Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Rośnie popularność targów Heimtextile wśród polskich firm

Rośnie popularność targów Heimtextile wśród polskich firm

W dniach 08–11 stycznia br. odbyła się kolejna, 49. już edycja targów Heimtextil we Frankfurcie nad Menem. Są to jedne z największych na świecie targów tekstyliów do wyposażenia wnętrz i obiektów użyteczności publicznej oraz komercyjnych, otwierające sezon imprez w branży wystroju wnętrz na świecie i wyznaczające im kierunek. Wśród wystawców było 46 polskich producentów i usługodawców z sektora tekstylnego, o 11 więcej niż w ubiegłym roku.

W tegorocznej edycji targów wzięło udział niemal 3000 wystawców, którzy prezentowali około 70 000 gościom ze 135 krajów bogatą ofertę tkanin dekoracyjnych i obiciowych, zasłon, firan, rolet, karniszy, tapet i wykładzin ściennych, a także bielizny pościelowej, kołder, poduszek, tekstyliów kuchennych i łazienkowych, obrusów, dywanów i innych. Chcąc dorównać kroku rosnącej branży, organizatorzy targów postawili na rozwój. „W 2019 roku wszyscy istotni europejscy dostawcy tkanin tapicerskich i dekoracyjnych zaprezentowali się po raz pierwszy na trzech poziomach hali 4 – powiedział Olaf Schmidt, jeden z wiceprezesów w Messe Frankfurt. – Najważniejsi producenci z Azji, którzy posiadają już doświadczenie w eksporcie, zaprezentowali się w halach 1 oraz 5. Pomagamy także rozwinąć skrzydła młodym przedsiębiorcom oraz projektantom: umieściliśmy ich inspiracje oraz innowacyjne rozwiązania w centrum uwagi. Przeprowadziliśmy także konkurs New & Next, który był skierowany do studentów zajmujących się projektowaniem tekstyliów, a jego zwycięzcy otrzymali stoisko w hali 3”. Organizatorzy, zachęceni sukcesem otwartej w ubiegłym roku wystawy Interior.Architecture.Hospitality Expo, utworzyć ją po raz kolejny w hali 4.2. Prezentowane były na niej rozwiązania i materiały skierowane do segmentu wyposażenia obiektów użyteczności publicznej, a ponadto specjaliści mogli tam znaleźć fachowe prezentacje, programy szkoleniowe, wykłady i zwiedzanie targów z przewodnikiem, ułatwiające architektom i projektantom wnętrz komercyjnych i użyteczności publicznej zdobywanie informacji i nawiązywanie kontaktów zawodowych. Poniżej prezentujemy kilka targowych ciekawostek.

Firma Xeikon promowała przede wszystkim swój cyfrowy system Walldeco Discovery Solution przeznaczony do drukowania tapet. Rozwiązanie to umożliwia zadruk tego rodzaju ozdób ściennych z prędkością do 300 m2/godz. w rozdzielczości 1200 dpi. Podstawą Walldeco jest czterokolorowa maszyna drukująca Xeikon 3050. Pracuje ona w połączeniu z wstęgowym modułem lakierowania służącym do nakładania na tapety warstw uszlachetniających lub ochronnych. Na końcu linii umieszczono nawijak, z którego odbiera się gotowe zwoje. Zestaw Walldeco Discovery Solution to tańsza alternatywa dla wprowadzonego przez Xeikon przed rokiem wydajniejszego systemu tego typu bazującego na maszynie Xeikon CX500. Tegoroczna propozycja – opracowana z myślą o produkcji niskonakładowej – adresowana jest m.in. do drukarń, które zamierzają rozszerzyć swoją ofertę o drukowanie tapet. System Walldeco można bowiem rozbudowywać w miarę potrzeb, osiągając wydajność nawet 900 m2 po zmianie maszyny drukującej na model CX500. System ten opracowano tak, aby wydrukowane w nim tapety spełniały kryteria dotyczące emisji dla okładzin ściennych przeznaczonych do wieszania na ścianach wewnętrznych określone w normie EN 15102.

