Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / KBA na targach drupa 2012: liczne innowacje w dziedzinie offsetu i druku cyfrowego

KBA na targach drupa 2012: liczne innowacje w dziedzinie offsetu i druku cyfrowego

Podczas spotkania prasowego zorganizowanego 20 marca w Radebeul firma KBA zaprezentowała swoje plany związane z udziałem w zbliżających się targach drupa 2012. Niemiecki producent będzie na nich obecny z hasłem „Sprinting ahead”, a wśród targowych premier anonsowane są m.in.: cyfrowa maszyna zwojowa RotaJET 76; arkuszowa maszyna wielkoformatowa Rapida 145; maszyna Rapida 105, wyposażona w moduł inkjetowy; Rapida 106, oferująca prędkość 20 tys. arkuszy/h i podwójne lakierowanie inline; półformatowa maszyna Rapida 7; innowacje w zwojowych maszynach offsetowych C16 i Commander CL oraz wiele innych.

Z myślą o gościach z Polski na stoisku firmy KBA przez cały okres targów będą obecni przedstawiciele KBA CEE sp. z o.o., którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z demonstrowanymi na drupa 2012 maszynami i rozwiązaniami.
Marcowe spotkanie w Radebeul otworzył Claus Bolza-Schünemann – prezes firmy KBA, który krótko scharakteryzował obecną sytuację na światowym rynku poligraficznym. Podkreślił dobrą kondycję finansową KBA, zwłaszcza w kontekście niedawnych wydarzeń na rynku dostawców maszyn offsetowych, zaznaczając, że firma osiągała zyski w latach 2009-2011, a więc w niełatwym dla całego przemysłu okresie. Prezes KBA zapowiedział dalsze działania w zakresie wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań.
Część z nich zostanie wkrótce zaprezentowana na targach drupa 2012. Ich zapowiedzi dokonał Klaus Schmidt – dyrektor marketingu KBA. Na tegorocznej wystawie niemiecki producent zajmie powierzchnię podobną do tej sprzed czterech lat, prezentując „na żywo” pięć offsetowych maszyn arkuszowych w małym, średnim i wielkim formacie (z których trzy to zupełne nowości); trzy offsetowe maszyny zwojowe, dedykowane na rynki produkcji akcydensowej, opakowaniowej i gazetowej (tu będą miały miejsce dwie absolutne premiery); nową maszynę inkjetową, a także innowacje w zakresie offsetu bezwodnego, wprowadzone w modelach Rapida 106 i Genius 52UV.
Warto dodać, że dzień po konferencji prasowej, 21 marca, również w Radebeul, ponad tysiąc gości z całego świata, w tym liczna grupa klientów z Polski, wzięła udział w specjalnych prezentacjach wybranych rozwiązań, które oficjalnie zadebiutują na targach drupa 2012 w ofercie KBA. W specjalnie zainscenizowanej hali montażowej zakładów w Radebeul pokazano w akcji m.in.: nową maszynę KBA Rapida 105 z pięcioma zespołami drukującymi, wieżą lakierującą z zespołem inkjetowym do personalizacji i kodowania (bazuje ona na nowoczesnej platformie maszyny KBA Rapida 106) oraz dwie maszyny KBA Rapida 145. Pierwsza z nich, 8-zespołowa z odwracaniem arkusza po 4. zespole, wyposażona m.in. w systemy symultanicznego mycia CleanTronic Synchro i zmiany form drukowych DriveTronic SPC, podczas pokazów drukowała z prędkością 15 tys. ark./h. Druga, 6-kolorowa KBA Rapida 145-6+L ALV3 z logistyką stosów, została wyposażona m.in. w nowy system DriveTronic SFC, pozwalający na symultaniczną wymianę form do lakierowania, a także szybką wymianę tulei wałków rastrowych AniSleeve. Maszyna w tym formacie pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy, drukując na oczach zgromadzonych gości z prędkością 17 tys. ark./h. Co więcej, przeprowadzono w niej nieosiągalne dotąd niezwykle krótkie procesy narządzania. Dodatkowo w znajdującym się obok Centrum Obsługi Klienta prezentowane były małoformatowa maszyna KBA Rapida 75 oraz drukująca z prędkością 20 tys. ark./h pełnoformatowa KBA Rapida 106, którą wyposażono w szereg nowych modułów.
