Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Przedstawiciele polskich drukarń akcydensowych w firmie Koenig & Bauer

Przedstawiciele polskich drukarń akcydensowych w firmie Koenig & Bauer

Paweł Krasowski i Dirk Winkler podczas prezentacji maszyny Rapida 106X

19 listopada br. firma Koenig & Bauer zorganizowała w swojej siedzibie w Radebeul kolejny w tym roku Dzień Otwarty dla drukarń z Polski, tym razem reprezentujących segment akcydensowy (o spotkaniu dla drukarń opakowaniowych pisaliśmy TUTAJ). Główną atrakcją wydarzenia, na które złożyły się część konferencyjna i pokazy w Centrum Technologicznym, była pełnoformatowa maszyna arkuszowa – Rapida 106X i realizowana z jej udziałem produkcja autonomiczna.

Przybyłych do Radebeul klientów powitał Jan Korenc – prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE), który zaprezentował stale rozszerzane portfolio firmy, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przeznaczonych produkcji akcydensowej – zarówno sprzętowych, jak i software’owych. „Cieszy nas fakt, że poza wysokiej klasy maszynami drukującymi i urządzeniami do postpressu polskie drukarnie w coraz większym stopniu zainteresowane są także rozwiązaniami software’owymi, które zwiększają poziom automatyzacji, usprawniają produkcję i pozwalają na wdrożenie idei druku autonomicznego” – powiedział.

Rapida 106X – nowy „okręt flagowy” w portfolio Koenig & Bauer

Głównym „magnesem”, jaki przyciągnął do Radebeul przedstawicieli polskich drukarń akcydensowych, była nowa w ofercie firmy, pełnoformatowa maszyna arkuszowa Rapida 106X. Poświęconą jej prezentację poprowadzili wspólnie: Dirk Winkler i Alexander Stern z centrum szkoleniowego Koenig & Bauer oraz Paweł Krasowski – Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE), będący jednocześnie koordynatorem całego wydarzenia. Jak podkreślali prelegenci, Rapida 106X miała być w zamyśle jej projektantów najbardziej wydajną maszyną arkuszową na rynku, oferującą pionierskie rozwiązania w zakresie cyfryzacji. Wskazywali przy tym na jej wszechstronność w kontekście realizowanego w niej asortymentu: jest ona w równym stopniu dedykowana produkcji akcydensowej, jak też opakowaniowej czy etykietowej. „Bez względu na segment branży poligraficznej, w jakim działa drukarnia, nowa Rapida 106X oferuje wiele korzyści w obszarze oszczędności i wydajności. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone w niej innowacyjne rozwiązania software’owe, zarówno w obszarze kontroli i pomiarów druku, jak też umożliwiające wdrożenie produkcji autonomicznej” – mówił Paweł Krasowski.

Prezentacja druku autonomicznego

Z pracą nowej Rapidy 106X, wyposażonej w osiem zespołów drukujących i system odwracania arkusza, goście z Polski zapoznali się podczas wizyty w jednym z kilku centrów szkoleniowych, jakie firma Koenig & Bauer stworzyła w Radebeul w tym roku. Każde z nich jest poświęcone konkretnemu segmentowi rynkowemu – w ośrodku poświęconym produkcji akcydensowej zainstalowane zostały dwie maszyny – wspomniana Rapida 106X oraz półformatowa Rapida 76-5+L. Obie zostały „wpięte” w kompleksowy workflow produkcji komercyjnej, uwzględniający – poza procesem drukowania – także elementy związane z zarządzaniem zleceniem (w systemie MIS), jego przygotowaniem na etapie prepress, a także dalszą obróbką i logistyką.

„Z rozmów przeprowadzonych podczas spotkania wynika, że nasi goście byli pod bardzo dużym wrażeniem automatyzacji i wszechstronności oferowanej przez maszynę Rapida 106X – mówi Paweł Krasowski. – Wydrukowaliśmy w niej kilka prac, więc była to również okazja do zaprezentowania błyskawicznego przezbrojenia maszyny i przygotowania jej do kolejnych zleceń z zastosowaniem systemów DriveTronic SPC i CleanTronic. Za równie spektakularne uznano autonomiczne, praktycznie bezobsługowe działanie maszyny i całego workflow akcydensowego”.

Cyfrowy workflow w produkcji akcydensowej

Druga część spotkania dotyczyła kompleksowego workflow w produkcji akcydensowej, uwzględniającego zarządzanie procesem wytwórczym drukarni komercyjnej. „W kontekście sterowania maszyną Rapida 106X, wymiany informacji z systemem MIS, a także pozyskiwania na bieżąco danych o procesie drukowania, kluczowym elementem jest tu system LogoTronic czyli „serce” całego workflow – mówi Paweł Krasowski. – Z kolei za autonomię druku odpowiada moduł ErgoTronic AutoRun, którym sterowanie odbywa się z poziomu intuicyjnej konsoli dotykowej. Prezentacja uwzględniała także inne rozwiązania, w tym software’owe, usprawniające pracę samej maszyny jak też ułatwiające obsługę jej operatorom. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. aplikacje umożliwiające zdalne śledzenie i nadzór nad procesem drukowania, w tym dedykowana produkcji arkuszowej RapidaApp”.

Inne zagadnienia poruszone podczas tej części konferencji to: zautomatyzowana logistyka surowca i płyt drukowych; zarządzanie zapasami i kontrola stanu materiałów eksploatacyjnych; redukcja odpadów produkcyjnych; rozwiązania kontrolno-pomiarowe z serii ErgoTronic i QualiTronic.

Serwis i przeglądy prewencyjne

Na zakończenie prowadzący opowiedzieli o rozwiązaniach oferowanych przez Koenig & Bauer w zakresie szeroko rozumianej obsługi posprzedażowej. W tym miejscu wspomniano o aplikacji ErgoTronic App, wspierającej użytkowników maszyn Rapida w obszarze właściwej konserwacji maszyny i utrzymaniu jej w ruchu i oferującej szereg funkcji raportowania o stanie urządzenia. Jak podkreślali prelegenci, w ramach kontraktów serwisowych stanowiących integralną część współpracy z firmą, jej klienci uzyskują dostęp do całodobowego wsparcia techniczno-serwisowego (Hotline), zapewnianego przez centralę Koenig & Bauer w Radebeul oraz do zdalnej diagnostyki (Press Call/Visual Support) użytkowanych maszyn.

Oprac. na podst. materiałów Koenig & Bauer

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas zbliżających się targów Festiwal Marketingu (Warszawa, Hala Expo XXI, 14–15 września 2022 r.) firma Atrium Centrum Ploterowe zaprezentuje bogaty wybór maszyn ze swojego portfolio. Promowane rozwiązania są przeznaczone do różnorodnych zastosowań – m.in. do zadruku tkanin w technologii DTF, grafik wielkoformatowych, gadżetów. Co jeszcze zobaczymy na stoisku Atrium?

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) ogłosiła, że nowy ślad CO2 dla tektury falistej wynosi 491 kg CO2e/t, wykazując znaczną poprawę w porównaniu z 531 kg CO2e/t w ocenie z roku 2018. Wynik ten odzwierciedla ciągłe wysiłki podejmowane przez europejską branżę tektury falistej i dostawców papieru w celu zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Grafmasz wprowadził do oferty kolejny model plotera tnącego marki Sinajet – 0912 MT. To zautomatyzowane urządzenie wyposażone w multigłowicę z różnymi narzędziami tnącymi oraz trzema narzędziami bigującymi z serwomechanizmem obsługuje arkusze o wymiarach 1220 × 900 mm i grubości nawet do 20 mm.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.