Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Komori H-UV – do druku opakowań w offsecie

Komori H-UV – do druku opakowań w offsecie

W komunikacie firmy Reprograf czytamy, że rynek opakowań odnotowuje w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie innowacyjnym systemem suszenia H-UV, oferowanym przez firmę Komori. Łączy on w sobie zalety druku konwencjonalnego i UV i przynosi szereg korzyści producentom opakowań na całym świecie, co potwierdzają liczne instalacje, jakie mają miejsce w tym sektorze produkcji poligraficznej.

Wysokie wymagania i konkurencja w branży opakowaniowej sprawiają, że niebagatelne znaczenie ma tu wysublimowana grafika opakowania i zwracający uwagę konsumenta projekt – to w dużej mierze decyduje o sukcesie sprzedawanego produktu. Pracownicy działów marketingu zwracają więc szczególną uwagę na wykorzystywane przy produkcji opakowań surowce, maszyny i innowacyjne technologie. „Na te wysokie wymagania doskonałą odpowiedzią są również maszyny Komori, w tym cieszące się coraz większą popularnością te z systemem suszenia H-UV, co potwierdzają ich liczne instalacje na całym świecie” – mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf SA, będącej wyłącznym dystrybutorem marki Komori w Polsce.
Offset UV od dawna jest preferowaną techniką stosowaną przy zadrukowywaniu wysokiej klasy materiałów marketingowych. Katalogi luksusowych wyrobów są zazwyczaj produkowane przy użyciu specjalnych farb i lakierów UV, co ma podkreślić ich wyjątkową jakość i wyróżnić je spośród innych. Konwencjonalny druk UV może jednak powodować szereg problemów, na które antidotum stanowi system suszenia Komori H-UV. „Proponowany przez nas system – kontynuuje Tadeusz Figurski – zapewnia nie tylko błyskawiczne suszenie wydruków, krótkie cykle produkcyjne, natychmiastową gotowość do dalszej obróbki, ale także możliwość drukowania na trudnych i nietypowych podłożach. Technologia H-UV eliminuje również prószenie, pozwala na łatwość uszlachetniania, zapewnia odporność mechaniczną oraz połysk wydruków charakterystyczny dla technologii konwencjonalnej. Wyeliminowano tu jednocześnie: wysoki koszt inwestycji, wysokie zużycie energii czy emisję szkodliwych substancji do środowiska. H-UV jest więc rozwiązaniem ekonomicznym, proekologicznym i gwarantującym wysoką jakość końcowego produktu”.
Jest w stanie sprostać również obecnym wymaganiom branży opakowaniowej. Należą do nich m.in: coraz częstsza konieczność posiadania certyfikatu G7 (będącego potwierdzeniem, że maszyna została skalibrowana w oparciu o odpowiednie parametry); wyposażenie urządzenia drukującego w system inspekcji druku (newralgiczne przy zadrukowywaniu relatywnie drogich podłoży, jakimi są karton metalizowany, mikrofala czy tworzywa sztuczne); pojawiające się regulacje prawne wymuszające stosowanie funkcji śledzenia produkcji, zwłaszcza w przypadku żywności i leków (unikalne numery opakowań, kody linearne i 2D itd.); kontrola w zakresie migracji farb, lakierów i klejów oraz – przy druku UV – także fotoinicjatorów; wymagane przez Unię Europejską tłoczenie nazw leków alfabetem Braille’a; coraz częstsze stosowanie sześciu i więcej kolorów, także specjalnych oraz nanoszenie lakieru na specjalne podłoża jako narzędzie marketingowe.
„Od pewnego czasu obserwujemy wyraźny wzrost zapotrzebowania na innowacyjną technologię H-UV wśród firm poligraficznych specjalizujących się w drukowaniu opakowań. Dotyczy to zwłaszcza tych drukarń, które wcześniej stosowały konwencjonalne farby olejowe, a teraz rozszerzyły swoje portfolio o wyroby realizowane w technice offsetowej UV – zauważa Tadeusz Figurski. – Okazuje się, że maszyna Komori H-UV jest tu często preferowaną opcją z uwagi na brak konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca zajmowanego przez zespoły suszące maszyny konwencjonalnej czy też wyeliminowanie dedykowanych i często kosztownych systemów klimatyzacji oraz wentylacji, niezbędnych przy klasycznym rozwiązaniu”.
„Warto podkreślić, że farby i lakiery o wysokiej czułości, stworzone z myślą o systemie suszenia Komori H-UV, spełniają wysokie kryteria jakościowe branży opakowań. W porównaniu z konwencjonalnymi farbami UV oferują znacznie szerszy gamut kolorystyczny i zapewniają wyższy połysk. Mamy tu także do czynienia ze znacznie niższym przyrostem punktu niż w przypadku typowych farb UV. Zapewniają znakomite krycie, niską lepkość i wysoki poziom zadrukowywania. Z kolei lakiery H-UV, gdy zestawić je z klasycznym lakierem UV, oferują większy potencjał i wyższą jakość” – dodaje wiceprezes firmy Reprograf.
Standardową konfiguracją oferowaną przez firmę Komori z myślą o drukarniach opakowaniowych jest sześciokolorowa maszyna Lithrone G40 z wieżą lakierującą i systemem suszenia H-UV. Umożliwia ona drukowanie zarówno konwencjonalnymi farbami olejowymi jak i farbami H-UV, a także stosowanie różnego rodzaju uszlachetnień. Elastyczność maszyny pozwala na liczne kombinacje farb i lakierów (konwencjonalnych oraz H-UV), w zależności od wykorzystywanego podłoża i docelowej aplikacji.
Z myślą o grubszych podłożach np. kartonach, powszechnie stosowanych w branży opakowań, firma Komori wprowadziła do swojej oferty wyposażony w system H-UV model Lithrone GX40RP – z systemem druku obustronnego i wieżą lakierującą. Jego największą zaletą jest możliwość drukowania wysokogramaturowych materiałów po obu stronach arkusza w jednym przejściu, bez konieczności jego odwracania (który to proces staje się problematyczny przy grubych podłożach). Maszyna w tej konfiguracji oferuje prędkość maksymalną 16,5 tys. arkuszy/h, maksymalny format arkusza wynosi 750×1050 mm, zaś zakres grubości: 0,04-0,5 mm przy opcji niskogramaturowej i 0,2-0,8 przy opcji zadrukowywania kartonów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG poinformowała o decyzji wycofania się z przyszłorocznych targów drupa. Głównym powodem jest pandemia Covid-19 i jej skutki – ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu, restrykcje higieniczne oraz niemożność przewidzenia, jak sytuacja epidemiczna będzie wyglądała w przyszłym roku. Jednocześnie koncern informuje, że zamierza skupić się na organizacji Tygodni Innowacji w centrum pokazowym w Wiesloch-Walldorf, co ma związek z coraz krótszym czasem wprowadzania nowości na rynek. Pierwszy cykl prezentacji, które będą dostępne także online, odbędzie się w październiku br.

