Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Lithrone GX40 od Komori

Lithrone GX40 od Komori

Podczas niedawnego dnia otwartego zorganizowanego przez firmę Komori w zakładach produkcyjnych Tsukuba po raz pierwszy zademonstrowana została nowa wersja pełnoformatowej arkuszowej maszyny offsetowej, przeznaczonej na rynek produkcji opakowań – Lithrone GX40. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – klasycznym oraz RP, uwzględniającym dwustronne zadrukowywanie arkuszy bez konieczności ich odwracania. Zdaniem producenta zastosowane w niej rozwiązania automatyzujące pracę i usprawniające proces produkcji są swego rodzaju rewolucją w tym segmencie rynkowym.

Europejska premiera udoskonalonej maszyny Lithrone GX40/GX40RP zaplanowana jest na wrzesień br. Klienci ze Starego Kontynentu będą mogli się z nią zapoznać, odwiedzając zmodernizowane niedawno Centrum Technologii Poligraficznych w Utrechcie (Holandia), gdzie zostanie zainstalowany pierwszy pokazowy model.
Rynek produkcji opakowań to wciąż jeden z „najgorętszych” segmentów branży poligraficznej, charakteryzujący się wysoką dynamiką rozwoju i wymuszający tym samym – m.in. na producentach maszyn drukujących – ciągłe udoskonalanie swoich rozwiązań. Oczekiwaniom tym stara się wyjść naprzeciw firma Komori – dostawca mający w portfolio maszyny offsetowe arkuszowe i zwojowe, stalorytnicze, wklęsłodrukowo-offsetowe oraz cyfrowe inkjetowe, jak również stale rozszerzaną gamę sprzętu z zakresu prepress i postpress oraz różnorodne materiały eksploatacyjne. Najnowsza premiera firmy to flagowy produkt, stworzony z myślą o segmencie opakowań – udoskonalona arkuszowa maszyna offsetowa Komori Lithrone GX40.
Projektując maszynę Lithrone GX40, konstruktorzy firmy Komori brali pod uwagę kluczowe aspekty, związane z produkcją opakowań: możliwość zastosowania różnych, także nietypowych podłoży; projektowanie opakowań o niestandardowych kształtach; zastosowanie większej liczby kolorów oraz efektywną produkcję niskich nakładów. Zwrócono również uwagę na aspekty ekologiczne, coraz częściej podnoszone przez drukarnie oraz ich odbiorców – właścicieli marek, jak również na bezpieczeństwo wytwarzanych opakowań w kontekście ich ochrony przed podróbkami. Jak zapewnia Komori, model Lithrone GX40 wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, zapewniając drukowanie z wysokim poziomem wartości dodanej oraz możliwość zastosowania różnorodnych efektów specjalnych. Maszyna od podstaw została stworzona w ścisłej współpracy z producentami opakowań, których wymagania zostały uwzględnione przy projektowaniu jej elementów elektronicznych i mechanicznych, jak również sterującego urządzeniem oprogramowania i systemów automatyzujących pracę.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje zintegrowany system kontroli kolorystycznej KHS-AI, umożliwiający bardzo szybkie narządzanie i błyskawiczną zmianę zlecenia. Wysoką jakość drukowania zapewniają m.in. sprawny system przekazywania arkuszy oraz innowacyjny system nafarbiania. Maszyna pracuje z prędkością maksymalną 18 tys. ark./h, nawet przy bardzo grubych podłożach.
Maszyna Lithrone GX40 została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań usprawniających jej pracę, ułatwiających obsługę, a co najważniejsze – zapewniających optymalną jakość i wydajność produkcji. Za właściwą kontrolę kolorystyczną i automatyczne pasowanie odpowiada tu skaner PDC-SX, wyposażony m.in. w moduł PDF Comparator System (porównujący skanowaną odbitkę z oryginalnym plikiem PDF). Systemy nakładania i wykładania pracujące w trybie non stop – wraz z dedykowanym systemem logistyki stosu – umożliwiają z kolei automatyczne dostarczanie kolejnej partii arkuszy i odbieranie już zadrukowanej, bez konieczności zatrzymywania maszyny. System inspekcji PQA-S umożliwia sprawdzanie kolejnych arkuszy przy użyciu tych samych parametrów kontrolnych; wadliwe arkusze są oznaczane specjalnym paskiem bądź od razu przekazywane do osobnego modułu odbiorczego. Z myślą o śledzeniu opakowań podczas całego łańcucha dostaw w systemie nakładania zainstalowano inkjetowy system numerowania arkuszy, umożliwiający łatwą identyfikację produktu, jak również wychwytywanie błędów powstałych na etapie przygotowalni oraz drukowania. Ciekawą funkcją jest możliwość włączania/wyłączania wałków farbowych, pozwalające na odseparowanie układu farbowego, podczas gdy maszyna ma włączony bieg jałowy. To z kolei umożliwia szybkie uzyskanie właściwej gęstości i stabilności po wznowieniu jej pracy, co przekłada się na mniejsze straty papieru.
Podczas dnia otwartego w Tsukuba zaprezentowany został także „siostrzany” model maszyny, umożliwiający jednoprzebiegowe zadrukowywanie arkuszy papieru po obu stronach, ale bez konieczności stosowania skomplikowanych zespołów odwracania arkusza: Lithrone GX40RP. Został on zaprojektowany z myślą o produkcji wielokolorowych opakowań z wykorzystaniem kartonów o wysokiej gramaturze. Maszyna może zadrukowywać do 10 kolorów po obu stronach podłoża i jest wyposażona w te same rozwiązania, automatyzujące i usprawniające jej pracę, jakie posiada model GX40. Co więcej, można ją z powodzeniem dostosować do drukowania z wykorzystaniem farb UV bądź wyposażyć w innowacyjny system suszenia H-UV.
Mówi Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, dystrybutora marki Komori w Polsce: „Cieszymy się, że już wkrótce nasza oferta zostanie rozbudowana o tę innowacyjną i przełomową maszynę drukującą. Polski rynek opakowań ma bardzo duży potencjał i z pewnością znajdą się na nim firmy zainteresowane udoskonalonym modelem GX40/40RP. Zastosowane tu rozwiązania, m.in. w obszarze automatyzacji produkcji i systemów kontrolno-pomiarowych, to najwyższa klasa, potwierdzająca pozycję firmy Komori jako światowego lidera w produkcji innowacyjnych, wszechstronnych i wydajnych rozwiązań dla branży opakowań”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Comexi, dostawca rozwiązań dla sektora elastycznych opakowań, poinformował o wdrożeniu inteligentnych okularów ze zdalną łącznością, które umożliwiają wymianę informacji między klientami a działem wsparcia producenta w czasie rzeczywistym i z podglądem pola widzenia użytkownika maszyny. Remote Support z inteligentnymi okularami to system komunikacji zapewniający pomoc techniczną w systemie 24/7, co pomaga skrócić czas przestoju maszyny i znacznie poprawia wydajność produkcji.

