Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zakończyły się targi Labelexpo Americas

Zakończyły się targi Labelexpo Americas

Labelexpo Americas, najważniejsze w Ameryce Północnej i Południowej targi poświęcone branży etykietowej i zadrukowywaniu opakowań, obchodzą 25-lecie. Tegoroczna ich edycja odbywała się w Rosemont, na przedmieściach Chicago (Illinois), w dniach 9–11 września. Wzięło w niej udział 400 wystawców – 62 z nich po raz pierwszy.

Największym wystawcą na Labelexpo Americas była firma HP (dział Indigo) – zaprezentowała szeroką gamę rozwiązań end-to-end do produkcji etykiet, opakowań z tektury falistej i giętkich. Wyróżniające się wielkością stoiska miały również firmy AB Graphic International, Epson, Karlville Development, Screen USA.
Atlantic Zeiser prezentował nowe urządzenie Digiline Booklet – niezależy system do kodowania, drukowania i weryfikacji produktów farmaceutycznych używanych do badań klinicznych.
Avery Dennison przedstawił ponad 15 nowych produktów, m.in. nową rodzinę materiałów etykietowych przeznaczonych dla punktów sprzedaży i wulkanizacji opon, w tym białą folię polipropylenową odporna na plamy i zwijanie się. Inne propozycje to CleanFlake, gama materiałów etykietowych, które mają usprawnić recykling pojemników z PET; Select Solutions – oferta rozwiązań dla klientów indywidualnych, umożliwiających produkcję unikalnych etykiet (koncepcja Mix & Match); klej ClearCut S7450, do klejenia etykiet na butelkach win, innych spirytualiów oraz napojów.
Dienes na targach promował najnowszy produkt z rodziny rozwiązań do automatycznego pozycjonowania noży tnących Quick Set – Quick Set 0.5. System w kilka sekund zmienia pozycję setek jednocalowych noży, co bardzo zwiększa wydajność produkcji i zapewnia bezproblemowe zmiany szerokości szczeliny w porównaniu do systemów, w których zmiany pozycji noży wykonuje się manualnie i kolejno.
Domino prezentował system Domino N610i, według słów producenta – najwydajniejszy w druku produkcyjnym, zapewniający najwyższą jakość cyfrowego druku atramentowego i krycie białą farbą dające efekt jak w sitodruku. Drukuje 7 kolorami z rozdzielczością 600 dpi i prędkością 75 m/min. Jak zapewnia producent, to jedyne urządzenie do druku etykiet, która łączy wydajność fleksografii z wszechstronnością druku cyfrowego (bardzo szybka zmiana pracy).
DuPont Packaging Graphics oferował nową płytę flekso Cyrel Fast DFUV, zaprojektowaną, by osiągnąć optymalną wydajność przy produkcji krótszych serii na maszynach wąskowstęgowych przy zastosowaniu farb UV, zredukować ilość odpadów, zaoszczędzić czas i pieniądze. Płyta sprawdzi się w produkcji m.in. etykiet samoprzylepnych i wrażliwych na nacisk, rękawów z folii termokurczliwej, owijek.
Durst pokazał 7-kolorową zwojową inkjetową drukarkę UV Tau 330 z modułem do druku HD i najnowocześniejszym laserowym systemem do finiszingu inline, przeznaczoną do produkcji etykiet i opakowań specjalistycznych. Odbyła się też prezentacja nowych niskomigracyjnych i niskozapachowych atramentów do druku opakowań dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego.
Epson zaprezentował drukarki Epson SurePress L-6034VW i L-6034V – pierwsze urządzenia tej firmy do druku przemysłowego drukujące w jednym przebiegu z wykorzystaniem technologii PrecisionCore w nieruchomych układach wierszowych. Są to też pierwsze urządzenia, które wykorzystują nową technologię Epsona, dającą możliwość druku atramentami LED/UV z cyfrowym laminowaniem w linii. SurePress L-6034V/VW są stworzone z myślą o przetwórcach etykiet inwestujących w cyfrową drukarkę etykietową po raz pierwszy lub chcących poszerzyć swój park maszynowy o niezawodną, łatwą w obsłudze drukarkę produkującą etykiety wysokiej jakości w systemie 24/7 z przestojami ograniczonymi do minimum. Epson promował także modernizacje cyfrowej drukarki etykietowej SurePress L-4033A/AW, obejmujące czujnik pozwalający na zadruk przezroczystych podłoży przezroczystym linerem oraz ulepszone rozwiązanie Variable Data Printing umożliwiające lepszą personalizację wydruków. Podnieść wydajność, wyeliminować koszty i straty związane z wstępnie zadrukowywanymi etykietami można dzięki drukarkom ColorWorks Epsona wyposażonym w rozwiązanie Just in Time Color dedykowane produkcji etykiet. Rozwiązanie jest doskonałe do produkcji wielu etykiet o różnym dizajnie.
