Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Przyszłość gazet według firmy Kodak na World Publishing Expo 2013

Przyszłość gazet według firmy Kodak na World Publishing Expo 2013

Na wystawie World Publishing Expo 2013, odbywającej się w Berlinie w dniach 7–9 października, firma Kodak zaprezentuje własne pomysły na wprowadzenie wartości dodanej w produkcji gazetowej, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i rozszerzeniu oferty drukarń prasowych. Z jej rozwiązaniami dedykowanymi na rynek wydawnictw gazetowych będzie można zapoznać się odwiedzając stoisko nr 2310 w pawilonie 1.2.

Wśród rozwiązań, na których Kodak chce skupić uwagę przedstawicieli drukarń gazetowych i półakcydensowych, znajdzie się maszyna Kodak Prosper 5000XLi, oferująca – jak zapewnia producent – jakość i prędkość dorównującą offsetowi, co sprawia, że jest ona najbardziej wydajnym urządzeniem drukującym w technologii inkjetowej, skierowanym na rynek prasowy. Kolejne promowane przez firmę na targach rozwiązania to: systemy drukujące Kodak Versamark VL4200 i Kodak Prosper S30 oraz nowej generacji płyty drukowe - Kodak ThermalNews PT i bezprocesowa Kodak Sonora News. Jak zapewniają jej przedstawiciele, zwiedzający z ponad 70 krajów będą mogli na własne oczy przekonać się, że te łatwe w użytkowaniu, najnowszej generacji systemy – przy minimalnej interwencji ze strony operatora – zapewniają odpowiednią kontrolę i wsparcie dla osiągnięcia wyższych poziomów wydajności i obniżenia kosztów produkcyjnych.
„Kodak należy do awangardy dostawców rozwiązań do produkcji gazetowej – mówi Philip Cullimore, dyrektor zarządzający firmy w regionie EAMER. – Naszym zdaniem technologia inkjetowa może pomóc w odbudowie pozycji gazet drukowanych. Duzi wydawcy, jak Axel Springer czy News UK, już zainwestowali w systemy drukujące Kodak Prosper S30, aby połączyć w jednej linii produkcyjnej druk konwencjonalny i cyfrowy, co otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości rynkowe. Wydawcy gazetowi odkrywają nowe sposoby na modyfikację swoich produktów pod względem elastyczności treści, zwłaszcza gdy mówimy o dynamicznym jej wprowadzaniu. Na imprezie WAN-IFRA chcemy pokazać, w jaki sposób może się to odbywać, zarówno jeśli chodzi o produkty pełnostronicowe, jak i personalizowane. Co więcej, zaprezentujemy jak można zwiększyć wydajność produkcyjną oraz obniżyć koszty działalności za sprawą naszych wysokonakładowych, proekologicznych płyt drukowych”.
System Kodak Versamark VL4200, umożliwiając pełnostronicowy kolorowy druk z zastosowaniem personalizacji, to rozwiązanie wyposażone w wysokiej jakości głowice inkjetowe oraz różne opcje kontrolerów, przeznaczone do gazetowej produkcji niskonakładowej, także realizowanej zdalnie. Jak zapewnia Kodak, maszyna ta pomaga w pozyskaniu większej ilości klientów oraz ich utrzymaniu, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia zyskowności. VL4200 pracuje z prędkością maksymalną 125 m/min. i rozdzielczością 600 x 360 dpi.
