Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Poligrafowie spotkali się w Bukowinie

Poligrafowie spotkali się w Bukowinie

Jerzy Łącki w towarzystwie przedstawicieli Michael Huber Polska i prezesa PID

W dniach 15–18 stycznia odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej 15. Zimowa Konferencja Poligraficzna, zorganizowana tym razem przez firmę MZ Consulting. Towarzyszyły jej 9. zawody poligrafów w narciarstwie alpejskim o puchar firmy Michael Huber Polska – który zdobył dyrektor zarządzający Sun Chemical Polska, Jerzy Łącki. Kolejne miejsca zajęły: Danuta Tyrowicz z firmy Frogimus i Monika Kapler z Canon Polska. Partnerem konferencji był portal PrintinPoland.com. „Świat DRUKU” był patronem medialnym – relację opublikujemy w wydaniu lutowym.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tegoroczna Zimowa Konferencja Poligraficzna łączyła w sobie funkcje szkoleniową i integracyjną. W części merytorycznej uczestnicy, wśród których spory odsetek stanowili przedstawiciele zakładów poligraficznych, wysłuchali sześciu referatów. Spotkanie oficjalnie otworzył Edward Dreszer – prezes Polskiej Izby Druku i właściciel warszawskiej drukarni Lotos Poligrafia. Podkreślił on znaczenie tego typu imprez, podczas których – poza solidną dawką wiedzy – jest też sporo czasu na wzajemne poznanie się i nieformalne rozmowy.

Z pierwszym wystąpieniem, zatytułowanym „Co, gdzie, kiedy – kalendarz poligrafa na 2014 rok”, wystąpił Sławomir Sokołowski – współwłaściciel platformy internetowej PrintinPoland.com, w ramach której działa strona z kalendarium wydarzeń dla branży poligraficznej. Zaprezentował on wybrane imprezy targowe zaplanowane na ten rok, zarówno w Polsce, jak i poza nią. Nie zabrakło informacji o konferencjach, szkoleniach i sympozjach organizowanych przez stowarzyszenia branżowe, media, firmy i drukarnie. Na bieżąco informacje na ten temat można monitorować na stronie http://www.printinpoland.com/kalendarz. Wkrótce pojawi się na niej opcja samodzielnego dodawania wydarzeń, także firmowych.

Drugim referentem był Jerzy Łącki – dyrektor zarządzający Sun Chemical Sp. z o.o. Zaprezentował on pokrótce sylwetkę tego największego na świecie producenta farb, atramentów, powłok i pigmentów, znajdujących zastosowanie w różnych obszarach branży poligraficznej, m.in. druku offsetowym (zwojowym i arkuszowym), fleksograficznym oraz cyfrowym. Krótko omówił szerokie portfolio rozwiązań rynkowych firmy Sun Chemical, nie tylko w najbardziej znanym w jej przypadku obszarze (tj. farb), ale też w zakresie materiałów eksploatacyjnych, rozwiązań w dziedzinie ochrony marki czy zastosowań w elektronice. Jerzy Łącki przedstawił informacje o udziałach rynkowych Sun Chemical w odniesieniu do globalnego i europejskiego rynku farb graficznych (w obu przypadkach wynoszą one ok. 35%). Jak poinformował wartość rynku farb drukarskich w skali świata szacowana jest na ok. 13,4 mld euro.

Kolejny referat, autorstwa Roberta Kuczery – szefa działu wsparcia technicznego w firmie Michael Huber Polska, dotyczył kryteriów jakimi kierują się drukarnie wybierając dostawcę farb graficznych oraz innych rozwiązań niezbędnych do ich funkcjonowania. Przedstawił w nim cały proces decyzyjny, od określenia potrzeb, poprzez specyfikację produktów, badania rynkowe grup dostawców, ich analizę, wreszcie – wybór dostawcy, negocjacje cenowe, na podpisaniu kontraktu skończywszy. Robert Kuczera wskazał na kluczowe aspekty dokonywanej selekcji – pod względem jakościowym, komercyjnym (cenowym) i specjalistycznym (w przypadku rozwiązań dedykowanych danej branży). Podkreślił też konieczność efektywności ekonomicznej wyboru finalnego dostawcy.

Andrzej Ćwikliński – szef sprzedaży i wsparcia technicznego w dziale poligraficznym firmy DKS, wystąpił z prezentacją zatytułowaną „Nowa rola dostawcy na tle zmieniających się wymagań klientów drukarń”. Skupił się on na obecnych trendach w poligrafii, wymieniając m.in.: krótsze cykle produkcyjne, niższe nakłady przy jednoczesnym wzroście tytułów, pojawienie się wielu substytutów drukowanych książek (e-booki, audiobooki), zaś od strony technicznej – synergię technologii offsetowej i cyfrowej, większy popyt na maszyny cyfrowe w formacie B2 oraz ekspansję inkjetu. Na zakończenie przedstawił oczekiwania drukarń wobec dostawców: współpracę na bazie rozwiązań web-to-print, krótki czas realizacji zleceń (m.in. za sprawą krótszych narządów i wyższej prędkości maszyn), szybszy czas reakcji serwisu czy też wdrażanie różnych rozwiązań w zakresie introligatorni i uszlachetniania.

Danuta Tyrowicz, właścicielka firmy Frogimus, wystąpiła z referatem „Narzędzia i oprogramowanie do color management – co, gdzie i po co?” Przedstawiła podczas niego najważniejsze urządzenia pomiarowe (takie jak densytometr, spektrofotometr czy kolorymetr) i sposób ich działania. Zwróciła przy tym uwagą na różne aspekty związane z ich zakupem i użytkowaniem, m.in. kwestię widzenia barw w świetle UV, różną geometrię i prędkość pomiarów, mobilność oraz cenę urządzeń. W części związanej z oprogramowaniem Danuta Tyrowicz przedstawiła najważniejsze cechy narzędzi do wykonywania odbitek próbnych oraz do konwersji plików PDF.

Na zakończenie Tomasz Reczka, koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe Sp. z o.o., przedstawił sylwetkę tego producenta chemii drukarskiej dedykowanej dla firm z branży offsetowej i – od niedawna – także fleksograficznej. Skupiając się na pierwszej z nich, zaprezentował on nowe rozwiązania technologiczne w roztworach nawilżających do bezalkoholowego druku offsetowego, podkreślając ich aspekty ekologiczne oraz ekonomiczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że część z nich jest recepturowana, wytwarzana i konfekcjonowana w warszawskim centrum produkcyjno-logistycznym firmy. ABC/Allied Pressroom Products Europe oferuje także kompleksowe szkolenia i wdrożenia produkowanych przez siebie środków chemicznych w drukarniach offsetowych i fleksograficznych.

W drugim dniu Zimowej Konferencji Poligraficznej odbyły się 9. zawody narciarskie Huber Ski Cup Bukowina 2014 o puchar firmy Michael Huber Polska. Wystąpiła w nich niemal połowa osób uczestniczących w styczniowym spotkaniu. Wręczenie pamiątkowych dyplomów miało miejsce tuż po zawodach, zaś tradycyjny puchar Jerzy Łącki odebrał podczas kolacji wieńczącej konferencję. Dzień wcześniej wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w wieczorze z muzyką, którego oprawę od strony dźwiękowej zapewnili – jak co roku – DJ Kip i Mr Electric.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.