FFEI promował ulepszenia wprowadzone do cyfrowej hybrydowej drukarki UV Graphium. Razem ze swoim partnerem, firmą Fujifilm, ujawnił nowe możliwości nanoszenia białego atramentu na już zadrukowaną pracę, co poszerza obszar możliwych zastosowań druku UV. Graphium daje też możliwość białego poddruku, co w połączeniu z nową opcją pozwala na zdecydowaną poprawę krycia.
Fujifilm podczas targów wprowadził na rynek Clarity, najnowszą technologię stworzoną z myślą o drukarniach fleksograficznych. Płyty fleksograficzne Clarity wymywane wodą dają najwyższą jakość przy najszybszej produkcji i znacząco obniżają koszty użycia w porównaniu do płyt termicznych, wymywanych rozpuszczalnikiem czy innych wymywanych wodą. Innowacyjna chemia wodna do wymywania nie tylko eliminuje konieczność stosowania rozpuszczalników, ale także pozwala na produkcję dłuższych nakładów o niespotykanej w druku flekso jakości (200 lpi, 4400 dpi).
Firma GEW, specjalizująca się w systemach utrwalania farb UV, ogłosiła na targach rozpoczęcie seryjnej produkcji urządzenia Rhino, do efektywnego zasilania energią i kontroli lamp UV.
HP zaprezentował nowe modele: arkuszową maszynę HP Indigo 7800 i zwojową HP Indigo WS6800 (do produkcji opakowań i etykiet). HP Indigo 7800 oferuje nowe możliwości w druku. Producent podaje, że to jest to najszybsze cyfrowe urządzenie drukujące na oddzielnych arkuszach formatu SRA3+ z wysoką jakością, wszechstronne, wydajne, z nowym poziomem automatyzacji. Tryb zwiększonej wydajności pozwala drukować do 160 str./min w kolorze. Technologia One Shot Colour pozwala drukować na materiałach syntetycznych i kartach plastikowych, uwzględniając druk wypukły i efekty tekstury. Technologia ElectroInk udostępnia najszerszą gamę kolorów cyfrowych i atramenty do drukowania efektów specjalnych. Można korzystać z nawet 7 stacji atramentowych. Urządzenie obsługuje ponad 2800 różnych materiałów, o gramaturze do 400 g/m2.
Maszyna cyfrowa HP Indigo WS6800, trzecia generacja serii HP Indigo WS6000, gwarantuje wydajność, wszechstronność i zarządzanie barwą na poziomie zaawansowanym. System pozwala zdecydowanie zwiększyć ilość drukowanych cyfrowo etykiet wrażliwych na nacisk. HP zapewnia, że HP Indigo WS6800, dzięki nowemu spektrofotometrowi pracującemu w linii, pomoże klientom skrócić nawet o 75% czas poświęcany na przygotowywanie profili kolorystycznych. Nowy spektrofotometr na bieżąco korygujący wyniki pomiaru eliminuje konieczność ręcznej kalibracji i poprawek. Szerokość maszyny została zwiększona z 317 mm do 320 mm po to, by podnieść jej wydajność i zredukować koszta. W rezultacie przetwórcy etykiet mogą produkować w kolorze do 131 stóp/min z wykorzystaniem Enhanced Productivity Mode (EPM).
Kodak zaprezentował pełne portfolio rozwiązań dla rynku etykiet i opakowań, od ochrony marki przez druk offsetowy, flekso, po cyfrowy. Demonstrowany jest system cyfrowej produkcji form fleksograficznych Kodak Flexcel NX, a także pakiet Kodak Prinergy Powerpack, z narzędziami do automatyzacji workflow, zwiększającymi wydajność i stabilność produkcji opakowań. Zwiedzających zainteresowało rozwiązanie Kodak Spotless, zapewniające lepsze zaczernienie i szerszą gamę kolorów przy zastosowaniu farb procesowych – współdziałając z systemem Kodak Flexcel NX zwiększa ekonomiczność produkcji. Firma pokazała też m.in. wprowadzony niedawno na rynek system Flexcel NX Wide 5080, dla sektora opakowań z tektury falistej, i maszyny Kodak Prosper S-Series, wraz z nową Kodak Prosper 6000.
