Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Konferencja KBA w Radebeul

Konferencja KBA w Radebeul

W dniach 24–26 czerwca w siedzibie KBA-Sheetfed Solutions w Radebeul koło Drezna odbyła się konferencja dla klientów z całego świata, dedykowana zarówno tradycyjnej technologii UV, jak i nowoczesnej technologii LED-UV. Wzięło w niej udział ok. 1000 ekspertów z dziedziny drukarstwa z ponad 30 krajów, w tym liczna, bo blisko 100-osobowa grupa z Polski. Powodzenie spotkania świadczy o tym, jak dużego znaczenia nabrała tematyka druku UV w branży poligraficznej i jak ważny jest przekaz informacji w tym obszarze.

Spotkanie nie ograniczyło się jednak tylko do zagadnień technologicznych. Przedstawiono na nim również po raz pierwszy na rynku europejskim maszynę KBA Rapida 105 PRO po jej światowej premierze na targach Print China w kwietniu i sztancę rotacyjną w linii Rapida RDC (Rotary Die Cuter). Zaproszeni goście wzięli udział w prezentacjach pracy na żywo dwóch rynkowych nowości.
W swoim powitaniu Ralf Sammeck, członek zarządu koncernu KBA odpowiedzialny za nową jednostkę operacyjną KBA-Sheetfed Solutions, zwrócił uwagę na kompleksowe podejście przedsiębiorstwa do offsetu arkuszowego. Obejmuje ono innowacje techniczne i technologiczne, intensywne doradztwo klientom, kompetentny, szybko reagujący serwis posprzedażowy na wszystkich kontynentach, oferowanie rozwiązań pod kątem specyficznych wymagań użytkownika, a także analizę porównawczą z innymi maszynami serii Rapida będącymi w eksploatacji w firmach osiągających najlepsze wyniki.
W moderowanej dyskusji panelowej przez menedżera ds. kluczowych klientów Jürgena Veila wzięli udział partnerzy z sektorów farb drukarskich (Flint, Epple, Inx), lakierów (Actega, Weilburger) i systemów suszenia (AMS), odpowiadając na liczne pytania ze strony zaproszonych gości. W tematyce farb i lakierów dyskusja toczyła się wokół dostępności serii farb specjalnych, włączając biel kryjącą, efekty metaliczne, irodynowe, a także przydatności do stosowania w produkcji opakowań spożywczych i niespożywczych, opakowań na zabawki i wyroby tytoniowe. Oprócz tego padały również pytania o osiągalne wydajności produkcyjne, odpowiednie środki myjące i specyficzne aspekty technologiczne. W tematyce systemów suszenia poruszono zagadnienia praktyczne: jak rozpoznać awarię diod, jak je wymienić, jak serwisować suszarki LED, jak można technicznie zmierzyć utwardzenie farb LED i wiele innych.
Nowa średnioformatowa offsetowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 105 PRO została zaprezentowana jako podwyższona maszyna sześciokolorowa z dwiema wieżami lakierującymi, dedykowana do pracy z farbami konwencjonalnymi, lakierami dyspersyjnymi i lakierami UV. Jak zapewniał producent, zaletą nowej maszyny jest jej wielowariantowe wyposażenie (również odwracanie arkuszy) oraz spełnianie istotnych wymagań drukarzy produkujących druki okolicznościowe i opakowania. Urządzenie z prędkością do 17 tys. ark./godz. i możliwością programowania wszystkich wstępnych nastaw oferuje w porównaniu z nadal dostępną Rapidą 105, wyższy komfort i większą wydajność.
Przy zmianie zlecenia została zaprezentowana szybka zmiana form lakierujących, ze zmianą rodzaju lakieru oraz zmianą podłoża drukowego z 250 g/m2 na grubość 1,1 mm. Goście skupili również uwagę na nowym, intuicyjnym panelu obsługowym TouchTronic. Na dotykowym ekranie 16:9 można wywoływać wszystkie istotne informacje maksymalnie dwoma dotknięciami. Nowością są także między innymi wygodna zmiana zleceń jednym naciśnięciem przycisku (One Button Job Change) i przejrzyście ułożona lista zleceń. Do początku 2016 panel TouchTronic ma być stopniowo wprowadzany we wszystkich nowych maszynach Rapida w każdej klasie formatowej.
