Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Warszawskie Targi Książki zapraszają

Warszawskie Targi Książki zapraszają

Już w tym tygodniu, w dniach 19-22 maja, odbędą się Warszawskie Targi Książki. Wydarzenie zostanie zainaugurowane jak zwykle w samo południe, tym razem wraz z naszym szacownym Gościem Honorowym – Węgrami i równie znakomitym Gościem Specjalnym – Barceloną i literaturą katalońską, a także w towarzystwie wspaniałych przedstawicieli z kraju i zagranicy. Uroczystość uświetni wręczenie Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR. Otwarcie odbędzie się tym razem w sali Warszawa (poziom 2 na Stadionie).

Zaproszeni wystawcy i partnerzy wezmą też udział w czwartkowy wieczór w przygotowanym przez Gościa Honorowego w Teatrze Polskim spektaklu słowno-muzycznym, inaugurującym jednocześnie Rok Kultury Węgierskiej w Polsce. W programie w reżyserii Csaby Káela, dyrektora naczelnego Pałacu Sztuki w Budapeszcie wystąpią wybitni artyści węgierskich scen muzycznych, a także pisarze.
Szczególnie przez dwa pierwsze dni Targów ich organizatorzy wraz z partnerami mają wiele inspirujących propozycji dla środowiska branżowego, poświęconych poszczególnym grupom zawodowym i zagadnieniom.
Wśród nich znajdą się m.in. organizowane przez Polską Izbę Książki warsztaty dla księgarzy oraz dyskusja o wpływie portali czytelniczych na czytelnictwo. Do dyskusji „Literatura, czytelnictwo, promocja – doświadczenia i dobre przykłady znad Dunaju i Wisły” zaprosi także Gość Honorowy – Węgry. Biblioteka Narodowa pomoże zapoznać się z serwisem dla wydawców i księgarzy e-ISBN, pokaże efekty przeorientowania jednej z najważniejszych warszawskich księgarń w oparciu o rozwijane na świecie systemy. Wśród punktów programu poświęconych księgarzom znajduje się również spotkanie „Instrukcja przetrwania dla księgarza: księgarnia jako centrum kultury lokalnej społeczności”.
Będą też prezentacje najciekawszych kampanii i narzędzi promujących książki w mediach elektronicznych, jak np. „lubimyczytac.pl” czy „Projekt MICROSITE by Legimi”. Na spotkanie o praktycznych aspektach prawa autorskiego w dobie cyfrowej zaprosi Biblioteka Analiz, a przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek opowiedzą o mitach w prawie autorskim. W ramach Salonu „Literacka Ukraina” odbędzie się panel dyskusyjny „Rynek Książki w Polsce i na Ukrainie – wymiana doświadczeń i perspektywy rozwoju". Wydawcy będą mogli skorzystać nie tylko z obecności licznych wystawców z Ukrainy, ale także z Katalonii i Węgier. Węgierscy wydawcy i krytycy literaccy zachęcą polskich kolegów do rozmowy o tym, co warto przeczytać, co przetłumaczyć i co trzeba wydać. W promowaniu innych literatur niebagatelną rolę odgrywają agenci literaccy, którzy rozmowy biznesowe będą prowadzić w Salonie Agentów w Biznes Klubie. Wydawcy, którzy zainteresują się przekładem obcej literatury, mogą na WTK zasięgnąć informacji na temat pozyskania grantów na tłumaczenia literackie w ramach Programu Kreatywna Europa Instytutu Adama Mickiewicza. W kontekście relacji wydawca-tłumacz organizatorzy Targów szczególnie liczą na duże zainteresowanie wydawców nową Nagrodą Lew Hieronima przyznawaną przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury – wyróżnieniem dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom. Doświadczeniem z polskimi kolegami podzielą się węgierscy tłumacze biorący udział w dyskusji pt. „Żaden mały język”. Interesująco zapowiada się też kataloński program dla profesjonalistów, który ma na celu inicjowanie i wspieranie współpracy między polskimi i katalońskimi wydawcami i agencjami literackimi. W tym celu Instytut Rajmunda Llulla wsparł uczestnictwo w Targach trzech katalońskich podmiotów branżowych: SalmaiaLit, La Galera, Llegir en catala.