Podczas zbliżających się targów FestiwalDruku.pl, które odbędą się w dniach 18–19 września br. w warszawskiej hali EXPO XXI, firma API.PL zaprezentuje szeroką ofertę mediów i podłoży do druku. Będą wśród nich nowości produktowe: tekstylia podłogowe (wykładziny, dywaniki, wycieraczki), tkaniny do reklamy wielkoformatowej, media repozycjonowane). Stoisko zostanie podzielone na dwie części – w strefie B2B można będzie poznać ofertę firmy z zakresu druku wielkoformatowego oraz umówić się na prezentację urządzeń w nowym demoroomie, zaś w Strefie Doświadczeń będą prezentowane właściwości i możliwości zastosowania mediów. API.PL przygotowuje również warsztaty praktyczne ze stosowania i aplikowania mediów do druku typu outdoor i indoor.

Firma Wacom zaprezentowała nowy 22” ekran piórkowy z serii Cintiq. Urządzenie ma być tańszą alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na któryś z modeli z wyższej serii Cintiq Pro. Pozbawiono je pewnych funkcjonalności (jak rozdzielczość 4K czy nawigowanie za pomocą gestów dotykowych), ale to co najważniejsze dla tabletów tej marki, czyli nadzwyczaj dokładne piórko Wacom Pro Pen 2, jest częścią zestawu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu