Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Studenci Zakładu Technologii Poligraficznych IMiP PW z wizytą w Radebeul

Studenci Zakładu Technologii Poligraficznych IMiP PW z wizytą w Radebeul

W dniach 25–27 maja br. grupa studentów Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej wzięła udział w zorganizowanym przez KBA CEE wyjeździe, obejmującym wizytę w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG w Radebeul oraz u klientów firmy z Polski i z Niemiec. Był to kolejny – po jesiennym zwiedzaniu słowackiej fabryki Mondi SCP a.s. – efekt współpracy dydaktyczno-naukowej, nawiązanej w ub.r. pomiędzy ZTP oraz firmami KBA CEE i Mondi Paper Sales.

Przybyłych do Radebeul studentów ZPT w imieniu KBA CEE powitali Grzegorz Szymczykowski – dyrektor ds. sprzedaży i serwisu, oraz odpowiedzialny za wsparcie techniczne sprzedaży oraz marketing Paweł Krasowski, który podkreślił, że jest to już drugi krok w realizowanym wspólnie projekcie firm KBA CEE i Mondi: „Ma on na celu poszerzenie wiedzy przyszłych kadr poligraficznych z Polski na temat produkcji surowca oraz offsetowych maszyn arkuszowych. Pierwszy etap wykonaliśmy jesienią ub.r. zwiedzając wspólnie papiernię Mondi SCP a.s. w Ružomberku, tym razem miło nam powitać Państwa w zakładach produkcyjnych Koenig & Bauer AG – producenta najbardziej innowacyjnych offsetowych maszyn drukujących na świecie”.
Następnie Joerg Henkel, menedżer sprzedaży odpowiedzialny za rynek Europy Wschodniej, przedstawił pokrótce firmę Koenig & Bauer AG, najważniejsze kroki milowe w jej historii, jak również obecną strukturę, ze szczególnym uwzględnieniem zakładów produkcji maszyn arkuszowych w Radebeul. Wymienił przy tym najważniejsze innowacje sukcesywnie wprowadzane przez KBA w maszynach offsetowych, z których wiele stanowiło premierowe rozwiązania w skali świata (m.in. rozpoczęcie konstrukcji maszyn w budowie szeregowej, budowa cylindrów o podwójnym obwodzie, rozwój systemów do zdalnego sterowania nafarbieniem, konstruowanie najdłuższych offsetowych maszyn arkuszowych na świecie i wiele innych). Zaprezentował też obecny program sprzedaży Koenig & Bauer w obszarze druku arkuszowego – od ćwierćformatowego modelu Genius 52 (bazującego na technologii offset UV) po superwielkoformatowe maszyny Rapida 205.
Rozwój maszyn offsetowych produkowanych w zakładach w Radebeul przedstawił Roland Reichenberger, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer. W swoim wystąpieniu scharakteryzował poszczególne jej rozwiązania oraz systematyczne udoskonalanie maszyn pod względem prędkości drukowania, czasów narządzania czy implementacji licznych systemów kontrolno-pomiarowych usprawniających ich pracę. Na przykładzie 19-zespołowej maszyny z rodziny KBA Rapida pokazał pełną jej automatyzację i omówił szczegółowo zastosowane w niej rozwiązania.
Kolejna prelegentka – Simona Jurk, menedżer produktu w firmie Koenig & Bauer – przedstawiła techniki kontrolno-pomiarowe (zarówno w trybie inline, jak i online) wykorzystywane w maszynach tego producenta. Na zakończenie każdy ze studentów otrzymał wzornik uszlachetnień możliwych do osiągnięcia w maszynach KBA, zaś same metody ich uzyskiwania omówiono podczas późniejszej prezentacji.
Specjalnie dla polskiej grupy przygotowane zostały pokazy dwóch pełnoformatowych maszyn drukujących. Najpierw w wysoko zautomatyzowanej maszynie KBA Rapida 106-6+L zadrukowywane były opakowania z efektami specjalnymi, przypominającymi skórkę pomarańczy. Przedstawiciele KBA CEE z detalami omówili wszystkie zastosowane w niej rozwiązania usprawniające pracę urządzenia: wymianę stosów w trybie non-stop, systemy QualiTronic Professional, QualiTronic ColorControl i inne. Na drugiej z demonstrowanych maszyn – KBA Rapida 106-5+L – drukowane były mapy świata ze stałą dla całego nakładu prędkością 20 tys. egz./h.
Kolejnym etapem wizyty w zakładach w Radebeul było zwiedzanie zapełnionej nowymi zamówieniami hali montażowej, gdzie studenci ZTP zapoznali się ze wszystkimi etapami produkcji maszyn. W centrum szkoleniowym czekała na nich następna prezentacja – tym razem maszyny KBA Rapida z dwiema wieżami lakierującymi i systemem foliowania na zimno. Poza demonstracją maszyny, do dyspozycji studentów były próbki wykonanych w niej niestandardowych uszlachetnień, m.in. mikrowytłoczeń realizowanych w trybie inline. Kolejne prezentowane maszyny to modele wyposażone w innowacyjne systemy suszenia HR-UV i LED-UV.
Z praktycznym zastosowaniem pracy maszyn Koenig & Bauer studenci z Polski zapoznali się odwiedzając dwie drukarnie. Pierwszą z nich była firma Ellerhold z Radebeul, będąca użytkownikiem wielkoformatowych maszyn z rodziny KBA Rapida, specjalizująca się w systemach POP/POS, displejach i plakatach. Drugą – Karton-Pak w Nowej Soli – zwiedzano już w drodze powrotnej do Warszawy. Powitani przez prezesa Jerzego Saramę, studenci obejrzeli zakład wyposażony m.in. w maszyny KBA Rapida 145-6-L ALV3 i KBA Rapida 106-6+L ALV2 (obie wyposażone w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą oraz przedłużone wykładanie). Duże wrażenie wywarł na nich poziom automatyzacji drukarni, obejmujący wszystkie etapy produkcji oraz logistykę, magazynowanie i wysyłkę.
Uzupełnieniem merytorycznej części wyjazdu była wieczorna wizyta w Dreźnie, obejmująca m.in. zwiedzanie Starówki. W roli przewodników wystąpili opiekunowie handlowi ze strony KBA CEE, którzy opowiedzieli o najważniejszych zabytkach i faktach z historii miasta. Następnie cała grupa udała się do jednej z najbardziej znanych restauracji w Dreźnie, gdzie w nieformalnej atmosferze był czas na podzielenie się wrażeniami z wypełnionej wydarzeniami wizyty w fabryce Koenig & Bauer.
Mówi Jan Korenc, prezes KBA CEE: „Zgodnie z planem udało nam się zorganizować drugą część projektu dydaktyczno-naukowego, realizowanego wspólnie z firmą Mondi Paper Sales. Mamy nadzieję, że studenci z Polski byli usatysfakcjonowani przygotowanym przez nas programem wizyty i że dała im ona obraz firmy Koenig & Bauer jako wiarygodnego i innowacyjnego producenta maszyn offsetowych. Tym bardziej, że jej dopełnieniem było zwiedzanie dwóch drukarń, będących od wielu lat użytkownikami naszych rozwiązań w różnych klasach formatowych. Cieszymy się zatem z udanego początku ścisłej współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych IMiP PW”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Firma EFI uruchomiła nową usługę, która ułatwia dostawcom usług poligraficznych uzyskanie certyfikatu zgodności Ghent PDF Output Suite 5.0. Wykorzystuje on sprawdzony zestaw testów PDF opracowany przez Ghent WorkGroup (międzynarodową organizację użytkowników i stowarzyszeń zajmujących się sztuką graficzną) i jest przeznaczony dla cyfrowych maszyn drukarskich wykorzystujących serwery druku EFI Fiery Digital Front End (DFE).

