzieć, na czym polega program Epson Digigraphie i jakie znaczenie ma on dla rynku sztuki kolekcjonerskiej.

Monitory do zadań specjalnych – prelegent: Paweł Waszniewski
Podczas prezentacji słuchacze krok po kroku zapoznają się z budową monitora, z uwzględnieniem najważniejszych komponentów decydujących o jego jakości. Omówione zostaną różne rodzaje matryc stosowanych w monitorach, technologie podświetlenia, elektronika sterująca i ich kluczowa rola w generowaniu obrazu. Paweł Waszniewski opowie również, na jakie aspekty zwracać uwagę, wybierając monitor do poszczególnych zastosowań.

Ujarzmić kolor – intuicyjne narzędzia do kalibracji i profilowania – prelegent: Tomasz Obłuski
Podczas tego wykładu słuchacze krok po kroku zapoznają się procedurą kalibracji monitorów i urządzeń drukujących. Przekonają się, że kalibracja i profilowanie z wykorzystaniem produktów firmy Datacolor są proste i intuicyjne. Tomasz Obłuski, który jest inżynierem serwisu i z racji pełnionych obowiązków spotyka się z problemami klientów na co dzień, wskaże najczęściej pojawiające się problemy i sposoby ich rozwiązywania.

O naturze barw, czyli kiedy w końcu monitor pokaże mi prawdziwe kolory? – prelegent: Marcin Bójko
Marcin Bójko od lat pasjonuje się teorią koloru i jej praktycznymi aspektami. Podczas swojej prezentacji opowie, czym jest barwa z fizycznego punktu widzenia. Poruszy tematykę fizjologii widzenia z uwzględnieniem różnic międzyosobniczych w postrzeganiu barw. Omówione zostaną: przestrzenie barwne, sposób reprezentacji koloru w przestrzeni barwnej, pojęcie metameryzmu. Będzie również można się dowiedzieć, co to jest profil kolorystyczny i do czego służy oraz jaka jest różnica między kalibracją a profilowaniem. Na zakończenie przedstawiony zostanie przegląd narzędzi do kalibracji i profilowania.

Piękno tkwi w szczegółach – prelegent: Paweł Duma
Szczegóły w fotografii kojarzą się nam głównie z makrofotografią. Ale czy tak jest naprawdę? Dla większości pewnie tak, ale można fotografować większe przedmioty czy całe sceny z zamiarem pokazania piękna detali. Jednak aby to sfotografować, wyświetlić i wydrukować, potrzebujemy trochę innego sprzętu i umiejętności. Wykład będzie o tym, jak uchwycić drobne detale w skali normalnego zdjęcia, jak je zobaczyć oraz jak je zaprezentować. Takie zdjęcia zawsze robią wrażenie.

Niepowtarzalne dzieła: Strategie artystyczne – prelegent: Marek Poźniak i goście
Marek Poźniak zaprosi uczestników na krótki spacer po historii fotografii. Zaprezentuje zdjęcia wykonane metodą Niepce’a z 1820 roku przez Kolodiony (rok powstania tej techniki to 1851) i prac wykonanych aparatami cyfrowymi. Zaproszeni goście: Marek Szyryk (specjalista od Kolodionu i Cyanotopii) i Leszek Golec (zajmujący się fotografowaniem zwierząt) przedstawią swoje punkty widzenia w dyskusji na temat sensu fotografii wykonywanych różnymi technikami. Zaprezentowana zostanie książka „Catwalk” autorstwa duetu Czekalska + Golec i będą omówione trudności, na jakie natknęli się jej twórcy w związku z wydrukiem. Chętni będą mogli nabyć publikację z autografem autora.

S-log, Cinestyle i inne płaskie profile obrazu – co z tym potem zrobić? Parę zdań o edycji koloru – prelegent: Amadeusz Andrzejewski
Podczas wykładu Amadeusz Andrzejewski powie, co to jest płaski profil obrazu i kiedy należy go używać. Zademonstruje sposoby korekcji ujęć z płaskich profili przy użyciu wbudowanych efektów do korekcji barwnej w Adobe Premiere. Wyjaśni, co to są LUT-y i kiedy warto po nie sięgać oraz w jaki sposób korygować płaskie profile za pomocą LUT-ów i dostępnego wachlarza efektów w Adobe Premiere.

Okiełznać kolory – prelegent: Marcin Dobas
Co wpływa na kolory w fotografii i gdzie zaczyna się proces panowania nad nimi? Czy ważny jest tylko postprocessing oraz na ile istotne jest to, co dzieje się, zanim naciśniemy spust migawki? Na ile ważna jest pora dnia, zastosowane filtry, a na ile monitor, na którym wywołujemy nasze pliki? Czy kolory na naszych zdjęciach muszą być wiernym odwzorowaniem rzeczywistości oraz czy jesteśmy pewni, że to, na co patrzymy na ekranie naszego monitora, ktoś inny na swym monitorze zobaczy dokładnie w ten sam sposób co my, i dlaczego potrzebny nam skalibrowany monitor do fotografii?