Intensywnie pracujemy nad kolejnym, lipcowo-sierpniowym wydaniem „Świata DRUKU”, do którego współtworzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Tradycyjnie powrócimy w nim do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Omówimy również najnowsze trendy na rynku upominków reklamowych. Wydanie to będzie wraz z nami obecne na targach FestiwalDruku.pl (9–10.09) oraz w Madrycie na targach FESPA Global Print Expo (6–8.10).

Letniemu wydaniu „Świata DRUKU” będzie towarzyszyć specjalny dodatek pt.: „Opakowania i etykiety XXI wieku – zrównoważone, funkcjonalne, bezpieczne, piękne”. Znajdą się w nim informacje o technologiach, maszynach, materiałach, które pomogą rozruszać biznesy po koronawirusowym szoku. Publikacja ta będzie dostępna podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział, przynajmniej do końca tego roku. Pierwsze z nich to: FestiwalDruku.pl, Forum Fleksograficzne PIF (14–15.09), Konferencja „Tektura falista – najnowsze technologie” (24–25.09), jak również targi Packaging Innovations (24–25.09).
Zapraszamy do współpracy!

Stowarzyszenie FESPA poinformowało, że przeniesiona z marca br. na październik tegoroczna edycja FESPA Global Print Expo oraz towarzyszących im targów European Sign Expo and Sportswear Pro w Madrycie nie odbędzie się. Ryzyko związane z pandemią covid-19 jest zbyt duże, a sytuacja gospodarcza w wielu krajach nie ustabilizowała się dostatecznie, by można było myśleć o organizacji tak dużej imprezy. Kolejna zapowiadana data to 9–12 marca 2021 r. Zmieni się również miejsce targów – po kilku latach branża wróci do Amsterdamu, do RAI Exhibition Centre.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.