Firma HP pokazała możliwości drukarek wielkoformatowych z serii Latex. Oferowana przez nie technologia zapewnia wydrukom lateksowym wysoką jakość i trwałość porównywalną z solwentowymi; ponadto w przeciwieństwie do nich nie są one szkodliwe dla zdrowia, można je więc stosować także we wnętrzach mieszkalnych. Na stoisku HP oprócz rozwiązań HP DesignJet Z9, HP Latex 570 i HP Sprout prezentowanych było wiele rodzajów materiałów zadrukowanych cyfrowo przy użyciu tej technologii – od tkanin tapicerskich, poduszek dekoracyjnych i tapet, po zasłony i rolety okienne, w tym wykonane z materiałów wykonanych w 100% z przetworzonych butelek PET i z odpadów odzyskanych z mórz.

Goście Mimaki mogli zobaczyć cyfrowe wydruki projektów, które były efektem współpracy firmy z ponad 10 czołowymi projektantami w ramach projektu „Fuzja innowacji i projektowania”. Producent drukarek typu inkjet oraz urządzeń wycinających do oznakowań/grafik dla branży aplikacji tekstylnych zamówił prace u światowej sławy projektantów, aby zademonstrować możliwości druku cyfrowego we wszystkich elementach sztuki, projektowania wnętrz i mody. Odwiedzający stoisko mogli się dowiedzieć, jak wykorzystać zaawansowaną technologię Mimaki, aby zwiększyć innowacyjność i dochodowość projektowania. W części poświęconej projektowaniu wnętrz prezentowana była drukarka atramentowa UCJV150-160 wyposażona w ekologiczne atramenty utwardzanie promieniami UV, na której powstawały tapety. Druk na tekstyliach odbywał się zarówno w części poświęconej projektowaniu wnętrz, jak i modzie, przy użyciu atramentowej drukarki sublimacyjnej TS55-1800, na której były drukowane obicia tapicerskie. System TX300P-1800B do druku bezpośrednio na tekstyliach drukował na odzieżowych tkaninach elastycznych.

Firma Kiian Digital, będąca częścią włoskiej JK Group, pokazała nowy atrament reaktywny, przeznaczony do drukowania na bawełnie i innych włóknach celulozowych – Digistar Bellagio. Odwiedzający stoisko tego producenta atramentów dyspersyjnych, pigmentowych i sublimacyjnych mogli zobaczyć, jak powstają nadruki przy użyciu nowej farby i maszyny drukującej JP4 EVO.

Holenderska firma SPGPrints zaprezentowała hybrydową maszynę do drukowania laminatów i tekstyliów. Jest to cyfrowa drukarka atramentowa Pike 700 UV, wykorzystująca inkjetową technologię Archer, która w połączeniu z rotacyjnym rozwiązaniem do sitodruku SpecialScreen, stanowi kompletną, jednoprzebiegową linię produkcyjną z systemem aktywacji koronowej. PIKE 700 jest to maszyna typu roll-to-roll o szerokości 700 mm, może drukować dziesięcioma kolorami z CMYK i białym w standardzie. Używa własnych farb SPGPrints, zoptymalizowanych pod zastosowaną w maszynie głowicę. Model ten drukuje w rozdzielczości do 1200 dpi m.in. na tekstyliach, papierach i foliach o maksymalnej grubości 450 μm. Seria jednowarstwowych obrotowych sit SpecialScreen umożliwia precyzyjny nadruk z płynną gradacją tonalną, drobnym drukowaniem konturów, a także uzyskanie efektu 3D, brokatu, interferencji, metalicznego złota lub srebra.

Szwajcarska firma eurolaser z Lüneburga zaprezentowała w pokazach „na żywo” wielkoformatowe przetwarzanie tekstyliów – cięcie laserowe, drukowanie i etykietowanie. eurolaser jest dostawcą rozwiązań do cięcia, grawerowania i znakowania opartych na technologii Zünd. Na stoisku demonstrowana była nie tylko obróbka tekstyliów za pomocą narzędzia laserowego, ale też wycinanie wzdłuż konturu zadrukowanych materiałów oraz etykietowanie i znakowanie pojedynczych elementów.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.