Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Konferencja Poligraficzna. Dziesięć lat później. Inowrocław 2002-2012.
Joanna Więckowska
25.09.2012 20:08
W Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu odbyła się 18 września konferencja „Dziesięć lat później. Inowrocław 2002–2012”, będąca próbą podsumowania osiągnięć poligrafii w minionej dekadzie. Połączona była z obchodami jubileuszy 60-lecia Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich i 20-lecia Polskiej Izby Druku.
Poligrafowie już po raz drugi obradowali w stolicy Kujaw Zachodnich – pierwszą ogólnopolską konferencję branżową zorganizowano tam w 2002 roku. Tym razem przybyło około dwustu gości reprezentujących wszystkie specjalizacje i miejsca pracy związane z poligrafią. Wielu spośród nich brało udział w spotkaniu 10 lat temu. Warto zauważyć, że zarówno jedna, jak i druga z konferencji nawiązywała do kierunków wytyczonych przez I Kongres Poligrafów Polskich (Wrocław 1999, w perspektywie było wejście Polski do UE) i stanowiła etap w „dziejowym procesie przemian”, który dotyczy także przemysłu druku. Wrześniowa impreza była połączona z obchodami jubileuszy 60-lecia Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich i 20-lecia Polskiej Izby Druku. „Świat DRUKU” należał do grona patronów medialnych wydarzenia.
Konferencję otworzył i gości przywitał Tadeusz Chęsy, prezes Sekcji Poligrafów SIMP. Przemawiając podziękował za organizowanie i wspieranie działalności SIMP jego Zarządowi Głównemu, a także Instytutowi Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, Zakładowi Technologii Poligraficznych oraz Instytutowi Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, Polskiej Izbie Druku, Centralnemu Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Przemysłu Poligraficznego, Polskiemu Bractwu Kawalerów Gutenberga, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Zasłużonym członkom kierowanej przez siebie organizacji Złote, Srebrne i Brązowe Honorowe Odznaki SIMP. Następnie przemawiał Edward Dreszer, prezes Polskiej Izby Druku. Słowo wprowadzające przed konferencją poligraficzną wygłosił dr. Jerzy Hoppe. W części referatowej wystąpili specjaliści z branży (szczegóły w nr 10/2012 „ŚD”).
Zwieńczeniem obrad była debata poświęcona najważniejszym problemom polskiej poligrafię, z udziałem ekspertów – prezesów: Krzysztofa Pindrala (Heidelberg Polska), Pawła Targowskiego (Cartondruck), Waldemara Lipki (Ozgraf i Bzgraf), Tomasza Galanta (manroland Polska) i Janusza Cymanka (Michael Huber Polska). Rozważano m.in. kwestie dotyczące sytuacji na rynku, przepływu kapitału, finansowania inwestycji, lobbingu. Proponowano, aby więcej przedsiębiorstw poligraficznych wchodziło na giełdę finansową. Obecny stan rzeczy w tym zakresie uznano za niezadowalający. Nieodzownym instrumentem tych działań jest ścisła konsolidacja działalności polskiej poligrafii, do której należy ze wszystkich sił dążyć – rezultatem byłby wzrost konkurencyjności i prestiżu branży. Podano przykłady konkretnych osiągnięć w tej dziedzinie. Powstała inicjatywa opracowania sektorowej strategii dalszego dynamicznego rozwoju rodzimej poligrafii, opartej na działaniach długofalowych.
Po obradach goście zostali oprowadzeni po drukarni Pozkal przez jej właściciela, Tadeusza Chęsego.
Wieczorem w odrestaurowanym Zakładzie Przyrodoleczniczym odbyło się spotkanie integracyjne połączone z wieczornym bankietem. Prezes Polskiej Izby Druku Edward Dreszer podsumował dokonania tej organizacji w ciągu dwudziestu lat jej istnienia, jednocześnie honorując okazjonalnymi dyplomami byłych prezesów Izby: Adama Grzelaka, Jerzego Hoppe, Roberta Musiała, Grzegorza Bieleckiego, oraz Krystynę Chmurę, wicedyrektorkę Izby, za ich bezinteresowną i aktywną działalność w latach 1992–2011.