Nieco szybsza, oferująca równie wysoką jakość maszyna Kodak Prosper 5000XLi, dzięki zastosowaniu szerszej wstęgi, umożliwia wydawcom gazetowym, wykorzystującym technologię inkjetową wejście na nowe rynki. Przy prędkości 200 m/min i szerokości zadruku wynoszącej 620 mm umożliwia ona drukowanie tytułów w formacie broadhseet, bez konieczności ich pomniejszania. W maszynie znajdują zastosowanie stworzone przez Kodak atramenty pigmentowe oparte na nanocząsteczkach, co skutkuje wysoką rozdzielczością rzędu 600×600 dpi, a w efekcie – wyższą jakością druku i możliwością stosowania szerszej gamy podłoży. Aby zapewnić „pachnący świeżością” i czytelny druk, system ten wyposażono w specjalną funkcję polepszającą jakość tekstu oraz szereg innowacji w zakresie transportu podłoża, eliminujących ryzyko rozciągnięcia czy marszczenia papieru. „Sercem” maszyny jest system „inteligentnego druku” IPS (Intelligent Print System), zaprojektowany z myślą o obróbce tysięcy danych wejściowych i pozwalający na monitorowanie druku i dokonywanie niezbędnych korekt w trakcie realizacji zlecenia.
Z myślą o wdrukowywaniu elementów zawierających zmienne dane firma Kodak stworzyła system Kodak Prosper S30. Jest to rozwiązanie dedykowane do wysokojakościowej produkcji hybrydowej takich wyrobów jak: direct mailing, wrzutki, gry, reklamy, etykiety itd. z prędkością 900 m/min i rozdzielczością 600×200 dpi.
System oferuje wydawcom prasowym unikalne możliwości. Najważniejszą z nich jest zdolność wdrukowywania wysokiej jakości danych personalizowanych przy produkcji realizowanej w konwencjonalnej maszynie zwojowej, w dodatku z pełną jej prędkością. Opcja ta zwiększa możliwości tradycyjnych maszyn przy relatywnie niskim progu inwestycyjnym.
Mówi Philip Cullimore: „Wydawcy uświadamiają sobie, że poprzez zamieszczanie unikalnych treści na każdej wydrukowanej stronie mogą zaoferować swoim czytelnikom bardziej zindywidualizowaną, dotychczas niedostępną w tej formule zawartość merytoryczną”.
Na stoisku firmy Kodak będą wyświetlane filmy prezentujące doświadczenia drukarni koncernu Axel Springer w Ahrensburgu z systemem Kodak Prosper S30 oraz efekty tej implementacji: wyższe nakłady gazet i nowe możliwości w zakresie personalizowanych reklam. Zamontowany, w przypadku firmy Axel Springer, na maszynach manroland web systems i KBA, system Prosper S30 wdrukowuje personalizowane elementy takie jak: kolejne numery loteryjne, zmienne kody QR czy różne ilustracje. Co więcej, pracuje on z pełną prędkością charakterystyczną dla danej maszyny drukującej. Wśród zakończonych sukcesem projektów, zrealizowanych przez Axel Springer dzięki wdrożeniu technologii firmy Kodak, były m.in. gry dla czytelników zamieszczane w dzienniku „Bild”. Na stoisku będą dostępne ich próbki, wykonane w technologii hybrydowej.
„Dzięki tym opcjom klienci zyskują wybór ilości zmiennych danych, jakie chcą zaoferować czytelnikom, a tym samym – różne drogi wsparcia dla wydawanych tytułów gazetowych – kontynuuje Philip Cullimore. – Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwościami, jeśli chodzi o pomoc tradycyjnym produktom gazetowym w ich przekształcaniu w dynamiczne tytuły, mogące z powodzeniem konkurować na coraz bardziej wymagającym rynku”.
Z myślą o zwiększeniu konkurencyjności drukarń bazujących w obszarze CtP na technologii termicznej, firma Kodak wprowadziła do swojej oferty płyty Kodak ThermalNews PT. Zapewniają one – jak twierdzi producent – jakość druku i stabilność charakterystyczne dla typowych płyt termicznych, pozwalając jednocześnie na eliminację procesów wstępnego wygrzewania i mycia, a w rezultacie – wpływając na oszczędność energii i wody oraz redukcję ryzyka związanego z etapem wywoływania form drukowych.
