Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Przedstawiciele polskich drukarń akcydensowych w firmie Koenig & Bauer

Przedstawiciele polskich drukarń akcydensowych w firmie Koenig & Bauer

Paweł Krasowski i Dirk Winkler podczas prezentacji maszyny Rapida 106X

19 listopada br. firma Koenig & Bauer zorganizowała w swojej siedzibie w Radebeul kolejny w tym roku Dzień Otwarty dla drukarń z Polski, tym razem reprezentujących segment akcydensowy (o spotkaniu dla drukarń opakowaniowych pisaliśmy TUTAJ). Główną atrakcją wydarzenia, na które złożyły się część konferencyjna i pokazy w Centrum Technologicznym, była pełnoformatowa maszyna arkuszowa – Rapida 106X i realizowana z jej udziałem produkcja autonomiczna.

Przybyłych do Radebeul klientów powitał Jan Korenc – prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE), który zaprezentował stale rozszerzane portfolio firmy, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przeznaczonych produkcji akcydensowej – zarówno sprzętowych, jak i software’owych. „Cieszy nas fakt, że poza wysokiej klasy maszynami drukującymi i urządzeniami do postpressu polskie drukarnie w coraz większym stopniu zainteresowane są także rozwiązaniami software’owymi, które zwiększają poziom automatyzacji, usprawniają produkcję i pozwalają na wdrożenie idei druku autonomicznego” – powiedział.

Rapida 106X – nowy „okręt flagowy” w portfolio Koenig & Bauer

Głównym „magnesem”, jaki przyciągnął do Radebeul przedstawicieli polskich drukarń akcydensowych, była nowa w ofercie firmy, pełnoformatowa maszyna arkuszowa Rapida 106X. Poświęconą jej prezentację poprowadzili wspólnie: Dirk Winkler i Alexander Stern z centrum szkoleniowego Koenig & Bauer oraz Paweł Krasowski – Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE), będący jednocześnie koordynatorem całego wydarzenia. Jak podkreślali prelegenci, Rapida 106X miała być w zamyśle jej projektantów najbardziej wydajną maszyną arkuszową na rynku, oferującą pionierskie rozwiązania w zakresie cyfryzacji. Wskazywali przy tym na jej wszechstronność w kontekście realizowanego w niej asortymentu: jest ona w równym stopniu dedykowana produkcji akcydensowej, jak też opakowaniowej czy etykietowej. „Bez względu na segment branży poligraficznej, w jakim działa drukarnia, nowa Rapida 106X oferuje wiele korzyści w obszarze oszczędności i wydajności. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone w niej innowacyjne rozwiązania software’owe, zarówno w obszarze kontroli i pomiarów druku, jak też umożliwiające wdrożenie produkcji autonomicznej” – mówił Paweł Krasowski.

Prezentacja druku autonomicznego

Z pracą nowej Rapidy 106X, wyposażonej w osiem zespołów drukujących i system odwracania arkusza, goście z Polski zapoznali się podczas wizyty w jednym z kilku centrów szkoleniowych, jakie firma Koenig & Bauer stworzyła w Radebeul w tym roku. Każde z nich jest poświęcone konkretnemu segmentowi rynkowemu – w ośrodku poświęconym produkcji akcydensowej zainstalowane zostały dwie maszyny – wspomniana Rapida 106X oraz półformatowa Rapida 76-5+L. Obie zostały „wpięte” w kompleksowy workflow produkcji komercyjnej, uwzględniający – poza procesem drukowania – także elementy związane z zarządzaniem zleceniem (w systemie MIS), jego przygotowaniem na etapie prepress, a także dalszą obróbką i logistyką.

„Z rozmów przeprowadzonych podczas spotkania wynika, że nasi goście byli pod bardzo dużym wrażeniem automatyzacji i wszechstronności oferowanej przez maszynę Rapida 106X – mówi Paweł Krasowski. – Wydrukowaliśmy w niej kilka prac, więc była to również okazja do zaprezentowania błyskawicznego przezbrojenia maszyny i przygotowania jej do kolejnych zleceń z zastosowaniem systemów DriveTronic SPC i CleanTronic. Za równie spektakularne uznano autonomiczne, praktycznie bezobsługowe działanie maszyny i całego workflow akcydensowego”.

Cyfrowy workflow w produkcji akcydensowej

Druga część spotkania dotyczyła kompleksowego workflow w produkcji akcydensowej, uwzględniającego zarządzanie procesem wytwórczym drukarni komercyjnej. „W kontekście sterowania maszyną Rapida 106X, wymiany informacji z systemem MIS, a także pozyskiwania na bieżąco danych o procesie drukowania, kluczowym elementem jest tu system LogoTronic czyli „serce” całego workflow – mówi Paweł Krasowski. – Z kolei za autonomię druku odpowiada moduł ErgoTronic AutoRun, którym sterowanie odbywa się z poziomu intuicyjnej konsoli dotykowej. Prezentacja uwzględniała także inne rozwiązania, w tym software’owe, usprawniające pracę samej maszyny jak też ułatwiające obsługę jej operatorom. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. aplikacje umożliwiające zdalne śledzenie i nadzór nad procesem drukowania, w tym dedykowana produkcji arkuszowej RapidaApp”.

Inne zagadnienia poruszone podczas tej części konferencji to: zautomatyzowana logistyka surowca i płyt drukowych; zarządzanie zapasami i kontrola stanu materiałów eksploatacyjnych; redukcja odpadów produkcyjnych; rozwiązania kontrolno-pomiarowe z serii ErgoTronic i QualiTronic.

Serwis i przeglądy prewencyjne

Na zakończenie prowadzący opowiedzieli o rozwiązaniach oferowanych przez Koenig & Bauer w zakresie szeroko rozumianej obsługi posprzedażowej. W tym miejscu wspomniano o aplikacji ErgoTronic App, wspierającej użytkowników maszyn Rapida w obszarze właściwej konserwacji maszyny i utrzymaniu jej w ruchu i oferującej szereg funkcji raportowania o stanie urządzenia. Jak podkreślali prelegenci, w ramach kontraktów serwisowych stanowiących integralną część współpracy z firmą, jej klienci uzyskują dostęp do całodobowego wsparcia techniczno-serwisowego (Hotline), zapewnianego przez centralę Koenig & Bauer w Radebeul oraz do zdalnej diagnostyki (Press Call/Visual Support) użytkowanych maszyn.

Oprac. na podst. materiałów Koenig & Bauer

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.