Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Konferencja użytkowników systemu Agfa Apogee
Anna Dudkiewicz
07.12.2018 11:29
Ponad stu klientów firmy Agfa wzięło udział w listopadowych spotkaniach, skierowanych do użytkowników jej flagowego rozwiązania workflow – systemu Apogee. Tym razem zorganizowane zostały cztery lokalne wydarzenia: w Sopocie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie, które miały podobny przebieg. Uczestniczący w nich specjaliści ds. oprogramowania i operatorzy prepress mieli okazję poznać nowe funkcje i moduły systemu Apogee v11, jaki pojawił się niedawno na rynku. Wzięli również udział w praktycznych warsztatach.
Najnowsza wersja systemu Apogee zawiera wiele udoskonaleń wprowadzonych głównie z myślą o druku komercyjnym. Są to m.in. interfejsy WebFlow i WebApproval, które mogą być użytkowane jednocześnie, także w połączeniu z narzędziami takimi jak PrintSphere czy PressTune. Oparte na centrum produkcyjnym (serwer Apogee Prepress), umożliwiają zintegrowaną komunikację e-mail i zapewniają dostęp do trzech rodzajów danych produkcyjnych drukarni: danych biznesowych, plików produkcyjnych oraz instrukcji produkcyjnych. WebApproval v11 umożliwia kontakt pomiędzy drukarniami i ich klientami za pomocą przeglądarki internetowej. Oferuje on m.in. lepsze wsparcie dla rozbudowanych okładek, ma też narzędzia pomiarowe poprawiające orientację w rozmiarach obiektów osadzonych w dokumencie czy planowanie elementów na stronach. Zupełną nowością jest drugi z interfejsów – WebFlow, który pozwala na przegląd zleceń wszystkich klientów i umożliwia tworzenie prac, zarządzanie ich zawartością czy sprawdzanie statusu.
Apogee v11 umożliwia automatyczne łączenie różnych prac lub ich części produkcyjnych w jednym przebiegu, co przyczynia się do ich poprawnej obróbki, zwiększenia wydajności, redukcji makulatury, mniejszej liczby kompletów form drukowych. Marki opisu, kody kreskowe składek i inne znaczniki pozostają w tym samym miejscu i odnoszą się do oryginalnego zamówienia. Nowy system jest kompatybilny z drukiem cyfrowym. Jako centrum produkcyjne działu prepress umożliwia sterowanie zarówno przygotowaniem plików i form offsetowych, jak też danych trafiających do maszyn cyfrowych, współpracuje bowiem ze wszystkimi liczącymi się interfejsami (DFE). Ważnym aspektem tego procesu jest autoimpozycja cyfrowa, uwzględniająca optymalne wykorzystanie papieru i zgodność z urządzeniami wykończeniowymi. Wśród innych usprawnień Apogee v11 znajdują się też: automatyczne przetwarzanie rozkładówek i ich rozdzielanie na pojedyncze strony, automatyczna aktualizacja parametrów urządzeń wyjściowych z myślą o danej maszynie drukującej oraz zmodyfikowana i uproszczona funkcja Check-Out/Check-In. Apogee v11 uwzględnia najnowsze rozwiązania technologiczne Adobe APPE 5.0, Enfocus PitStop 2018 i Microsoft SQL 2016.
W skład pakietu Apogee v11 wchodzi też nowy program Asecuri, stworzony z myślą o projektowaniu i produkcji druków zabezpieczonych. Ma on narzędzie do porównywania bitmap, wbudowane w podgląd rastrowy – Raster Compare, które eliminuje kluczowy dla dokumentów typu security printing proces porównywania różnych projektów i wersji za pomocą narzędzi zewnętrznych. Z myślą o impozycji opakowań Agfa wprowadziła rozwiązanie Tilia Phoenix, które pozwala tworzyć gotowe do drukowania montaże i oferuje trzy warianty pracy: powtarzanie elementów, okrawanie prostokątne i zagnieżdżone oraz wczytywanie elektronicznych wykrojników.
19. Konferencja Użytkowników Systemu Apogee stała się też okazją do przypomnienia narzędzi z pakietu ECO3. Program PressTune zbiera w czasie rzeczywistym dane z maszyn drukujących i udostępnia je wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję. Zapewnia kontrolę jakości realizowanych prac oraz dostarcza na bieżąco informację o produkcji, umożliwiając wprowadzanie natychmiastowych korekt. Pozwala też na tworzenie raportów, a w efekcie – wgląd w historię realizowanych prac. InkTune to narzędzie mające przede wszystkim redukować ilość zużywanej farby. Bazujący na technologii GCR (Grey Component Replacement) program umożliwia dynamiczną konwersję kolorystyczną i obliczanie wartości dla każdej z barw procesowych, pozwala obniżyć ilość zużywanej farby nawet o 30%, przy zachowaniu pełnej wierności odwzorowywanych barw i poprawie jakości druku, wpływa też na szybsze schnięcie odbitek. Mówiono także o płytach Energy Elite Eco, które oferują redukcję chemii używanej do obróbki form drukowych i większą jej żywotność oraz umożliwiają realizację wyższych nakładów przy zastosowaniu farb oksydacyjnych (do 600 tys. egz.). Wskazywano, że korzyści z ich wdrożenia są szczególnie dostrzegalne przy finalnej obróbce w proekologicznej wywoływarce Arkana o kaskadowej budowie, która znacząco redukuje ilość chemii, wody i energii niezbędnych do działania, a wykonywane w niej formy drukowe są o wiele czystsze.
Podczas prezentacji przedstawiono także rozwiązania software’owe firmy Agfa, bazujące na technologii cloud computing, przydatne zwłaszcza dla drukarń posiadających kilka oddziałów.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.
Drukarnia Etilab z Żor, specjalizująca się w cyfrowej produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych, zwiększyła możliwości produkcyjne dzięki inwestycjom. W 2021 r. podwojono prędkość pracującej w zakładzie od czterech lat 5-kolorowej suchotonerowej maszyny Xeikon 3030 z kolorem białym, podwyższając ją do modelu 3300, a także zakupiono nową linię wykańczającą DC350 tej samej marki.
Europejski Związek Producentów Kartonów i Pudełek Składanych Pro Carton poinformował, że otwarto publiczne głosowanie w dwóch europejskich konkursach na zrównoważony projekt opakowania z tektury – European Carton Excellence Award i przeznaczonym dla młodych twórców Pro Carton Young Designer Award. Głos można oddać do 26 sierpnia br. Finał konkursu zaplanowano 15 września podczas uroczystej gali w Krakowie.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.