WTK za nami

7. Warszawskie Targi Książki i towarzyszące im 10. Targi ACADEMIA odbyły się w dniach 19–22 maja na PGE Narodowym. W targach wzięło udział 815 wystawców z 25 krajów (Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch).

Czterodniowe wydarzenie objęło bez mała tysiąc pięćset spotkań z ponad tysiącem autorów, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Ponad siedemdziesięciotysięczna publiczność daje nadzieję, że na przekór niezadowalającemu poziomowi czytelnictwa w Polsce, coraz częściej sięgamy po książki.
„Liczba osób, które odwiedziły w tym roku Warszawskie Targi Książki jest zbliżona do frekwencji ubiegłorocznej. Ale… w porównaniu z rokiem ubiegłym targi odwiedziło nas dwa razy więcej zorganizowanych grup dzieci i młodzieży – to cieszy najbardziej” – mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.
Grupy przedszkolne, szkolne i gimnazjalne dzięki wprowadzonemu systemowi rejestracji rezerwowały udział w wybranych wydarzeniach przygotowanych m.in. przez Festiwal Literatury Dziecięcej, Instytut Badań Literackich PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Czas Dzieci, EMPIK, muzea Warszawy i okolic, licznych wydawców i animatorów kultury, a także Wszechnicę PAN z cyklem wykładów popularyzujących naukę wśród młodzieży szkolnej. Tylko w czwartek i w piątek uczestniczyły w nich 7054 osoby z 241 szkół, przedszkoli i innych placówek dydaktycznych.
„Dwa lata temu uznaliśmy, że jednym z kluczowych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych latach będzie zwiększanie zainteresowania targami wśród najmłodszych czytelników, wyrabianie w nich nawyku corocznego uczestnictwa w wielkim festiwalowym wydarzeniu jakim są WTK, nauka miłości do książek. Dodatkowe targowe atrakcje skierowane do całych rodzin, m.in. „Warszawski Weekend Rodzinny” zorganizowany na płycie stadionu we współpracy z Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Warszawskim Programem Edukacji Kulturalnej, skupiająca setki miłośników wymienialnia książek serwisu Lubimyczytac.pl, a także Festiwal Gier „Lotto Radość Wygrywania”, sprawiły, że w sumie WTK odwiedziły tysiące młodych czytelników” – dodaje Jacek Oryl.
Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzili goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska.
Na stoisku węgierskim można było zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościli m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.
Obecność Katalończyków na WTK była okazją do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Odbyło się wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, był też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. Na WTK gościli: Sebastia Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Marius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska był Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.
Warszawskim Targom Książki towarzyszył też Salon Frankofonia z udziałem jedenastu cenionych pisarzy, byli to Pierre Assouline, Tahar Ben Jelloun, Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann Huppen, Georges Mink, Boualem Sansal, Lyonel Trouillot i Dominique Wolton. Dzięki Fundacji Historia i Kultura, po raz pierwszy w ramach WTK odbył się Salon Literacka Ukraina, w którym uczestniczyło aż 20 wydawców. Na kolektywnym stoisku Frankfurckich Targów Książki zaprezentowano najciekawszy wybór literatury niemieckojęzycznej dla dzieci i dorosłych.
Wśród zagranicznych autorów pojawiły się takie gwiazdy, jak: Simon Sebag Montefiore, brytyjski historyk, autor najnowszej książki „Romanowowie”, Nele Neuhaus, niemiecka autorka bestsellerowych powieści kryminalnych i serii dla młodzieży, przedstawiciele tego samego gatunku z Danii: Michael Katz Krefeld, rodzeństwo Lotte & Soren Hammer oraz Jacob Weinreich (pseud. A. J. Kazinski), a także okrzyknięty nowym królem skandynawskiego kryminału Mons Kallentoft. Odwiedził na również Lars Saabye Christensen, pisarz uważany za głównego norweskiego pretendenta do Literackiej Nagrody Nobla. Wielometrowe kolejki po autograf świadczyły o dużej popularności w Polsce takich bestsellerowych autorów, jak m.in.: Katalończyk Jaume Cabré, amerykańska pisarka rosyjskiego pochodzenia Paullina Simons, czy włoski autor głośnej powieści „Trzy metry nad niebem” Federico Moccia, którego tytuły sprzedały się w Polsce w łącznej liczbie 300 tysięcy egzemplarzy. Gościli u nas również Alexis Panselinos z Grecji, Kim Young-ha z Korei Południowej/USA i jeden z najpopularniejszych pisarzy chorwackich Miro Gavran.
Jak zwykle dopisali też polscy autorzy. Ważnym wydarzeniami dla publiczności były spotkania z takimi pisarzami, jakm.in.: Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Iga Cembrzyńska, Iwona Chmielewska, Anna Czerwińska-Rydel, Mariusz Czubaj, Hanna Cygler, Jacek Dehnel, Anna Dziewit-Meller, Andrzej Friszke, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Karpiński, Angelika Kuźniak, Barbara Krafftówna, Hanna Krall, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Nesterowicz, Łukasz Orbitowski, Kazimierz Orłoś, Joanna Papuzińska, Beata Pawlikowska, Jerzy Pilch, Andrzej Pilipiuk, Karolina Korwin Piotrowska, Mariola Pryzwan, Małgorzata Strzałkowska, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Eustachy Rylski, Olga Tokarczuk, Adam Wajrak, Adam Wiedemann, Janusz Leon Wiśniewski, Maciej Wojtyszko, Krzysztof Varga, Adam Zagajewski i Zenon Żyburtowicz. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z takimi gwiazdami, jak: aktorka Krystyna Janda, artysta Rafał Olbiński, czy też trener rozwoju osobistego Mateusz Grzesiak.
Czwartek i piątek na Warszawskich Targach Książki należały w dużej mierze do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich miłośników książki. Tradycyjnie już, piątek był dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej, a sobota – Dniem Reportażu – okazją do spotkań z finalistami: autorami i tłumaczami 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Po raz szósty wraz z WTK odbywał się Festiwal Komiksowa Warszawa – fani komiksu mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Uwagę kilkunastu tysięcy młodych czytelników – przedszkolaków i uczniów, przyciągnął m.in. program Festiwalu Literatury dla Dzieci, lekcje literatury i historii, animacje literackie, gry i konkursy.

Miłośników dobrej książki i spotkań z autorami organizatorzy jeszcze w tym roku zachęcamy do udziału w naszych dwóch letnich plenerach czytelniczych: w dniach 24-26 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie i w dniach 29-31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Po wakacjach, 30 września – 2 października, zapraszają do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na drugie Śląskie Targi Książki.
Ponadto organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczne wydarzenie na PGE Narodowym, które odbędzie się w dniach 18–21 maja.

Fot. Piotr Deoniziak

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.