Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Nowa półformatowa arkuszowa maszyna KBA Rapida 75-5+L w drukarni Wydawnictwa Bernardinum

Nowa półformatowa arkuszowa maszyna KBA Rapida 75-5+L w drukarni Wydawnictwa Bernardinum

Moment oficjalnego uruchomienia nowej maszyny. Od lewej: Jan Korenc – prezes KBA CEE, ks. Wojciech Węckowski – prezes zarządu Wydawnictwa Bernardinum, Andrzej Wągiel – operator maszyny KBA i ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Z początkiem sierpnia w drukarni Wydawnictwa Bernardinum rozpoczęła pracę nowa, półformatowa, arkuszowa maszyna offsetowa KBA Rapida 75-5+L, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. 10 września miało miejsce jej uroczyste poświęcenie i oficjalne oddanie do użytkowania. Maszyna jest pierwszym rozwiązaniem firmy Koenig & Bauer dostarczonym do tutejszej drukarni i ma zwiększyć realizowane przez nią nakłady o 30%.

Pelplińskie tradycje poligraficzne, związanie nierozerwalnie z Wyższym Seminarium Duchownym, Collegium Marianum oraz siedzibą biskupów, sięgają XIX wieku. Obecnie drukarnia działa w ramach utworzonego w 2006 roku Wydawnictwa Bernardinum Sp. z o.o., które dzięki uzyskanej wówczas osobowości prawnej wzmocniło swoją pozycję rynkową i nawiązało współpracę z klientami zewnętrznymi. Mówi ks. Wojciech Węckowski, prezes zarządu spółki: „Nasza historia wpisuje się w kontynuację wielowiekowej tradycji poligraficznej Pelplina. Dzisiaj jesteśmy jednym z największych zakładów pracy dla miasta i okolic. W związku z tym, że naszą drugą główną działalnością jest wydawanie różnorodnych pozycji książkowych, najczęściej wykonujemy je we własnym zakresie. Ponadto pracujemy dla klientów z rynku lokalnego i trójmiejskiego. Warto dodać, że drukujemy też przepiękne faksymila, wśród których najważniejszym jest Biblia Gutenberga”.
Rozwój drukarni był ściśle związany z ciągłym inwestycjami w park sprzętowy: przygotowalnię, maszyny offsetowe, cyfrowe oraz introligatornię. Wśród tych drugich od niedawna znajduje się półformatowa KBA Rapida 75-5+L, dostarczona przez firmę KBA CEE. Zastąpiła ona wysłużoną maszynę innego dostawcy w codziennej produkcji wykonywanej przez drukarnię, przede wszystkim książki, czasopisma i materiały komercyjne. Zarząd spółki liczy na to, że dzięki nowej inwestycji realizowane w technice offsetu arkuszowego nakłady zwiększą się nawet o 30%.
W ziszczeniu się tych planów pomóc ma bogate wyposażenie maszyny: powiększony format zadruku, możliwość drukowania z obniżoną zawartością IPA, systemy CleanTronic Synchro (symultanicznego mycia cylindrów dociskowych i pośrednich) oraz ErgoTronic ColorDrive (automatycznej kontroli i regulacji nafarbienia w trybie online). „Konfiguracja maszyny pozwala nam drukować na trudniejszych podłożach, co było niemożliwe w przypadku wcześniej użytkowanego sprzętu – mówi ks. Wojciech Węckowski. – Mam na myśli chociażby papiery offsetowe o gramaturze poniżej 35 g/m2. Dzięki nowej inwestycji wykonaliśmy zatem kolejny krok do przodu i obecnie możemy zaproponować klientom druk o jeszcze wyższej jakości”.
Nowa KBA Rapida 75-5+L obsługuje zlecenia w formacie maksymalnym 605 × 750 mm. „Zakup maszyny B2 wynika ze specyfiki tutejszego rynku – tłumaczy prezes spółki. – Większość klientów zamawia prace idealne dla tego formatu maszyny, poza tym specjalizujemy się w nim od lat, więc jest to poniekąd konsekwencja wcześniej dokonanych wyborów”.
