Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Warszawskie Targi Książki już w maju

Warszawskie Targi Książki już w maju

Już tylko niespełna trzy miesiące pozostały do Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 19–22 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Jak co roku na Warszawskich Targach Książki zetkną się ze sobą kultury i tradycje literackie różnych narodów. Tym razem szczególną uwagę organizatorzy poświęcą Gościowi Honorowemu – Węgrom.

Ponadto specjalny literacki pomost połączy na kilka majowych dni Warszawę z Barceloną, która będzie pełnić rolę Gościa Specjalnego. To znowu wyjątkowa okazja dla miłośników kultury i literatury katalońskiej. Nie zabraknie także książek wydawców z Francji, Niemiec, Szwecji, Belgii, Czech i Rumunii.
Nad programem przygotowanym przez Gościa Honorowego Targów honorowy patronat objęli prezydenci Polski, Andrzej Duda, i Węgier, János Áder. Zapraszają oni polskich czytelników do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich i seminariach branżowych oraz prezentacji nowych książek zarówno autorstwa największych węgierskich klasyków, jak i pisarzy współczesnych takich, jak noblista Imre Kertész. Na Targach zostanie zaprezentowanych blisko 20 nowych pozycji, wśród których każda grupa czytelnicza znajdzie dla siebie lekturę. O wielowiekowej zażyłości obu narodów przypomną na spotkaniach z publicznością między innymi: István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz, poeta i tłumacz literatury polskiej, Endre László Varga, historyk, zajmujący się stosunkami polsko-węgierskimi w XX wieku i Csaba Gy. Kiss, eseista, wybitny znawca zagadnień środkowoeuropejskich, historyk kultury i literatury. Nasze zaproszenie przyjął także dobrze znany w Polsce György Spiró, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” za powieść Mesjasze (W.A.B. 2009) i autor bestsellerowej powieści Niewola (W.A.B. 2015). Publiczności nie trzeba też będzie zapewne zachęcać do spotkania z jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich Lajosem Grendelem, autorem zbioru opowiadań Poświęcenie hetmana (Biuro Literackie 2014). Odwiedzający Targi będą mogli poznać również przedstawicieli młodszego pokolenia pisarzy węgierskich. Swój nowy tom przedstawi János Háy, którego sztuki teatralne są publikowane i chętnie grane w Polsce, a także Johanna Bodor, której najnowsza książka ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Świat Książki (Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem). Wśród najnowszych literackich propozycji znajdzie się m.in. książka Linie kodu kreskowego (Książkowe Klimaty, maj 2016) Krisztiny Tóth, znanej już w Polsce dzięki zbiorowi opowiadań Pixel. Tekst ciała (StudioEMKA 2014), uznanemu za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. To jej twórczość, podobnie jak innej autorki Andrei Tompy (Dom kata, Książkowe Klimaty 2016), doceniono na łamach Literatury na Świecie 3-4/2014.
Na Targach odbędą się również zajęcia dla dzieci, pokazy gastronomiczne, koncerty i wiele innych atrakcji. Gala inauguracyjna będzie jednocześnie uroczystym otwarciem obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Więcej miejsca niż zwykle zostanie poświęcone w tym roku książce naukowej i akademickiej. Okazją do szczególnego świętowania będzie 10. jubileusz Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które od czterech lat stanowią nierozłączną część WTK, a także jubileusz 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Przedsięwzięcie organizują niezmiennie Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, przy wykonawczej pomocy Murator EXPO.
Aby zapewnić dogodne warunki rosnącej liczbie wystawców ACADEMII, udostępniono im dodatkową powierzchnię w tzw. Biznes Klubie na poziomie Promenady. Tam swoją ofertę zaprezentują między innymi: Akademia Obrony Narodowej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Politechnika Łódzka, Wydawnictwa Uczelniane, Politechnika Poznańska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Ważnym wydarzeniem każdej edycji Targów jest Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, obejmujący książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze oraz tłumaczenia. Organizatorzy zachęcają wszystkich polskich wydawców do przesyłania swoich propozycji w terminie do 15 kwietnia.
Obok licznych zagranicznych wystawców swoją obecność na WTK zapowiedzieli ważni polscy wydawcy i dystrybutorzy, m.in.: Albatros, Agora, Bosz, Burda, Czarna Owca, FK Olesiejuk, Grupa Wydawnicza FOKSAL, Helion, Iskry, Jedność, Muza, Nasza Księgarnia, Platon, Polski Wydawnictwo Muzyczne, Prószyński i S-ka, Rebis, Sonia Draga, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Znak.

Fot. WTK 2015

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA poinformowało, że przeniesiona z marca br. na październik tegoroczna edycja FESPA Global Print Expo oraz towarzyszących im targów European Sign Expo and Sportswear Pro w Madrycie nie odbędzie się. Ryzyko związane z pandemią covid-19 jest zbyt duże, a sytuacja gospodarcza w wielu krajach nie ustabilizowała się dostatecznie, by można było myśleć o organizacji tak dużej imprezy. Kolejna zapowiadana data to 9–12 marca 2021 r. Zmieni się również miejsce targów – po kilku latach branża wróci do Amsterdamu, do RAI Exhibition Centre.

Intensywnie pracujemy nad kolejnym, lipcowo-sierpniowym wydaniem „Świata DRUKU”, do którego współtworzenia serdecznie Państwa zapraszamy. Tradycyjnie powrócimy w nim do tematyki druku mało- i wielkoformatowego, druku na żądanie, druku na tekstyliach, upominków reklamowych. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy sitodruku, druku sublimacyjnego i tampondruku. Omówimy również najnowsze trendy na rynku upominków reklamowych. Wydanie to będzie wraz z nami obecne na targach FestiwalDruku.pl (9–10.09) oraz w Madrycie na targach FESPA Global Print Expo (6–8.10).

Letniemu wydaniu „Świata DRUKU” będzie towarzyszyć specjalny dodatek pt.: „Opakowania i etykiety XXI wieku – zrównoważone, funkcjonalne, bezpieczne, piękne”. Znajdą się w nim informacje o technologiach, maszynach, materiałach, które pomogą rozruszać biznesy po koronawirusowym szoku. Publikacja ta będzie dostępna podczas wydarzeń, w których weźmiemy udział, przynajmniej do końca tego roku. Pierwsze z nich to: FestiwalDruku.pl, Forum Fleksograficzne PIF (14–15.09), Konferencja „Tektura falista – najnowsze technologie” (24–25.09), jak również targi Packaging Innovations (24–25.09).

Niemiecki gigant Koenig & Bauer skorzystał z dobrodziejstw internetu i możliwości transmisji na żywo. W dniach 16–26 czerwca br., czyli w pierwotnym terminie targów drupa, firma zaprosiła do swojego nowego centrum demonstracyjnego w Radebeul na prezentacje nowości ze swojego portfolio. Byliśmy więc świadkami światowej premiery nowej generacji maszyn Rapida, prezentacji najnowszych rozwiązań do zwojowego druku cyfrowego i zadruku tektury falistej, druku opakowaniowego, transakcyjnego, zabezpieczonego, druku na metalu i szkle, systemów workflow oraz cyfrowych usług serwisowych.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.