W kontekście edukacyjnym i wydawniczym ciekawie brzmi tytuł spotkania organizowanego przez vm.pl: „Elektroniczna diagnoza edukacyjna – mierzenie postępów w nauce jako produkt na rynku wydawniczym”. Na WTK nie zabraknie też jak zwykle warsztatów metodycznych dla nauczycieli (Nowela).
Bibliotekarze będą mogli natomiast wziąć udział w kilkugodzinnej konferencji organizowanej przez WPEK, WCIES i SBP pt. „EduAKCJA – biblioteka – usłyszeć i zobaczyć literaturę”. Biblioteka Narodowa zaprosi do zapoznania się z nowoczesnym systemem wypożyczania ACADEMICA, umożliwiającym korzystanie z publikacji naukowych w wersji cyfrowej, a także cyfrowym zasobem zbiorów Książnicy polona.pl.
Nowością na Targach będzie projekt Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających WTK, a jednocześnie dziękując Wydawcom za przekazywane Bibliotece od wielu lat egzemplarze obowiązkowe, podjęła wysiłek przygotowania katalogu on-line Targów zawierającego informacje o publikacjach książkowych wystawców (zarówno bieżących, jak i wydawanych w przeszłości). Katalog uruchomiony zostanie w oparciu o jedno z najnowocześniejszych narzędzi informatycznych służących do przeszukiwania baz bibliograficznych, dzięki któremu użytkownik może w łatwy sposób odnajdywać informacje posługując się różnymi kryteriami (m.in. autor, tytuł, nazwa wydawcy, dziedzina wiedzy). Katalog będzie dostępny na stanowiskach komputerowych w punktach Informacji Targowej oraz on-line. Jego podstawę stanowi prowadzona przez Bibliotekę Baza Polskiego Rynku Wydawniczego „LibriKo”, zawierająca informacje o około 80% książek, jakie ukazały się w Polsce po 1997 roku (szacunek na podstawie danych statystycznych „Ruch Wydawniczy w Liczbach” opracowanych przez Bibliotekę Narodową oraz „Polski Rynek Książki” przygotowanego na zlecenie Instytutu Książki). Baza budowana jest niemal w 100% w oparciu o opisy książek trafiające do Biblioteki na podstawie ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Przez sześć dni, w okresie przypadającym na przełożone targi drupa, Agfa prezentowała w sposób zdalny swoje najnowsze rozwiązania dla druku offsetowego. Podczas sesji online przedstawiciele belgijskiego producenta zaprezentowali ofertę uwzględniającą różne segmenty rynkowe, bazujące na offsecie. Webinaria poprzedziła – przeprowadzona również w trybie online – konferencja prasowa, podczas której zaanonsowano poszczególne premiery rynkowe oraz udoskonalone wersje rozwiązań software’owych i sprzętowych. Wirtualny projekt nosił nazwę Studio 4D48 – taki miał być numer stoiska firmy na targach drupa 2020.

Od czterech lat firma Poligrāfijas grupa Mūkusala z powodzeniem korzysta z narzędzia firmy Fujifilm do składania zleceń i korekty ekranowej online. Jak podkreśla, jego zalety są szczególnie widoczne w czasie obostrzeń spowodowanych pandemią.

Birografika MB, serbska firma zajmująca się produkcją etykiet, w ostatnim czasie zakupiła i zainstalowała swoją pierwszą maszynę fleksograficzną niderlandzkiej marki MPS – ośmiokolorowy model EFS 430, który oferuje druk na różnego rodzaju podłożach. Umowa została podpisana podczas targów Labelexpo 2019 (podczas których firma MPS sprzedała 12 maszyn).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.