Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Konferencja Poligraficzna. Dziesięć lat później. Inowrocław 2002-2012.

Konferencja Poligraficzna. Dziesięć lat później. Inowrocław 2002-2012.

W Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu odbyła się 18 września konferencja „Dziesięć lat później. Inowrocław 2002–2012”, będąca próbą podsumowania osiągnięć poligrafii w minionej dekadzie. Połączona była z obchodami jubileuszy 60-lecia Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich i 20-lecia Polskiej Izby Druku.

Poligrafowie już po raz drugi obradowali w stolicy Kujaw Zachodnich – pierwszą ogólnopolską konferencję branżową zorganizowano tam w 2002 roku. Tym razem przybyło około dwustu gości reprezentujących wszystkie specjalizacje i miejsca pracy związane z poligrafią. Wielu spośród nich brało udział w spotkaniu 10 lat temu. Warto zauważyć, że zarówno jedna, jak i druga z konferencji nawiązywała do kierunków wytyczonych przez I Kongres Poligrafów Polskich (Wrocław 1999, w perspektywie było wejście Polski do UE) i stanowiła etap w „dziejowym procesie przemian”, który dotyczy także przemysłu druku. Wrześniowa impreza była połączona z obchodami jubileuszy 60-lecia Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich i 20-lecia Polskiej Izby Druku. „Świat DRUKU” należał do grona patronów medialnych wydarzenia.
Konferencję otworzył i gości przywitał Tadeusz Chęsy, prezes Sekcji Poligrafów SIMP. Przemawiając podziękował za organizowanie i wspieranie działalności SIMP jego Zarządowi Głównemu, a także Instytutowi Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, Zakładowi Technologii Poligraficznych oraz Instytutowi Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, Polskiej Izbie Druku, Centralnemu Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Przemysłu Poligraficznego, Polskiemu Bractwu Kawalerów Gutenberga, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Zasłużonym członkom kierowanej przez siebie organizacji Złote, Srebrne i Brązowe Honorowe Odznaki SIMP. Następnie przemawiał Edward Dreszer, prezes Polskiej Izby Druku. Słowo wprowadzające przed konferencją poligraficzną wygłosił dr. Jerzy Hoppe. W części referatowej wystąpili specjaliści z branży (szczegóły w nr 10/2012 „ŚD”).
Zwieńczeniem obrad była debata poświęcona najważniejszym problemom polskiej poligrafię, z udziałem ekspertów – prezesów: Krzysztofa Pindrala (Heidelberg Polska), Pawła Targowskiego (Cartondruck), Waldemara Lipki (Ozgraf i Bzgraf), Tomasza Galanta (manroland Polska) i Janusza Cymanka (Michael Huber Polska). Rozważano m.in. kwestie dotyczące sytuacji na rynku, przepływu kapitału, finansowania inwestycji, lobbingu. Proponowano, aby więcej przedsiębiorstw poligraficznych wchodziło na giełdę finansową. Obecny stan rzeczy w tym zakresie uznano za niezadowalający. Nieodzownym instrumentem tych działań jest ścisła konsolidacja działalności polskiej poligrafii, do której należy ze wszystkich sił dążyć – rezultatem byłby wzrost konkurencyjności i prestiżu branży. Podano przykłady konkretnych osiągnięć w tej dziedzinie. Powstała inicjatywa opracowania sektorowej strategii dalszego dynamicznego rozwoju rodzimej poligrafii, opartej na działaniach długofalowych.
Po obradach goście zostali oprowadzeni po drukarni Pozkal przez jej właściciela, Tadeusza Chęsego.