KBA Rapida 75-5+L jest pierwszym rozwiązaniem firmy Koenig & Bauer w historii pelplińskiej drukarni. Mówi ks. Wojciech Węckowski: „Nie mieliśmy dotychczas żadnych doświadczeń z maszynami tego producenta. Jednak opinie na ich temat, także ze strony polskiego środowiska poligraficznego, były bardzo pozytywne i po części zdecydowały o dokonanym przez nas wyborze. Po pierwszych tygodniach pracy z maszyną jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni sprawnością jej obsługi oraz wysoką jakością druku. Nasi drukarze, którzy dotychczas pracowali z maszynami innych producentów, bardzo szybko się do niej przyzwyczaili. Było to w dużej mierze możliwe dzięki sprawnie zorganizowanemu szkoleniu”. Odbyło się ono tuż po dostarczeniu maszyny – na przełomie lipca i sierpnia, a przeprowadzili je specjaliści z działu techniczno-serwisowego firmy KBA CEE.
10 września miało miejsce oficjalne poświęcenie nowej maszyny i oddanie jej do użytku. W uroczystości wzięli udział m.in.: ks. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, członkowie rady nadzorczej Wydawnictwa Bernardinum na czele z jej przewodniczącym – ks. Andrzejem Szopińskim, ks. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel wraz z duchowieństwem Pelplina, przedstawiciele KBA, burmistrz miasta i gminy Pelplin Andrzej Stanuch, wiceburmistrz Tadeusz Błędzki, zaprzyjaźnieni z wydawnictwem klienci, a także pracownicy spółki.
Podczas poprzedzającego poświęcenie maszyny przemówienia ks. Wojciech Węckowski powiedział m.in.: „Dzisiaj, po dwunastu latach od zakupienia pierwszej maszyny czterokolorowej nasza spółka rozpoczyna nowy etap rozwoju. Wiąże się on z inwestycją w maszynę pięciokolorową KBA Rapida, wyposażoną w wieżę lakierującą. Dzięki niej wydawnictwo zyskuje szanse na dalszy rozwój, realizując bardziej oszczędny i dokładniejszy proces drukowania. Dziś możemy z dumą podkreślić, że mamy na Pomorzu najnowszą półformatową maszynę drukującą. Do tej pory kolor niebieski w kościele wiązał się z kolorem maryjnym. Od czasu, kiedy stanęła KBA Rapida 75, ma on również dla nas inne znaczenie”.
„Cieszymy się, że zarząd Wydawnictwa Bernardinum zaufał powszechnej opinii rynku i wybrał maszynę zaproponowaną przez naszą firmę. Jest to dla nas tym większy powód do dumy, że wcześniej w tutejszej drukarni pracowały rozwiązania innych dostawców. Mamy nadzieję, że poczyniona inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju wydawnictwa, z pożytkiem dla realizowanych tu, własnych pozycji, jak też prac zamawianych przez klientów zewnętrznych” – mówi Jan Korenc, prezes zarządu KBA CEE.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W odpowiedzi na potrzeby milionów osób pracujących z domu Epson poszerzył ofertę o dwie wielofunkcyjne drukarki, zaprojektowane z myślą o małych firmach i domowych biurach: WorkForce Pro WF-4745 i EcoTank L6580. Te energooszczędne, oparte na nie wykorzystującej ciepła w procesie druku technologii piezoelektrycznej urządzenia stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych drukarek z wymiennymi kartridżami.

Firma Zeller+Gmelin wraz z innymi członkami grupy Print City organizuje cykl webinarów, podczas których omówione zostaną zagadnienia dotyczące łączenia celów środowiskowych i wyjątkowych opakowań z drukiem wysokiej jakości i jego wykończeniem. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 16 grudnia (g. 14–16), kolejne w dniach 19, 21 i 26 stycznia. Niemiecki producent farb poligraficznych poinformował także o poszerzeniu swojej oferty o dwie serie farbowe do arkuszowego i rolowego druku offsetowego.

Polska Izba Artykułów Promocyjnych zwróciła się z apelem do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, o ujęcie branży reklamowej we wsparciu przedsiębiorstw poszkodowanych skutkami pandemii. Sektor reklamowy, m.in. jako ogniwo zamrożonej branży eventowej, konferencyjnej i targowej wyraźnie odczuwa następstwa regresu gospodarczego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.