W przypadku płyt ThermalNews PT wyeliminowano w zupełności proces wstępnego wygrzewania, co ma zapewnić ich użytkownikom wyższą stabilność i jakość przy zachowanym poziomie wydajności. Eliminacja tego kroku może zredukować ilość energii niezbędnej do wykonania płyty nawet o 60%. Z kolei pozbycie się z procesu etapu wstępnego mycia pozwala na oszczędności w zużyciu wody rzędu 50%, przy podobnej bądź mniejszej ilości wywoływacza. Płyty ThermalNews PT mogą być wywoływane w specjalnej wywoływarce do form termicznych, takiej jak Kodak T-HDX (gdzie z założenia wyeliminowano procesy wstępnego wygrzewania i mycia) bądź też w standardowej wywoływarce, w której funkcja wstępnego wygrzewania jest wyłączana z myślą o oszczędności energii, włączana zaś – przy produkcji form drukowych dedykowanych do zleceń wysokonakładowych. Bez wstępnego wygrzania płyty ThermalNews PT osiągają nakłady podobne jak ThermalNews Gold, tj. do 200 tys. odbitek. W przypadku gazet wymagających większych nakładów można zastosować funkcję wstępnego wygrzewania, co zwiększa wydajność płyty do 350 tys. odbitek.
Zupełne wyeliminowanie sprzętu do dalszej obróbki płyt oraz związanej z tym chemii jest możliwe w przypadku płyt bezprocesowych Kodak Sonora News. Pozbycie się etapu wywoływania nie tylko redukuje ilość chemii wykorzystywanej w całym procesie, koszty związane z konserwacją urządzeń oraz ilość energii niezbędnej do ich pracy, ale też zapewnia skuteczniejszą kontrolę procesu. To z kolei przekłada się na wyższą jakość i wydajność produkcji, redukując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zaprojektowane specjalnie z myślą o zastosowaniach gazetowych, płyty Sonora News odnajdują się z powodzeniem zarówno w manualnych jak i wysoko zautomatyzowanych liniach produkcji form drukowych. Pozwalają też drukarzom na szybsze przygotowanie form gotowych do założenia na maszynę, głównie z uwagi na wyeliminowanie etapu wywoływania. W naświetlarce Kodak Generation News, zoptymalizowanej pod kątem ich produkcji, można wykonać nawet do 240 płyt Sonora News, co jest prędkością satysfakcjonująca nawet dla największych graczy rynkowych.
„Poprzez skrócenie czasu, w jakim zlecenie trafia na maszynę drukującą, wyeliminowanie kosztów związanych z wywoływaniem oraz redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko, drukarnie gazetowe mogą znacząco zwiększyć zyskowność, jak też konkurencyjność swojej działalności” – dodaje Philip Cullimore.
W ubiegłym roku Kodak nawiązał współpracę z firmą wobe-team w zakresie systemów workflow typu WNEWSNET. Zajmuje się ona zarządzaniem danymi cyfrowymi przetwarzanymi przez działy przygotowalni w drukarniach gazetowych, umożliwiając wyższą automatyzację produkcji płyt, lepszą kontrolę danych i szybszą ich obróbkę. Oferuje rozwiązania skalowalne, dostosowywane do rosnących potrzeb użytkownika, składające się ze wszechstronnych rozwiązań w dziedzinie gazetowego workflow. Obejmują one liczne narzędzia do zarządzania plikami PDF, umożliwiające m.in.: wstępną weryfikację i korekcję dokumentów, soft proofing, oszczędności w zużyciu farb dzięki modułowi PDF-InkAdjust, a także zapewniają integrację z oprogramowaniem dostawców zewnętrznych.
„Dziś każdy poszukuje rozwiązań, które pomogą mu w zwiększeniu możliwości działań, wejściu na nowe rynki, zaoferowaniu klientom nowych usług oraz zwróceniu ich uwagi na nowe możliwości biznesowe – konkluduje Philip Cullimore. – Nasze gotowe do natychmiastowego wdrożenia, sprawdzone i wielokrotnie przetestowane portfolio produktów już dziś pomaga wielu wydawcom gazetowym z całej Europy. Jesteśmy podekscytowani faktem, że podczas World Publishing Expo w Berlinie będziemy mieli okazję pomóc kolejnym firmom z tego segmentu rynkowego”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.