Podczas spotkania wyróżniono osoby, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiej poligrafii (m.in. wzrostu jakości produkcji), jej popularyzacji i promocji, w kraju i za granicą. Medale „Zasłużony dla polskiej poligrafii” otrzymali: Zdzisław Adamski, Stanisław Ciupalski (pośmiertnie), prof. Herbert Czichon, Stefan Jakucewicz, Andrzej Makowski, Filip Trzaska.
Natomiast Złoty Inicjał, doroczną nagrodę Sekcji Poligrafów SIMP, przyznano Januszowi Cymankowi, Stefanowi Jakucewiczowi i Andrzejowi Januszkiewiczowi. Członków i byłych przewodniczących Sekcji uhonorowano odznakami SIMP.
W poczet członków Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga przyjęto: Janusza Brodzińskiego, Jolantę Polkowską, Janusza Schwarza, Włodzimierza Skleniarza, Bogdana Wyrzykowskiego. Tytuł Mecenasa Bractwa otrzymali: Tadeusz Chęsy, Ryszard Czekała, Edward Dreszer, Jerzy Hoppe.
Po zakończeniu uroczystości w Parku Solankowym odbył się pokaz świateł laserowych i fajerwerków.
Z okazji konferencji wydano okolicznościowy Biuletyn oraz ilustrowaną „Gazetę Jubileuszową”, z relacją z przebiegu imprezy. Całe przedsięwzięcie sponsorowały firmy: Böttcher, Heidelberg Polska, International Paper, Kolbus, manroland, Michael Huber Polska, Müller Martini oraz Zarząd Główny SIMP.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
Na naszej stronie internetowej jest już dostępne pierwsze tegoroczne wydanie naszego miesięcznika, pełne ciekawych i przydatnych treści – piszemy m.in. o trendach w projektowaniu opakowań oraz w komunikacji wizualnej, jest też o sublimacji, sitodruku, tampondruku i druku zmiennych danych w wielkim formacie, oraz o prognozach dla rynku książki…
Warto też sięgnąć po wersję drukowaną, która trafi do Państwa rąk w przyszłym tygodniu, bo tylko w ten sposób będą Państwo mogli docenić efektowną okładkę, na której wykorzystano złudzenie optyczne polegające na wrażeniu poruszania się uszlachetnionych elementów.
My tymczasem rozpoczęliśmy już prace nad lutowym numerem, w którym skupimy się na tematach z obszaru szeroko pojętego prepressu, przyjrzymy się wszystkim etapom powstawania opakowań, nie zabraknie również słów kilku o korespondencji masowej i finansowaniu branży poligraficznej. Wydanie to przygotowujemy z myślą o wydarzeniach zaplanowanych na II kwartał 2021 r., podczas których będziemy mieli przyjemność dystrybuować dla Państwa nasz magazyn – będą to m.in. targi Film Video Foto (Łódź, 15–17 kwietnia) oraz targi Warsaw Pack (Nadarzyn, 26–28 maja).
Zachęcamy do publikacji reklam lub artykułów promocyjnych, jak również modułów-wpisów reklamowych firmy w zestawieniach tematycznych, które znajdą się w tym numerze – to także możliwość przekazania klientom krótkiej informacji o najnowszej Państwa ofercie! Wśród zestawień znajdą Państwo następujące: Dostawcy rozwiązań i usług dla prepressu, systemy zarządzania produkcją poligraficzną; Dostawcy rozwiązań i usług w zakresie produkcji opakowań i etykiet; Producenci opakowań z tektury falistej i litej; Producenci opakowań giętkich i etykiet.
Zapraszamy!
Firma Ryobi MHI Graphic Technology (RMGT), producent arkuszowych maszyn offsetowych, ma nowego oficjalnego dystrybutora swoich produktów krajach Europy Środkowej – w wyniku porozumienia dotychczasowy główny przedstawiciel RMGT w tym regionie, firma Mueller Martini, przekazała prawa polskiej firmie Derya, która od 2011 r. jest wyłącznym przedstawicielem RMGT na terenie naszego kraju. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. i dotyczy ośmiu krajów: Czech, Słowacji Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.
Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, z badania Komisji Europejskiej (SAFE 2020) wynika, że leasing pozostaje najbardziej istotnym źródłem finansowania dla polskich firm z sektora MŚP. Drugim najczęściej wskazywanym instrumentem jest linia kredytowa, a trzecim – dotacje. Wśród najważniejszych problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy, wymieniane są kwestie kadrowe, regulacyjne i inne problemy – w tym problemy związane ze skutkami pandemii COVID-19.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.