Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Polscy studenci w zakładach KBA

Polscy studenci w zakładach KBA

W dniach 18-20 maja 30-osobowa grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej wzięła udział w wyjeździe, zorganizowanym przez firmę KBA CEE. Jego celem było zwiedzanie zakładów produkujących arkuszowe maszyny offsetowe Koenig & Bauer w Radebeul, spotkanie z przedstawicielami tego najstarszego producenta maszyn drukujących na świecie oraz wizyty w dwóch drukarniach, gdzie pracują maszyny z serii KBA Rapida: Ellerhold k. Drezna i TFP w Kórniku.

Organizacja wyjazdów dla polskich studentów, kształcących się na kierunkach związanych z poligrafią, stała się w przypadku firmy KBA CEE już niemal tradycją. Tegoroczna wizyta była szczególna, gdyż odbyła się w przededniu targów drupa 2016, podczas których niemiecki producent zaprezentował liczne premierowe rozwiązania w swojej ofercie, zaanonsowane m.in. podczas majowego spotkania.
Rozpoczęło się ono od powitania ze strony Pawła Krasowskiego – Marketing & Administration Managera w firmie KBA CEE, pełniącego – obok Grzegorza Szymczykowskiego, dyrektora ds. sprzedaży i serwisu – rolę współgospodarza. Następnie głos zabrał Joerg Henkel – Senior Sales Manager w dziale arkuszowym KBA, który przedstawił firmę i portfolio produkowanych przez nią maszyn. Kolejnym prelegentem był Sascha Fischer, kierujący działem zarządzania produktem w firmie KBA. W obszernej, godzinnej prezentacji, zatytułowanej „Technology by KBA” skoncentrował się na mechanicznych aspektach maszyn KBA Rapida w kontekście automatyzacji i usprawnienia procesów produkcyjnych. Wymienił przy tym systemy, jakie umożliwiają zwiększenie wydajności i elastyczności drukowania, w oparciu o cztery podstawowe filary automatyzacji: rodzinę niezależnych napędów DriveTronic, systemy mycia CleanTronic, systemy kontrolno-pomiarowe ErgoTronic/QualiTronic oraz systemy suszenia VariDry.
Następnie studenci z Polski przeszli przez halę montażową zakładów w Radebeul, zwiedzili centrum logistyczne, a w centrum treningowym wzięli udział w pokazie drukowania trzech prac w pełnoformatowej maszynie KBA Rapida 106-8+L SW4, bazującej na technologii LED-UV i wyposażonej m.in. w systemy FlyingJobChange (zmiany zleceń „w locie”) i QualiTronic Color Control. Następnie Diego Hellmuthaeuser – Product Manager, zaprezentował rozwiązania KBA w zakresie technik kontrolno-pomiarowych z serii ErgoTronic i QualiTronic, wspominając m.in. o systemach kontroli kolorystycznej, kontroli pasowania i inspekcji druku.
Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie zlokalizowanej tuż obok zakładów KBA drukarni wielkoformatowej Ellerhold, specjalizującej się w produkcji billboardów i posiadającej obecnie trzy wielkoformatowe maszyny serii KBA Rapida. Dwie z nich to KBA Rapida 205 – największe na rynku offsetowe maszyny arkuszowe o powierzchni arkusza przekraczającej 3 metry kwadratowe.
Ostatniego dnia studenci mieli okazję zwiedzić drugi z zakładów poligraficznych – TFP w Kórniku, specjalizujący się w wytwarzaniu tektury i opakowań (także z nadrukiem). Od kilku lat w części związanej z produkcją offsetową firma użytkuje wielkoformatową maszynę KBA Rapida 162a, wyposażoną w sześć zespołów drukujących i dwie wieże lakierujące. Studentów powitał Piotr Rachowski – dyrektor operacyjny TFP. Następnie, podzieleni na dwie grupy, wzięli oni udział w praktycznych warsztatach poświęconych technologii fleksograficznej, jaka również znajduje tu zastosowanie przy produkcji opakowań tekturowych. Zwiedzili ponadto działy rozwoju, projektowania opakowań, kontroli jakości, a następnie halę produkcyjną dedykowaną technice offsetowej i magazyn wysokiego składowania, gdzie gromadzone są gotowe towary, oczekujące na dostawę do klientów.
Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy gościć w naszych zakładach produkcyjnych w Radebeul grupę studentów z Polski. Mamy nadzieję, że przygotowane prezentacje, także praktyczne, oraz wizyty u dwóch użytkowników maszyn KBA Rapida, będą dla nich cenne w kontekście wybranego kierunku studiów. Zwłaszcza, że wyjazd odbył się na kilka dni przed rozpoczęciem targów drupa, podczas których nasza firma zaprezentowała liczne nowości”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Organizator Międzynarodowych Targów Reklamy i Druku RemaDays Warsaw poinformował, że ze względu na obecną sytuację epidemiczną wydarzenie nie odbędzie się w pierwszej połowie roku 2021. W komunikacie czytamy, że aktualnie prowadzone są rozmowy o możliwości zorganizowania specjalnej edycji targów w drugiej połowie roku. O szczegółach dowiemy się najpóźniej do końca kwietnia.

Polski Drukarz sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Świat DRUKU”, zaprasza na Pierwszą Konferencję Online W Wielkim Formacie, organizowaną w ramach Akademii Wiedzy, która odbędzie się 28 kwietnia 2021 r. w godz. 10–15 na platformie Click Meeting. Partnerami konferencji są firmy Atrium Centrum Ploterowe, Epson Europe oraz SCORPIO, zaś patronat branżowy nad wydarzeniem objęły: COBRPP, PIAP, PSSiDC, FestiwalDruku.pl, RemaDays, „Świat DRUKU”, Signs.pl.
Skutkiem epidemii COVID-19 było zamrożenie wielu branż, które do tej pory wykorzystywały wielkoformatowe grafiki reklamowe, oznakowania, upominki reklamowe. Wiele z nich nie wznowiło dotąd działalności, inne funkcjonują w ograniczonym zakresie. Niemniej ten czas zawieszenia uwolnił pokłady kreatywności i zmusił drukarnie wielkoformatowe do wytyczania nowych ścieżek eksploracji rynku i poszukiwania nisz, które z powodzeniem można zagospodarować. Żeby jednak zająć swoją niszę, trzeba nieraz wyjść poza schematy i podjąć odważną decyzję o zmianie lub dywersyfikacji działalności, powiększeniu parku maszynowego, a tym samym oferowanego asortymentu. Warto zatem zobaczyć, co rynek ma w tym zakresie do zaoferowania. Niestety obecnie nie możemy spotkać się na targach i konferencjach, gdzie moglibyśmy podziwiać możliwości maszyn i aplikacje drukowane na żywo. Pandemia wciąż nie sprzyja widzeniu się face to face, dlatego tym razem proponujemy spędzenie wspólnego czasu w przestrzeni wirtualnej.
Co dla Państwa przygotowaliśmy?

Papiery graficzne do druku cyfrowego (m.in. serie BergaJet i SuperiorJet); udoskonalone oprogramowanie do zdalnego akceptowania zleceń – Softproofing oraz Web Monitoring – rozwiązanie umożliwiające kontrolę wstęgi papieru w maszynie heatsetowej – to jedne z najważniejszych produktów z oferty Stora Enso, jakie firma będzie promować podczas virtual.drupa 2021. Odbywające się w dniach 20–23 kwietnia br. wydarzenie online to wirtualna odsłona najważniejszych targów poligraficznych na świecie. Skandynawski koncern przygotowuje z myślą o nim webinaria, powstała również specjalna podstrona.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.