Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zaczytane Opole

Zaczytane Opole

W dniach 2–4 czerwca plac Wolności już po raz drugi zamieni się w Miasteczko Literackie, obejmujące targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. Do Opola zawitają m.in. Artur Andrus, Katarzyna Grochola, Marcin Meller, Remigiusz Mróz, Wojciech Jagielski, Marcin Kydryński, Edyta Jungowska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Łukasz Orbitowski i wielu innych. Chętni napiszą II Wielkie Opolskie Dyktando wraz z vlogerką Pauliną Mikułą i Mistrzem Mowy Polskiej Arturem Andrusem. Atrakcją będą również liczne warsztaty i koncerty. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Fabryka Inspiracji PL i Miasto Opole, a targów książki drukarnia Opolgraf.

Autorzy Festiwalu Książki
Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie autorów i autorek o wielkich nazwiskach. Z czytelnikami spotkają się m.in. Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Marcin Meller, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Marta Abramowicz, Tomasz Minkiewicz (WILQ), Jacek Pałkiewicz. Pojawią się także takie osobistości, jak Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski czy Maciej Orłoś, a to nie koniec listy gości, którzy odwiedzą Opole w ramach Festiwalu. Opolanie będą mogli wybrać spośród licznych atrakcji. Tegoroczny Festiwal jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany pod względem licznych wydarzeń. Bardzo rozbudowana jest lista propozycji dla dzieci – spotkanie z Edytą Jungowską, inauguracja akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, liczne warsztaty. Podczas festiwalu odbędzie się również akcja charytatywna „800 książek na 800-lecie Opola”.

Koncerty festiwalowe
3 czerwca na Scenie Plenerowej (szachownica przy Miejskiej Bibliotece Publicznej) będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim oraz koncercie Marty Kossakowskiej, znanej wcześniej jako Marika. Królowa polskiego reggae-soulu skierowała swoje zainteresowania w stronę elektroniki i avant-popu. 2 czerwca naprzeciwko drukarni Opolgraf wystąpi ceniona wokalistka Ania Dąbrowska. Stolicę Polskiej Piosenki będzie reprezentować Sabina Sago – wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa, która w 2003 wraz z zespołem zajęła 3. miejsce w opolskich „Debiutach”. Festiwal zakończymy spotkaniem autorskim z Natalią Fiedorczuk-Cieślak, tegoroczną laureatką Paszportu Polityki, i muzycznym akcentem w wykonaniu artystki.

Targi książki
Równie ważną częścią Festiwalu Książki są targi, gdzie będzie można nabyć publikacje, w tym także nowości, z ponad 40 wydawnictw w okazyjnych cenach. Wydawcy z całej Polski zaprezentują swoją ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Targi potrwają przez wszystkie dni festiwalowe: w piątek w godz. 10–19, sobota 11–20, niedziela 10–18.

Pierwszego dnia Festiwalu Opolgraf organizuje konferencję „Zachowanie czytelnika w trakcie zakupów – okulografia i lekki papier”. Na pytania, jak zaprojektować okładkę książki, aby czytelnik ją kupił i jak zidentyfikować kluczowe elementy wpływające na proces podejmowania decyzji, odpowiedzi udzieli dr Karolina Brylska z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast przedstawiciele dostawcy podłoży do druku, firmy Antalis, poruszą zagadnienie wpływu rodzaju i wagi papieru użytego do druku podręczników na ciężar uczniowskich tornistrów, udowodnią też, że książki mogą być lżejsze.

Wielkie Opolskie Dyktando

Wzorem poprzedniego roku, podczas drugiej edycji Festiwalu Książki Opole 2017, w sobotę, 3 czerwca, o godz. 12:00 w Filharmonii Opolskiej odbędzie się II Wielkie Opolskie Dyktando. Osoba, która napisze tekst dyktanda bezbłędnie lub popełni najmniejszą liczbę błędów ortograficznych, a także interpunkcyjnych, otrzyma tytuł Opolskiego Mistrza Ortografii. Tekst dyktanda przeczyta Mistrz Mowy Polskiej – Artur Andrus, a poprowadzi je znana vlogerka i autorka książki „Mówiąc inaczej” – Paulina Mikuła. Zapisy trwają na www.festiwalksiazki.pl.
Jedną z atrakcji festiwalowych są warsztaty pisarskie, skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Wstęp na nie jest wolny, jednak trzeba się na nie zapisać. Szczegóły na stronie festiwalksiazki.pl.

Zaczytane Opolskie
Uatrakcyjnieniem Festiwalu Książki Opole 2017 jest projekt Zaczytane Opolskie, które obejmuje spotkania w Brzegu, Nysie i Kluczborku. Literackimi gwiazdami projektu są Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski i podróżnik Jacek Pałkiewicz. Projekt jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2017 sa Fundacja Fabryka Inspiracji PL, Miasto Opole, a targów Drukarnia Opolgraf. Partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska, Radio Opole.

Festiwal Książki Opole powstał dzięki wieloletniemu projektowi Opolgrafu Fabryka Inspiracji. Dziesięć lat temu drukarnia po raz pierwszy zorganizowała spotkanie autorskie w hali introligatorni. Od tamtej pory odbyło się ok. 50 spotkań. Pierwszy Festiwal Książki osiągnął spektakularny sukces. W ubiegłym roku ponad siedem tysięcy opolan spotkało z się z 45 autorami i artystami. W ramach Targów Książki pojawiło się 40 wydawnictw z całej Polski.

W tym roku okazji do spotkań i zakupów będzie więcej – Festiwal potrwa aż 3 dni. Zmienia się też jego lokalizacja, całość odbędzie się na placu Wolności.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.