Zupełną nowością w ofercie KBA, zapowiadaną od dłuższego czasu, jest zwojowa maszyna cyfrowa RotaJET 76, przeznaczona do personalizowanej produkcji kolorowych książek, broszur, akcydensów, mailingów i magazynów. Obsługuje ona wstęgę o maksymalnej szerokości 780 mm i pracuje z prędkością do 150 m/min (co odpowiada 3 tys. stron A4/min lub 85 mln str. A4/miesiąc), wykorzystując specjalne wodne atramenty pigmentowe i piezoelektryczne głowice drukujące. Maszyna posiada specjalnie zaprojektowane urządzenia do odwijania i wprowadzania wstęgi, której natężenie – kontrolowane automatycznie – ma duży wpływ na wysoką jakość drukowania (600 dpi). Maszyna generuje relatywnie małą ilość odpadów, a pierwsze egzemplarze nakładowe osiąga w bardzo krótkim czasie. W przyszłości ma w niej zostać wprowadzony opcjonalny system lakierowania dyspersyjnego. Maszyna jest kompatybilna ze standardem JDF, a za personalizowaną produkcję odpowiada tu workflow Adobe APPE. Na stoisku targowym maszyna RotaJET 76 będzie współpracować z systemem cyfrowej oprawy SigmaLine firmy Müller Martini.
Targi drupa będą też miejscem premiery nowego modelu z serii wielkoformatowych maszyn Rapida. Na stoisku będzie prezentowana 6-kolorowa maszyna Rapida 145 z nową wieżą lakierującą, potrójnym systemem wykładania i automatyczną logistyką stosu. Jej maksymalny format zadruku wynosi 1050×1450 mm, prędkość drukowania to 17 tys. arkuszy/h (15 tys. przy druku z systemem odwracania arkusza). Wyposażono ją w wiele opcji i modułów znanych z pełnoformatowego modelu Rapida 106. Są wśród nich: system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS, system bezpośredniego napędu cylindrów DriveTronic SPC pozwalający na jednoczesną wymianę form drukowych, system synchronicznego mycia CleanTronic Synchro, nowy program szybkiego mycia układu nadawania farby CleanTronic ReInk, nowa wieża lakierująca z jednoczesną wymianą form DriveTronic SFC oraz system wymiany tulei wałków aniloksowych AniSleeve. Inne opcje automatyzujące produkcję, w jakie wyposażono maszynę Rapida 145, to konsola ErgoTronic, systemy kontroli jakości kolorystycznej i pomiaru barw QualiTronic ColorControl oraz oszczędzająca energię suszarka VariDry Blue.
Inna targowa nowość to moduł inkjetowy, w jaki wyposażono maszynę Rapida 105. To kolejna opcja w nowej wersji tej maszyny, pokazanej po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach All in Print China. Oferuje ona wyższą niż do tej pory prędkość drukowania (17 tys. arkuszy/h) i posiada system odwracania arkusza typu 4/4. Na targach pokazana zostanie jej hybrydowa wersja, w której zastosowano technologię offsetu i inkjetu. Poza pięcioma konwencjonalnymi zespołami drukującymi i wieżą lakierującą, została ona wyposażona w moduły inkjetowe Delta 105iUV firmy Atlantic Zeiser, pozwalające na produkcję personalizowaną i zastosowanie kodów. Może ona drukować na różnych mediach: powlekanych, laminowanych, błyszczących i niewsiąkliwych. Z myślą o drukarniach opakowań zastosowano tu system inspekcji arkusza QualiTronic Mark, zaś za sprawą systemu AirTronic Drum prowadzony arkusz pod głowicą inkjetową jest przytrzymywany próżniowo przez cylinder ssący.
