Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zrównoważony rozwój, przemysł 4.0 i nowe wyzwania

Zrównoważony rozwój, przemysł 4.0 i nowe wyzwania

Matteo Bodrone rozmawia z Girolamo Marchim, prezesem Federazione Carta E Grafica

Tegoroczna odsłona odbywającej się pod wspólną nazwą i na przemian z targami Print4All międzynarodowej konferencji z powodu epidemii musiała odbyć się w zmienionej formule. Organizatorzy zadbali o atrakcyjną formę transmisji online, aranżując zarówno rozmowy z włoskim ekspertami w studio, jak i łącząc się na żywo z prelegentami z innych części świata. Nieprzypadkowo też tematyka wystąpień koncentrowała się na zrównoważonym rozwoju i idei przemysłu 4.0, które – odpowiednio wykorzystane – mogą pomóc przezwyciężyć kryzys związany z pandemią koronawirusa.

W zorganizowanej 24 czerwca br. przez włoskie stowarzyszenie ACIMGA, we współpracy z innymi stowarzyszeniami branżowymi i firmami partnerskimi, konferencji zatytułowanej „Future Factory – Printing the future, now” wzięło udział ponad 1200 uczestników (33% stanowili widzowie spoza Włoch). Ostatnie miesiące zmusiły wszystkich do przemyślenia modeli biznesowych i sposobów organizacji produkcji. Jeszcze mocniej uwydatniło się znaczenie innowacji technologicznych, ale też odporności na perturbacje rynkowe i elastyczności pojedynczych firm. Zaprezentowana podczas konferencji „panorama zniszczeń” w przemyśle poligraficznym na świecie pokazała z jednej strony, jak bardzo branża podatna jest na nagłe tąpnięcia i kryzysy, a jednocześnie, jak szybko potrafi się w tej sytuacji odnaleźć. Epidemii zawdzięczamy pośrednio intensyfikację transformacji cyfrowej. Wiele firm wykonało skok do przodu w zakresie wykorzystania istniejących technologii, nierzadko co prawda wymuszony przez sytuację, ale wywołujący w dalszej perspektywie pozytywny efekt. W nowej „normalności” cyfryzacja, przemysł 4.0 i zrównoważony rozwój nie mogą już dłużej stanowić opcji, stają się koniecznością. A jeśli przemysł 4.0 jest kluczem do zwiększenia wydajności produkcji – podkreślali prelegenci – to zrównoważony rozwój oznacza pełną efektywność, czyli działanie minimalizujące w największym stopniu negatywne skutki środowiskowe, gospodarcze i społeczne, jakie niesie ze sobą produkcja.

Rozmówcy Mattea Bordone zwrócili uwagę, że choć o przemyśle 4.0 mówi się ostatnio bardzo wiele, jest on często postrzegany przez przedsiębiorstwa jedynie jako nowe inwestycje w technologie. Czas blokady gospodarki z powodu epidemii pokazał, że przedsiębiorstwo jest 4.0 tylko wtedy, gdy udaje mu się połączyć i zintegrować ze wszystkimi

ogniwami łańcucha wartości. Błędem jest również nadmierna ekscytacja nowymi technologiami i przypisywanie im całego potencjału postępujących zmian. Sztuczna inteligencja, jedno z najciekawszych w ostatnim czasie rozwiązań technologicznych, nie może zastąpić ludzkiego mózgu, ale może stać się szansą dla „rozszerzonej inteligencji” dostarczającej sektorowi poligraficznemu i opakowaniowemu pomysłów na nowe produkty i rozwiązania.

Prelegenci podkreślali również znaczenie zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej w przemyśle poligraficznym i opakowaniowym. Przemysł 4.0 i zrównoważony rozwój wzajemnie się uzupełniają, wszak nowoczesne technologie pozwalają na bardziej staranne zarządzanie energią i materiałami, przyczyniając się nie tylko do zmniejszenia kosztów działania przedsiębiorstwa, ale także umożliwiając redukcję odpadów. Ważne jest jednak, by myśleć o produktach w kategoriach gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli uwzględniać już na etapie projektowania również ostatni etap „życia” produktu, utrzymywać w użyciu tak długo, jak to możliwe, i wreszcie odzyskiwać i regenerować materiały, z których są wykonane.

Tematyka zrównoważonego rozwoju i przemysłu 4.0 będzie dominować podczas kolejnej edycji targów Print4All, do których tegoroczna konferencja była swoistym preludium. Odbędą się one w dniach 3–6 maja 2022 roku, tradycyjnie w Mediolanie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.