Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Seminarium Atrium TextileDay za nami

Seminarium Atrium TextileDay za nami

19 maja w opolskim Atrium Centrum Ploterowe miały miejsce pokazy i seminarium dotyczące technologii zadruku tkanin w technologii pośredniej i bezpośredniej. Na pierwsze tematyczne, tekstylne seminarium przybyło kilkadziesiąt osób z różnych stron kraju. Goście byli zainteresowani takimi technikami druku wielkoformatowego, jak: DTG (druk bezpośredni na odzieży), sublimacja (druk pośredni na tekstyliach) oraz druk bezpośredni na tkaninach. Nie zabrakło też informacji o materiałach i atramentach.

„Cyfrowy druk na tekstyliach to najmocniej rozwijająca się gałąź sektora LFP. Powodem tego są szerokie możliwości prezentacji jakie dają tkaniny. Dochodzi do tego atrakcyjność wizualna takich wydruków, ekologiczny charakter, łatwość montażu i transportu” – mówią przedstawiciele firmy Atrium. – „Kurorty wakacyjne, eventy, festiwale, zloty, imprezy firmowe a także personalizowane wydruki zlecane przez Internet to znakomite sposoby na wykorzystanie możliwości druku bezpośrednie na koszulkach, torbach, obuwiu, czapkach, itd. Niskie nasycenie urządzeniami DTG pozwala łatwo wejść w ten wysoko marżowy biznes. Przykładem urządzenia do druku w tej technologii jest najnowsza drukarka DTG japońskiego producenta – firmy Mutoh”.

Drukarka Mutoh ValueJet 405 GT przeznaczona jest do bezpośredniego zadruku koszulek typy t-shirt, czapek, toreb, ubranek dziecięcych, chust i innych bawełnianych i poliestrowych tkanin. W zależności od produktu stosuje się różnej wielkości wymienne stoły do 404 x 584 mm. Wydajność drukarki sięga 250 koszulek dziennie.
Atramenty wykorzystywane przez Mutoh ValueJet 405 GT mają certyfikat Oeko-Tex 100 najwyższej klasy pierwszej. Oznacza to, że zadrukowana odzież jest bezpieczna dla dzieci poniżej 3. roku życia. Można więc zadrukować poduszki, śpioszki, ubranka itd. Atramenty po utrwaleniu pozwalają na uzyskanie żywych i nasyconych barw. Aby tak się stało, na ciemnych podłożach potrzebne jest zastosowanie białego podkładu. Druk kolorem białym charakteryzuje się wyjątkowo dobrym, 100-procentowym pokryciem.
Jak podaje producent, drukarka została wyposażona w wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. recylkulator koloru białego, dotykowy panel sterowania, łatwe w obsłudze oprogramowanie. Niewielkie gabaryty pozwolą ustawić urządzenie nawet na biurku.
Mutoh ValueJet 405 GT może drukować na kolorowych tkaninach w palecie CMYK oraz kolorem białym stanowiącym nieprzezroczysty podkład.

Cyfrowy druk pośredni (termo-sublimacyjny) podczas Atrium TextileDay prezentowany był na urządzeniach Mutoh ValueJet 1638 WX oraz Mutoh RJ-900 XG.
Mutoh ValueJet 1638 WX to ploter przeznaczony do zadruku papierów sublimacyjnych i zadruku bezpośredniego na materiałach poliestrowych. Dzięki innowacyjnym technologiom firmy Mutoh dedykowany jest do produkcji średnio i wysokonakładowej.
Mutoh ValueJet 1638 WX wyposażony jest w dwie najnowsze, piezoelektryczne głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Generują one krople atramentu w zakresie od 3,3 do 45,3 pl. Każda z głowic ma 1440 dysz podzielonych na 4-kolorowe sekcje (2 rzędy na kolor). Głowice względem siebie są ułożone na skos, przez co w czasie jednego przejścia karetki można zadrukować prawie 5-centymetrowy pas podłoża.
Drugą technologią zastosowaną w VJ-1638WX jest Mutoh DropMaster. Ma ona na celu automatyczną kompensację grubości medium. W momencie gdy drukujemy na cienkim papierze sublimacyjnym, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym poliestrze. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu, aby trafiały w cel podczas druku jedno- i dwu-kierunkowego, niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości. Dodatkowo ploter umożliwia ręczne ustawienie wysokości głowicy od powierzchni materiału. Można ją ustawić w odległości 1,5, 2,5 i 4 mm.

Trzecia z zastosowanych technologii to Intelligent Interweaving, która odpowiada za brak paskowania. Dzięki rozmytym rastrom przypominającym mgłę lub falę granice pomiędzy poszczególnymi etapami nanoszenia atramentu się zacierają, czego efektem jest brak paskowania oraz ogólny wzrost wydajności.

Maksymalna prędkość plotera Mutoh ValueJet 1638 WX to 65 m2/h (w rozdzielczości 360 x 360 dpi i 1 pasie). Typowa prędkość produkcyjna (360 x 720 dpi) to aż 42 m2/h. W trybie produkcyjnym (720 x 720 dpi, 4 pasy) ploter drukuje z prędkością 25 m2/h. Bardzo dokładny druk w rozdzielczość 1080 x 1080 dpi i w 9 pasach cechuje się wydajnością na poziomie 11 m2/h.

Jak podaje producent, ploter korzysta z atramentów sublimacyjnych, takich jak Mutoh DS2. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nieemitujące zapachów zarówno w czasie druku jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze jak i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2. Mutoh DS-2 oferowane są w zbiornikach o pojemności 1000 ml.

Mutoh ValueJet 1638 WX daje szerokie możliwości w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na tkaninach. Aby przenieść wydruk zadrukowany na papierze termostransferowym (np. na ploterze Mutoh ValueJet 1638 WX lub RJ-900 XG), potrzebny jest kalander. Przy małych formatkach rolę tę może spełnić prasa termosublimacyjna.

Podczas Atrium TextileDay można było zobaczyć, jak ten proces przebiega na produkcyjnym kalandrze Klieverik serii GTC. Urządzenia tej linii to wysokiej jakości, łatwe w obsłudze profesjonalne systemy kalandrowe. Standardowo wyposażone w system nawijająco-odwijający i napinacz. Służą do transferu zadrukowanej grafiki metodą termosublimacji lub do termicznego utrwalania podczas druku bezpośredniego na tkaninach. Modele o szerokości od 1650 mm do 3200 mm oferują maksymalną prędkość roboczą od 2 do 5 m/min.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.