Kolejna prezentowana maszyna – Rapida 106 – zostanie pokazana w szybszej wersji, pozwalającej na drukowanie z prędkością 20 tys. arkuszy/h (18 tys. przy zastosowaniu odwracania arkusza), wyposażonej w podwójne lakierowanie inline. Prezentowana na stoisku maszyna będzie składać się w sumie z 12 zespołów, umożliwiając zadrukowywanie i uszlachetnianie obu stron arkusza w jednym przejściu. Warto wspomnieć o nowej wieży lakierującej wyposażonej w system jednoczesnej zmiany form DriveTronic SFC, automatycznym systemie wymiany wałka aniloksowego AniloxLoader, systemie wykładania AirTronic, nowych modułach w zakresie kontroli i inspekcji jakości w trybie inline, a także ergonomicznej konsoli ErgoTronic.
Nowością w formacie B2 będzie maszyna Rapida 76, prezentowana na targach w wersji 5-kolorowej z wieżą lakierującą. Jej maksymalna prędkość wynosi 18 tys. arkuszy/h (bez odwracania arkusza); przeznaczona jest głównie dla drukarń akcydensowych i opakowaniowych. Maszynę wyposażono w szereg opcji automatyzujących pracę, znanych z pełnoformatowego, siostrzanego modelu Rapida 106: system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS, szybką i automatyczną wymianę form, niezależne napędy cylindrów DriveTronic SPC, system mycia CleanTronic Synchro oraz konsolę ErgoTronic.
Na stoisku firmy KBA nie zabraknie też nowych rozwiązań w zakresie druku zwojowego. Firma będzie propagować swoje flagowe modele dla tego rynku – maszyny C16 i Commander CL. Zupełną nowością w ofercie KBA jest Varius 80 – modułowa maszyna arkuszowa o zmiennym formacie, dedykowana na rynek opakowań giętkich. Bazuje ona – podobnie jak Genius – na technologii offsetu bezwodnego, posiada krótki zespół farbowy i suszenie UV. KBA-MePrint, firma wchodząca w skład grupy KBA, pokaże betaJET – termiczny system inkjetowy integrowany w systemach nakładania udaFORMAXX, wykorzystywanych w branży opakowaniowej.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Stowarzyszenie FESPA, organizator międzynarodowych targów druku wielkoformatowego, druku na tekstyliach i znakowania FESPA Global Print Expo oraz European Sign Expo, rozpoczęło kampanię promującą tegoroczną odsłonę obydwu wydarzeń. Zaplanowano je na termin 31 maja – 3 czerwca 2022 r. w przestrzeniach wystawienniczych Messe Berlin. Tematem przewodnim kampanii jest hasło „Experience Print in Motion” (Doświadczaj druku w ruchu), które odnosi się do nieustannego rozwoju rynku druku specjalistycznego i obsługującej go technologii, która dokonuje się mimo wyzwań ostatnich dwóch lat.

Podczas 22. odsłony swojej dorocznej konferencji Connect w Las Vegas (17–21 stycznia 2022 r.) firma Electronics For Imaging zaprezentowała nowe rozwiązania ze swojego portfolio, przeznaczone do druku cyfrowego (m.in. atramentową drukarkę produkcyjną EFI Pro 30h) oraz – premierowo – produkty z rodziny Fiery.

Prężnie działająca drukarnia Hedom z Krosna o imponującej, 100-letniej tradycji, oferująca kompleksowe rozwiązania dla poligrafii i reklamy, zainstalowała w ostatnim czasie system broszurujący Duplo 600i. Jak podkreśla jej kierownictwo, w codziennej pracy szczególnie istotne są automatyzacja maszyny oraz jej intuicyjna obsługa.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.