Wieczorem w odrestaurowanym Zakładzie Przyrodoleczniczym odbyło się spotkanie integracyjne połączone z wieczornym bankietem. Prezes Polskiej Izby Druku Edward Dreszer podsumował dokonania tej organizacji w ciągu dwudziestu lat jej istnienia, jednocześnie honorując okazjonalnymi dyplomami byłych prezesów Izby: Adama Grzelaka, Jerzego Hoppe, Roberta Musiała, Grzegorza Bieleckiego, oraz Krystynę Chmurę, wicedyrektorkę Izby, za ich bezinteresowną i aktywną działalność w latach 1992–2011.
Podczas spotkania wyróżniono osoby, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiej poligrafii (m.in. wzrostu jakości produkcji), jej popularyzacji i promocji, w kraju i za granicą. Medale „Zasłużony dla polskiej poligrafii” otrzymali: Zdzisław Adamski, Stanisław Ciupalski (pośmiertnie), prof. Herbert Czichon, Stefan Jakucewicz, Andrzej Makowski, Filip Trzaska.
Natomiast Złoty Inicjał, doroczną nagrodę Sekcji Poligrafów SIMP, przyznano Januszowi Cymankowi, Stefanowi Jakucewiczowi i Andrzejowi Januszkiewiczowi. Członków i byłych przewodniczących Sekcji uhonorowano odznakami SIMP.
W poczet członków Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga przyjęto: Janusza Brodzińskiego, Jolantę Polkowską, Janusza Schwarza, Włodzimierza Skleniarza, Bogdana Wyrzykowskiego. Tytuł Mecenasa Bractwa otrzymali: Tadeusz Chęsy, Ryszard Czekała, Edward Dreszer, Jerzy Hoppe.
Po zakończeniu uroczystości w Parku Solankowym odbył się pokaz świateł laserowych i fajerwerków.
Z okazji konferencji wydano okolicznościowy Biuletyn oraz ilustrowaną „Gazetę Jubileuszową”, z relacją z przebiegu imprezy. Całe przedsięwzięcie sponsorowały firmy: Böttcher, Heidelberg Polska, International Paper, Kolbus, manroland, Michael Huber Polska, Müller Martini oraz Zarząd Główny SIMP.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Niektórzy przepowiadali, że drukowanych książek nie będzie, tymczasem obserwujemy, że nie brakuje ich na rynku, a wydawcy wspólnie z drukarniami dziełowymi zaskakują czytelników nowymi pomysłami na uatrakcyjnienie odbioru treści, których realizacja jest możliwa dzięki nowoczesnym technologiom. Jak się okazuje, mimo mniejszych nakładów publikacji liczba i różnorodność tytułów wciąż rośnie, a wielbiciele tradycyjnych książek nadal po nie sięgają. Z tym większą przyjemnością Polski Drukarz sp. z o.o., wydawca magazynu „Świat DRUKU” i organizator wydarzeń branżowych w ramach Akademii Wiedzy, zaprasza na konferencję „Święto Książki”, która odbędzie się 21 marca 2019 r. w Centrum Konferencyjnym Nimbus, mieszczącym się przy Al. Jerozolimskich 98 w Warszawie.

Trzecie w tym roku wydanie „Świata DRUKU” przygotowujemy z myślą o nadchodzących targach Packaging Innovations (Warszawa, 02–03.04.2019 r.), na których będzie ono dystrybuowane. Tematami przewodnimi będą: innowacyjne opakowania i etykiety (m.in. IML, shrink sleeve, booklet, peel-of, twin feeder, z kodem RFID); maszyny i urządzenia do produkcji opakowań; innowacyjne uszlachetnianie opakowań; znakowanie opakowań; kontrola jakości ich produkcji; systemy gospodarowania odpadami.

Podczas właśnie zakończonych targów RemaDays 2019, które odbyły się w Nadarzynie w dniach 13–15 lutego, firma SoftPlast dostarczająca urządzenia i akcesoria do produkcji plandek, namiotów, banerów i rolet okiennych, na swoim stoisku pokazała m.in. kilka rodzajów zgrzewarek oraz system domingowy UV Flexadome do produkcji etykiet i naklejek z efektem 3D.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu