Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Spotkanie Introligatorów Polskich zaprasza do Łodzi

Spotkanie Introligatorów Polskich zaprasza do Łodzi

W dniach 29–30 sierpnia 2020 r. w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi odbędzie się kameralna konferencja dotyczącą technik introligatorstwa i jego historii – Spotkanie Introligatorów Polskich.

Introligatorstwo jest rzemiosłem, jest sztuką użytkową, a nawet sztuką piękną. Efektem pracy introligatora jest oprawa książkowa. Na dobre introligatorstwo składają się umiejętności techniczne oraz estetyczne – jeśli te dwie składowe połączymy dobrym materiałem, na przykład skórą, wówczas powstaną niepowtarzalne dzieła. Dzisiaj są to umiejętności niszowe.

Społeczność introligatorów stanowią pasjonaci amatorsko oprawiający książki, zawodowcy realizujący zlecenia dla świata literatury, kultury oraz biznesu, a także badacze rzemiosła.

Spotkanie jest inicjatywą facebookowej grupy Introligatorzy Polscy – ludzi, którzy chcą spędzić czas poszerzając wiedzę i umiejętności w zawodzie.

W ramach pokazów introligatorskich Andrzej Szymczak pokaże jak zrobić tubę na dyplom, natomiast Piotr Czołczyński jak naostrzyć noże. Dr Elżbieta Pokorzyńska opowie o rodzimym introligatorstwie z perspektywy dokumentów i dorobku rzemieślników. Karol Przesławski przybliży historię Mistrza Introligatorstwa Józefa Przesławskiego. Dla uczestników spotkania zaplanowano pokaz wykonywania oprawy sobotovej – elitarnej i nieznanej powszechnie oprawy jaki i pokaz renowacji w stylu angielskim. Spotkanie zamknie wystąpienie dr Agnieszki Biały pt. Motywy dekoracyjne; wykładowi będzie towarzyszył pokaz tłoczeń w formie pojedynku dwóch introligatorów – Jerzego Budnika i Piotra Sakowicza.

W programie przewidziano prelekcje specjalistów:

– „Renowacja w stylu angielskim” – Piotr Sakowicz, Chief Bookbinder of Blissetts Bookbinders Roslin Road, London,

– „Oprawa Sobotova” – Jerzy Budnik, Introligatornia Budnik, Mistrz Introligatorstwa,

– „Ostre noże!” – Piotr Czołczyński, Bookbinding Tools, Narzędzia introligatorskie,

– „Tuba na dyplomy, A–Z” – Andrzej Szymczak, Muzeum Książki Artystycznej, Mistrz Introligatorstwa,

– „Archiwalne dokumenty introligatorów” – dr Elżbieta Pokorzyńska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,

– „Motywy dekoracyjne” – dr Agnieszka Biały, Uniwersytet Śląski w Katowicach,

– „Mistrz Przesławski. Odkrywanie rodzinnej historii” – Karol Przesławski, prawnuk mistrza introligatorskiego Józefa Przesławskiego.

Organizatorami wydarzenia są: komitet organizacyjny „Spotkanie Introligatorów Polskich” i Nice Letter Studio. Więcej informacji oraz formularz rejestracji znajda Państwo na stronie wydarzenia.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Już w czwartek, 24 września, spotkamy się z Państwem na IX konferencji "Tektura falista – najnowsze technologie" w Ranchu pod Bocianem. Jesteśmy przekonani, że wydarzenie, w którego organizację włożyliśmy wiele pracy i serca, by zapewnić nie tylko bogatą dawkę wiedzy, możliwość integracji i nawiązania kontaktów oraz oczywiście maksymalne bezpieczeństwo, spełni Państwa oczekiwania.
Specjalnie dla tych z Państwa, którzy z przyczyn niezależnych nie mogą osobiście uczestniczyć w konferencji, przygotowaliśmy możliwość zdalnego udziału. Aby wziąć udział w transmisji online, zapraszamy jeszcze dziś, w środę, do kontaktu telefonicznego z p. Wojtkiem Szymczakiem, który sprawuje pieczę zarówno nad rejestracją gości, jak i stroną techniczną webinaru (nr tel.: 601 979 668).
Również w czwartek, w warszawskim Expo XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. Przez dwa dni czekamy na Państwa na naszym stoisku – nr B12. Podobnie jak organizatorzy wydarzenia, zapewniamy pełne bezpieczeństwo uczestnictwa.
Zapraszamy na długo oczekiwane rozmowy przy dobrej kawie : )

BOBST zaprezentował nową maszynę do wklęsłodruku, przeznaczoną do zadruku podłoży elastycznych – Expert RS 6003. To rozwiązanie nowej generacji jest odpowiedzią producenta na potrzeby branży opakowaniowej, która oczekuje wsparcia w czasie przemian i dominujących trendów wymuszających coraz krótsze czasy realizacji zleceń, niezmiennie wysokiej jakości i jednocześnie dbałości o środowisko.

Firma Miraclon ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do konkursu Global Flexo Innovation Awards, którego celem jest wyróżnienie firm przewodzących transformacji branży druku fleksograficznego. Organizator do udziału w rywalizacji zaprasza firmy, które chciałyby zyskać uznanie za swoje kreatywne, innowacyjne projekty opakowań komercyjnych wydrukowanych przy użyciu płyt Kodak Flexcel NX Plates. Konkurs skierowany jest zatem do przygotowalni do druku, drukarń oraz właścicieli marek (zalecane są zgłoszenia zespołowe).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.