4K – Wszystko na temat (R)ewolucyjnej rozdzielczości – prelegent: Andrzej Suchocki
Podczas tego wykładu słuchacze będą mogli poznać wszystkie zagadnienia związane z tematyką 4K – począwszy od potrzebnego sprzętu i okablowania, różnic w rozdzielczości w stosunku do monitorów 2K, specyfikacji formatu wysokiej rozdzielczości, kończąc na wykorzystaniu ich potencjału zarówno w świecie montażysty filmowego (na przykładzie Final Cut Pro), fotografa (na przykładzie Adobe Ligtroom) oraz w codziennym zastosowaniu. Jeśli masz wątpliwości co do zasadności rozdzielczości 4K w monitorach, to zapraszamy na wykład.

Do współpracy zaproszono znanych artystów, trenerów oraz praktyków. Będą to:
Amadeusz Andrzejewski – Absolwent Inżynierii Dźwięku i Obrazu (Politechnika Gdańska) oraz Montażu Filmowego (PWSFTviT). Tworzy i współtworzy filmy niezależne, jak również administruje największym polskim forum poświęconym filmowaniu aparatami i kamerami z dużym przetwornikiem: videodslr.pl.

Marcin Bójko – dziennikarz naukowy, redaktor naczelny miesięcznika „Digital Foto Video”. Od lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem barwą nie tylko w fotografii, ale również pod kątem poligrafii. Autor licznych artykułów i prezentacji na temat zarządzania barwą.

Marcin Dobas – fotograf specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej, który od lat podróżuje z aparatem, docierając do najdalszych zakątków Ziemi. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowane były w wielu krajach świata: w magazynach, przewodnikach i albumach. Pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz podczas festiwali podróżniczych. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych, na przykład: „European Wildlife Photographer of the Year”, „Memorial Maria Luisa”, „Grand Press Photo” czy „Wielki Konkurs National Geographic”. Jest Ambasadorem marki Olympus oraz członkiem międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries. Ściśle współpracuje również z takimi markami jak Lowepro, Samyang, Hoya, Eizo.

Paweł Duma – fotografią zajmuje się od 25 lat, popularyzacja tej dziedziny sztuki jest jego sposobem na życie. Od 7 lat jest ekspertem firmy Nikon. Posiada certyfikat Digigraphie firmy Epson. Jest współautorem książek „Kadruj z Głową” i „Radość Fotografowania”. Od kilkunastu lat wykłada fotografię. Prowadzi także własne projekty edukacyjne. Związany z Akademią Nikona od samego początku jej istnienia. Poza nauczaniem jest czynnym zawodowo fotografem i dziennikarzem (wcześniej prowadził audycje radiowe, obecnie ma program w telewizji internetowej – Fotograficzny Program Bez Nazwy). Prywatnie pasjonat podróży bliskich i dalekich, w których nieodłącznym towarzyszem jest aparat fotograficzny.

dam Jędrysik – z meandrami zarządzania barwą związany od początku swojej przygody z fotografią, czyli od roku 2004. Fotograf muzyki, reklamy, architektury i ludzi. Zgłębiając zagadnienia pracy z barwą, projektuje i kalibruje stanowiska pracy.
Grzegorz Mencfel – od sierpnia 2013 roku pracuje dla firmy Epson. Ukończył wydział artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Od 2005 roku, jako handlowiec, od podstaw współtworzył przedstawicielstwo Brothera w Polsce. Od roku 2008 był Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży odpowiedzialnym za rozwój marki Brother i sprzedaż na południu Polski. W Epsonie odpowiada za sprzedaż produktów ProPhoto, SureLab oraz za rozwój sprzedaży pozostałych drukarek wielkoformatowych Epson na terenie Polski południowej.

Paweł Waszniewski – absolwent Politechniki Warszawskiej. Od ponad 10 lat Product Manager odpowiedzialny za sprzedaż monitorów japońskiej firmy EIZO na terenie Polski. Prywatnie amator zdjęć i pieszych wędrówek na łonie natury.
Andrzej Suchocki – specjalista Video IT, redaktor techniczny „Computer Arts” (magazyn specjalistyczny). Od wielu lat pasjonat sprzętu foto/video, certyfikowany specjalista Apple, posiadający wieloletnią znajomość oprogramowania do profesjonalnej obróbki zdjęć i montażu filmowego firmy Apple, m.in: Final Cut Pro X oraz Aperture 3. Dodatkowo od 2015 roku zajmuje się obsługą ogólnopolskich stacji telewizyjnych z zakresu wsparcia technicznego oraz systemów do profesjonalnej edycji wideo.

Szczegółowy program można pobrać na stronie: ftp://ftp.alstor.com.pl/EIZO/EIZO_Kolory_pod_kontrola_agenda.pdf

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.