Stowarzyszenie FESPA zachęca do wzięcia udziału w trzeciej międzynarodowej ankiecie, której celem jest dostarczenie branży aktualnych informacji na temat trendów panujących w branży oraz rozpoznanie rzeczywistych wyzwań i możliwości, przed którymi stoją drukarze i twórcy oznakowani w czasie po pandemii. Wyniki FESPA Print Census 2023 umożliwią organizacji lepsze wspieranie swoich członków w podejmowaniu świadomych decyzji i długoterminowym rozwoju.

Wraz z końcem czerwca wielu z Państwa rozpoczęło już urlop – niezależnie od stylu planowanego wypoczynku i kierunku podróży życzymy wszystkim udanych wakacji! Tych zaś z Państwa, którzy najbliższy czas spędzą jeszcze za biurkiem, zachęcamy do zapoznania się z planowaną zawartością letniego wydania „Świata DRUKU”, nad którym już pracujemy.
Tradycyjnie w numerze lipcowo-sierpniowym powrócimy do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie powinni znaleźć także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Planujemy też poruszyć tematykę prepressu, zarządzania barwą oraz systemów POS.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na naszym stoisku na wrześniowych targach reklamy i druku Festiwal Marketingu (Warszawa, 14–15.09 br.), będzie też obecna na poznańskich targach DREMA (13–16.09.2022 r.). Z tym wydaniem wyruszymy także dalej – do Warszawy, na XVI Konferencję z cyklu „Akademia Zarządzania Barwą”, która odbędzie się 26 października br., i na którą już teraz zapraszamy wszystkich miłośników Color Managementu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.