Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zrównoważony rozwój, przemysł 4.0 i nowe wyzwania

Zrównoważony rozwój, przemysł 4.0 i nowe wyzwania

Matteo Bodrone rozmawia z Girolamo Marchim, prezesem Federazione Carta E Grafica

Tegoroczna odsłona odbywającej się pod wspólną nazwą i na przemian z targami Print4All międzynarodowej konferencji z powodu epidemii musiała odbyć się w zmienionej formule. Organizatorzy zadbali o atrakcyjną formę transmisji online, aranżując zarówno rozmowy z włoskim ekspertami w studio, jak i łącząc się na żywo z prelegentami z innych części świata. Nieprzypadkowo też tematyka wystąpień koncentrowała się na zrównoważonym rozwoju i idei przemysłu 4.0, które – odpowiednio wykorzystane – mogą pomóc przezwyciężyć kryzys związany z pandemią koronawirusa.

W zorganizowanej 24 czerwca br. przez włoskie stowarzyszenie ACIMGA, we współpracy z innymi stowarzyszeniami branżowymi i firmami partnerskimi, konferencji zatytułowanej „Future Factory – Printing the future, now” wzięło udział ponad 1200 uczestników (33% stanowili widzowie spoza Włoch). Ostatnie miesiące zmusiły wszystkich do przemyślenia modeli biznesowych i sposobów organizacji produkcji. Jeszcze mocniej uwydatniło się znaczenie innowacji technologicznych, ale też odporności na perturbacje rynkowe i elastyczności pojedynczych firm. Zaprezentowana podczas konferencji „panorama zniszczeń” w przemyśle poligraficznym na świecie pokazała z jednej strony, jak bardzo branża podatna jest na nagłe tąpnięcia i kryzysy, a jednocześnie, jak szybko potrafi się w tej sytuacji odnaleźć. Epidemii zawdzięczamy pośrednio intensyfikację transformacji cyfrowej. Wiele firm wykonało skok do przodu w zakresie wykorzystania istniejących technologii, nierzadko co prawda wymuszony przez sytuację, ale wywołujący w dalszej perspektywie pozytywny efekt. W nowej „normalności” cyfryzacja, przemysł 4.0 i zrównoważony rozwój nie mogą już dłużej stanowić opcji, stają się koniecznością. A jeśli przemysł 4.0 jest kluczem do zwiększenia wydajności produkcji – podkreślali prelegenci – to zrównoważony rozwój oznacza pełną efektywność, czyli działanie minimalizujące w największym stopniu negatywne skutki środowiskowe, gospodarcze i społeczne, jakie niesie ze sobą produkcja.

Rozmówcy Mattea Bordone zwrócili uwagę, że choć o przemyśle 4.0 mówi się ostatnio bardzo wiele, jest on często postrzegany przez przedsiębiorstwa jedynie jako nowe inwestycje w technologie. Czas blokady gospodarki z powodu epidemii pokazał, że przedsiębiorstwo jest 4.0 tylko wtedy, gdy udaje mu się połączyć i zintegrować ze wszystkimi

ogniwami łańcucha wartości. Błędem jest również nadmierna ekscytacja nowymi technologiami i przypisywanie im całego potencjału postępujących zmian. Sztuczna inteligencja, jedno z najciekawszych w ostatnim czasie rozwiązań technologicznych, nie może zastąpić ludzkiego mózgu, ale może stać się szansą dla „rozszerzonej inteligencji” dostarczającej sektorowi poligraficznemu i opakowaniowemu pomysłów na nowe produkty i rozwiązania.

Prelegenci podkreślali również znaczenie zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej w przemyśle poligraficznym i opakowaniowym. Przemysł 4.0 i zrównoważony rozwój wzajemnie się uzupełniają, wszak nowoczesne technologie pozwalają na bardziej staranne zarządzanie energią i materiałami, przyczyniając się nie tylko do zmniejszenia kosztów działania przedsiębiorstwa, ale także umożliwiając redukcję odpadów. Ważne jest jednak, by myśleć o produktach w kategoriach gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli uwzględniać już na etapie projektowania również ostatni etap „życia” produktu, utrzymywać w użyciu tak długo, jak to możliwe, i wreszcie odzyskiwać i regenerować materiały, z których są wykonane.

Tematyka zrównoważonego rozwoju i przemysłu 4.0 będzie dominować podczas kolejnej edycji targów Print4All, do których tegoroczna konferencja była swoistym preludium. Odbędą się one w dniach 3–6 maja 2022 roku, tradycyjnie w Mediolanie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Już w czwartek, 24 września, spotkamy się z Państwem na IX konferencji "Tektura falista – najnowsze technologie" w Ranchu pod Bocianem. Jesteśmy przekonani, że wydarzenie, w którego organizację włożyliśmy wiele pracy i serca, by zapewnić nie tylko bogatą dawkę wiedzy, możliwość integracji i nawiązania kontaktów oraz oczywiście maksymalne bezpieczeństwo, spełni Państwa oczekiwania.
Specjalnie dla tych z Państwa, którzy z przyczyn niezależnych nie mogą osobiście uczestniczyć w konferencji, przygotowaliśmy możliwość zdalnego udziału. Aby wziąć udział w transmisji online, zapraszamy jeszcze dziś, w środę, do kontaktu telefonicznego z p. Wojtkiem Szymczakiem, który sprawuje pieczę zarówno nad rejestracją gości, jak i stroną techniczną webinaru (nr tel.: 601 979 668).
Również w czwartek, w warszawskim Expo XXI (ul. Prądzyńskiego 12/14) rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. Przez dwa dni czekamy na Państwa na naszym stoisku – nr B12. Podobnie jak organizatorzy wydarzenia, zapewniamy pełne bezpieczeństwo uczestnictwa.
Zapraszamy na długo oczekiwane rozmowy przy dobrej kawie : )

BOBST zaprezentował nową maszynę do wklęsłodruku, przeznaczoną do zadruku podłoży elastycznych – Expert RS 6003. To rozwiązanie nowej generacji jest odpowiedzią producenta na potrzeby branży opakowaniowej, która oczekuje wsparcia w czasie przemian i dominujących trendów wymuszających coraz krótsze czasy realizacji zleceń, niezmiennie wysokiej jakości i jednocześnie dbałości o środowisko.

Firma Miraclon ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do konkursu Global Flexo Innovation Awards, którego celem jest wyróżnienie firm przewodzących transformacji branży druku fleksograficznego. Organizator do udziału w rywalizacji zaprasza firmy, które chciałyby zyskać uznanie za swoje kreatywne, innowacyjne projekty opakowań komercyjnych wydrukowanych przy użyciu płyt Kodak Flexcel NX Plates. Konkurs skierowany jest zatem do przygotowalni do druku, drukarń oraz właścicieli marek (zalecane są zgłoszenia zespołowe).

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.