Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Współpraca KBA CEE i Mondi Paper Sales z Zakładem Technologii Poligraficznych

Współpraca KBA CEE i Mondi Paper Sales z Zakładem Technologii Poligraficznych

W połowie października br. w siedzibie Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechatroniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej miało miejsce spotkanie kierownictwa tej placówki z przedstawicielami KBA CEE i Mondi Paper Sales. Podczas spotkania podjęta została decyzja o nawiązaniu ścisłej współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy ZTP i obiema firmami. Jej pierwszym krokiem była listopadowa wizyta grupy studentów warszawskiej uczelni w zakładach papierniczych Mondi SCP a.s. w słowackim Ružomberku. Kolejnym będzie wyjazd do zakładów produkcyjnych Koenig & Bauer w niemieckim Radebeul, zaplanowany na połowę przyszłego roku.

W październikowym spotkaniu ze strony Politechniki Warszawskiej udział wzięli: Mieczysław Kaczorowski – dyrektor Instytutu Mechatroniki i Poligrafii, oraz Jerzy Petriaszwili – zastępca dyrektora IMiP ds. ogólnych i nauki. Ze strony firm, które wspólnie stworzyły projekt współpracy z warszawską uczelnią, byli na nim obecni: Jan Korenc – prezes zarządu KBA CEE, Paweł Krasowski – odpowiedzialny w KBA CEE za marketing i wsparcie techniczne, oraz Justyna Łuszczyk – Business Development Manager w dziale niepowlekanych offsetowych papierów graficznych Mondi Paper Sales. Wśród różnych aspektów współpracy znalazły się m.in. kwestie wizyt studentów ZTP w fabrykach obu producentów. Pierwsza z nich została zrealizowana bardzo szybko, bo zaledwie miesiąc po inicjującym współpracę spotkaniu w Warszawie.
W dniach 27–28 listopada grupa studentów ZTP wzięła udział w wyjeździe na Słowację, gdzie zwiedzili tamtejszą fabrykę należącą do grupy Mondi. Wizytę w zakładach produkcyjnych rozpoczęła prezentacja wygłoszona przez Justynę Łuszczyk. Przedstawiła podczas niej grupę Mondi, która – z zakładami w Austrii, Rosji i na Słowacji – jest jednym z liderów na europejskim rynku wysokogatunkowych papierów niepowlekanych. Podkreślała przy tym coraz większą proekologiczność polityki prowadzonej przez firmę – jej papiery posiadają certyfikaty FSC/PEFC, masa bielona jest całkowicie wolna od chloru, firma ma w swojej ofercie również papiery produkowane w 100% z włókna recyklingowanego. Justyna Łuszczyk zaznaczyła, że przy tworzeniu i udoskonalaniu swoich produktów firma Mondi współpracuje z głównymi producentami maszyn offsetowych i cyfrowych. Jednym z nich jest Koenig & Bauer; z myślą o jej maszynach stworzony został profil kolorystyczny oraz specjalny certyfikat dla papierów offsetowych. Następnie przedstawiono poszczególne zakłady, wchodzące w skład europejskich struktur Mondi i wytwarzany przez nie asortyment. Zakłady w Ružomberku, zatrudniające ok. 1200 osób, produkują papiery niepowlekane i papier typu kraft. Na rynek europejski trafiają stąd – wytwarzane w trzech maszynach – papiery biurowe codziennego użytku, jak też wysokiej klasy papiery offsetowe i do druku hybrydowego.
Drugą prezentację wygłosił Stanislav Brcek – szef działu TCS&PD w zakładach Mondi SCP. Omówił od podstaw proces produkcji papieru, realizowany w słowackiej fabryce, z uwzględnieniem wszystkich etapów, jakie zachodzą w maszynie papiernicznej. Tuż po prezentacjach studenci z Polski zapoznali się z praktyczną stroną procesu wytwórczego. Zwiedzili halę produkcyjną i obejrzeli jedną z pracujących tu maszyn, a także drogę, jaką przechodzi wyprodukowany w niej papier od jumbo roli po mniejsze zwoje, poprzez automatyczną logistykę, transfer do magazynu i załadunek na samochody. Z dużym zainteresowaniem spotkała się wizyta w laboratorium i przeprowadzane w nim testy papieru.
Mówi Justyna Łuszczyk: „Cieszymy się bardzo, że projekt współpracy z Zakładem Technologii Poligraficznych, zapoczątkowany wspólnie z firmą KBA CEE, tak szybko został wdrożony w życie. Jego pierwszym etapem w naturalny sposób była wizyta w zakładach surowca. Mamy nadzieję, że spotkanie na Słowacji przybliżyło naszym studentom procesy produkcji celulozy i samego papieru oraz ich wpływ na finalną jakość produktu poligraficznego”.
Jan Korenc dodaje: „Cieszymy się, że nasza współpraca z warszawską uczelnią kształcącą polskie kadry poligraficzne rozpoczęła się od wyjazdu na Słowację, która jest jednym z rynków obsługiwanych przez KBA CEE. To zarazem kolejny przykład synergii, jaką tworzy nasza firma, integrując ludzi ze wszystkich trzech krajów, w których działamy – Polski, Czech i Słowacji. Jesteśmy przekonani, że po wizycie w zakładach papierniczych Mondi polscy studenci z niemniejszym zainteresowaniem zwiedzą naszą fabrykę w Radebeul, gdzie produkowane są arkuszowe maszyny offsetowe z serii KBA Rapida. Mamy nadzieję, że te dwa wyjazdy będą dla nich stanowić swego rodzaju kompendium wiedzy na temat procesów poligraficznych, zarówno od strony drukowania, jak też produkcji wykorzystywanych w druku podłoży”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.