Część pokazowa została poświęcona zagadnieniom związanym z technologią UV i uszlachetnianiem. Na sześciokolorowej maszynie KBA Rapida 106 z wieżą lakierującą i systemem ColdFoil Micro zostało zademonstrowane foliowanie na zimno w połączeniu z technologią HR-UV na niechłonnych podłożach drukowych. Przy zmianie zlecenia zmieniono podłoże drukowe z etykiety samoprzylepnej na folię PP. Dodatkowo została zaprezentowana zmiana wałków rastrowych przy użyciu systemu AniloxLoader i automatyczna zmiana form lakierujących przy pomocy napędu DriveTronic SFC.
Kolejno na najnowszej generacji pięciokolorowej maszynie KBA Rapida 75 z wieżą lakierującą i systemami suszenia LED przebiegła realizacja druku różnych zleceń, z odwracaniem stosu.
Na wielkoformatowej maszynie KBA Rapida 145 (sześciokolorowej z lakierowaniem) zrealizowano m.in. druk na folii inmould i niskomigracyjnych farbach LED-UV, papierze matowym, z połyskiem, oraz papierze offsetowym. Przy zmianach zleceń główną uwagę zwracano na automatyzację, umożliwiającą szybką zmianę ustawień maszyny. Wśród nich znalazły się system DriveTronic SRW (mycie wałków bez zatrzymywania produkcji) i wieża lakierująca DriveTronic SFC z systemem wymiany tulei rastrowych AniSleeve.
Popołudniowy program rozpoczął się od przekazania spostrzeżeń p. Davida Bland z firmy Blackmore Ltd. z Longmead w Wielkiej Brytanii nt. pracy z nową technologią suszenia LED UV. Na zakończenie swoje możliwości pokazała ośmiokolorowa KBA Rapida 106 z wieżą lakierującą i odwracaniem arkuszy dla produkcji 4/4.
Swoją premierę podczas dni otwartych miała również KBA Rapida RDC, sztanca rotacyjna bazująca na agregatach maszyn serii Rapida. Sztanca pracuje z maksymalną prędkością 14 tys. ark./godz. i ma rozmaite moduły automatyzacyjne oszczędzające czas narządzania (np. system automatycznej zmiany form sztancujących). Koncepcja intuicyjnej obsługi sztancy opiera się również na maszynach Rapida. Profile zleceń są zapamiętywane, przez co czas zmiany nastaw w przypadku zleceń powtarzalnych ulega znacznemu skróceniu. Poza tym, jak zapewnił producent, możliwość elastycznego zintegrowania z systemami MIS i systemem LogoTronic zapewnia użytkownikowi pełną transparencję przepływu zlecenia w przedsiębiorstwie, w pełni wykorzystując jego potencjał, widocznie zwiększając wydajność przedsiębiorstwa. W pierwszym zespole sztancy odbywało się bigowanie i tłoczenie, a w drugim sztancowanie. Po szybkiej zmianie form w drugim zespole goście obejrzeli sztancowanie etykiet samoprzylepnych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firmy Atrium Centrum Ploterowe i Ikonos organizują w dn. 9 i 10 czerwca br. w nowym centrum demonstracyjnym w Opolu dni otwarte. Podczas spotkania specjaliści zaprezentują flagowe modele ploterów do druku LED/UV, eko/żywicznych, solwentowych, laserów, ploterów tnących, trymerów oraz laminatorów – czyli urządzeń umożliwiających wykonywanie wysokojakościowych, trwałych nadruków na dowolnym materiale.
Jakie urządzenia przygotowano dla Państwa?

W dn. 19 maja br. Drukarnia Read Me z Łodzi zorganizowała drugą już konferencję (o pierwszej, ubiegłorocznej, pisaliśmy TUTAJ) w formie online, podczas której zaprezentowano stan realizacji inwestycji podjętych w ramach projektu „Zastosowanie innowacyjnej technologii szybkiego wielobarwnego druku wysokonakładowego – przyjaznej środowisku – w celu poprawy konkurencyjności firmy”.

Siegwerk wprowadził na rynek nową serię farb offsetowych UV do zastosowań niespożywczych, przeznaczoną do zadruku na wszystkich rodzajach podłoży papierowych i kartonowych. Sicura Litho Pack Eco odznacza się wysoką zawartością (ponad 40%) bioodnawialnych komponentów pochodzenia roślinnego, stanowiąc tym samym przyjazną dla środowiska alternatywę dla standardowych farb UV.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.