Mark Andy zadebiutował z serią maszyn cyfrowych do przemysłowego druku z wysoką jakością i prędkością do 76 m/min. Amerykański producent wąskowstęgowych maszyn flekso opracował hybrydowy system druku inkjetowego Digital Series UV, na potrzeby produkcji etykiet i opakowań w średnich nakładach. Urządzenie drukuje tuszami UV w 6 kolorach (CMYKOV + W) z wysoką rozdzielczością i jest zintegrowane w linii z modułami m.in. druku flekso, foliowania na zimno, sitodruku. Jak zapewnia producent, to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie cyfrowe na rynku.
Nilpeter pokazał swoje najnowsze modele: FB-3 i FB-4. Pierwszy to jedna z najszybszych maszyn do druku etykiet dostępnych na rynku, 8-kolorowa, wstęga o szerokości do 350 mm. Zapewnia najwyższy poziom serwoautomatyki w swojej klasie i prędkość do 228 m/min. Również 8-kolorowa FA-4 drukuje na wstędze o szerokości 420 mm z prędkością do 175 m/min. Jest szczególnie łatwa w obsłudze, nie wymaga manualnego ustawiania zadań, bardzo ogranicza odpady (przy zmianie 8-kolorowej pracy, wraz ze zmianą wykrojników, powstaje tylko 20–25 metrów odpadu). Na stoisku odbyły się pokazy – produkcja wysokojakościowych etykiet na wino i piwo, żywność i kosmetyki.
Nuova Gidue zapoznała zwiedzających z koncepcją „Digital Flexo Excellence”, opartą na nowej technologii REVO, na którą składają się rozwiązania do digitalizacji i automatyzacji przepływu zleceń, ustawień i pracy maszyn flekso UV. Nowe możliwości unaoczniały pokazy pracy M5 Gidue UV Flexo, drukującej na wstędze o szerokości 430 mm.
OKI Data Americas zaprezentował nową kolorową drukarkę do produkcji etykiet, C711DW, z systemem do obróbki końcowej, nadającą się do krótkich serii. Ponadto zapowiedział nową drukarkę etykietową, której premierę przewidziano na rok 2015; pokazuje też kilka wybranych kolorowych urządzeń cyfrowych dla sektora etykiet i opakowań.
Sun Chemical zaprezentował najnowsze rozwiązania w zakresie zastosowania elektroniki drukowanej w branży opakowań i etykiet. Można było zapoznać się m.in. z bogatą ofertą T+Sun – spółki powołanej niedawno do życia przez firmy Sun Chemical i T+Ink. Znajdowała się ona w ramach specjalnej ekspozycji Smart Mart, prezentującej najbardziej przyszłościowe i innowacyjne rozwiązania z obszaru etykiet. Rozwiązania T+Sun były też obecne na stoisku Sun Chemical. Uwagę zwiedzających zwróciło rozwiązanie Touchcode – umieszczany na opakowaniu specjalny kod, który pod odczytaniu przez dedykowane urządzenie przenośne aktywuje szereg funkcji, m.in. w zakresie bezpieczeństwa i interakcji sieciowej.
Xeikon pokazał portfolio tonerowych maszyn drukujących i aplikacji do produkcji etykiet i opakowań, m.in. unikalne aplikacje etykiet samoprzylepnych, szeroki wachlarz propozycji w zakresie In Mould Labelling i etykiet termotransferowych, systemy cyfrowej obróbki płyt drukowych ThermoFlexX. Firma wzięła udział w Package Printing Workshop przedstawiając rozwiązania do cyfrowej produkcji pudełek składanych. Można było omówić ze specjalistami możliwości druku cyfrowego i drukarek Xeikon 3000. We współpracy z Aura Partner Network firma oferowała również serię całościowych rozwiązań do produkcji aplikacji specjalnych.
Stoisko Wink po raz kolejny stało się „Cutting Care Center”, a firma promowała w jego ramach GapControl, urządzenie do inspekcji, elastyczne ostrza pokryte chromowaną powłoką (typu MCR), które gwarantują doskonałą jakość przy długich nakładach, oraz ostrza SuperCut i technologię ProShift zapewniające efektywne wykrawanie. Wink zaprezentował także specjalne wersje i specjalne wykończenie elastycznych noży SuperCut przeznaczonych do wszelkiego rodzaju etykiet.

W przyszłym roku producenci etykiet i opakowań ponownie spotkają się z dostawcami technologii na Labelexpo Europe w Brukseli – targi rozpoczną się 29 września, a zakończą 2 października.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.