Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / Rynek inkjetu rośnie

Rynek inkjetu rośnie

Smithers Pira (wcześniej Pira International), autorytet na międzynarodowych rynkach związanych z branżą druku, produkcji opakowań czy papieru, oszacowała, że rynek druku inkjetowego w 2011 roku był wart 33,4 miliarda dolarów, a prognozy na kolejny okres, do 2017 roku, wskazują, że jego wartość wzrośnie do 67,3 mld dolarów.

Według najnowszych badań, druk atramentowy stale zyskuje na znaczeniu, głównie dlatego, że może stać się częścią poszczególnych etapów produkcji. Rozwiązania zaprezentowane podczas zakończonych niedawno targów drupa znacznie przyczynią się do utrzymania się tendencji rozwojowej i adaptowania technologii inkjetowych w coraz większej ilości łańcuchów produkcyjnych.
Rynek druku inkjetowego nie jest dyskretnym rynkiem, a sama technologia wykorzystywana jest w wielu rozwiązaniach stworzonych z myślą o rynku poligraficznym, opakowaniowym, czy aplikacjach przemysłowych korzystających z wielu różnych materiałów i urządzeń. Inkjet wykorzystywany jest do zadruku tekstyliów, do dekoracji szkła, ceramiki, wykładzin i syntetycznych materiałów budowlanych; podczas produkcji ekranów typu display, ogniw fotowoltaicznych czy innych produktów elektronicznych, rozwiązania inkjetowe można będzie stosować w precyzyjnych procesach produkcyjnych.
Inkjet jest technologią bardzo elastyczną, dlatego też przyciąga uwagę wielu wiodących na rynku dostawców maszyn do druku i dlatego też zainwestowali oni w opierające się na nim nowe systemy do druku zdecydowanie większe kwoty niż w inne rozwiązania wprowadzone ostatnio na rynek. Obecnie inkjet stanowi niewielki odsetek szeroko rozumianego, światowego rynku opakowaniowego i poligraficznego. W 2011 roku osiągnął wartość 4,2% wartości druku i tylko odrobinę mniej niż 0,5% wielkości jego produkcji. Inkjet budzi zainteresowanie wśród dostawców, ponieważ ten sektor dynamicznie się rozwija, podczas gdy sektor druku konwencjonalnego zdecydowanie zwolnił. Do 2017 roku inkjet nie przekroczy jednoprocentowego udziału w wielkości produkcji, jednak dojdzie do 7% wartości druku na świecie.
Sektor visual communication stanowi największą część rynku, w której wykorzystywane są technologie atramentowe – w 2011 roku produkcja inkjetowa to było 57% jego całej wartości, ale zależność ta zmienia się, ponieważ z użyciem inkjetu można obecnie produkować m.in. książki, druki transakcyjne i direct mailing, zadrukowywać opakowania i etykiety. Inkjet doskonale sprawdza się na tych polach, ponieważ elastycznie może dopasowywać się do zmiennych wymagań rynku i charakteryzuje się m.in. szybką zmianą wykonywanych prac, krótszymi przestojami i większą wydajnością produkcji, dzięki czemu druk niskich nakładów staje się bardziej opłacalny.
Dotychczas zainstalowano na świecie ponad 600 inkjetowych linii drukujących, na rok 2012 przewidywana liczba instalacji kolejnych systemów wynosi ponad 500 (wartość: od 350 tys. do 1,5 mln dolarów).

(na podst. Sean Smyth, The Future of Inkjet Printing – post drupa review, http://whattheythink.com, 29 maja br.)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Herzog & Heymann GmbH, należący od niedawna do Grupy Komori producent specjalistycznych urządzeń postpressowych, w tym falcerek (od miniaturowych do wielkoformatowych), systemów mailingowych, linii do produkcji ulotek farmaceutycznych, zaprezentował nowy SmartPACK 100, czyli automatyczny system pakowania ulotek farmaceutycznych.

Windmöller & Hölscher, producent maszyn i urządzeń do produkcji i przetwarzania opakowań giętkich, w dniach 24 i 25 czerwca br. zorganizował swoje pierwsze wirtualne targi. Ich celem była premierowa prezentacja technologii i produktów, których debiut rynkowy pierwotnie planowany był na targi branżowe Interpack i drupa; wydarzenia te z powodu pandemii zostały przełożone na wiosnę 2021 r. Wirtualne EXPO zakończyło się ogromnym sukcesem – w prowadzonych na żywo pokazach drukarek fleksograficznych i rotograwiurowych, różnorodnych webinariach i spotkaniach online wzięło udział ponad 2 tys. gości ze 120 krajów.

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 przysporzył znacznie więcej wyzwań, niż ktokolwiek mógł założyć u jego początku. Nadchodząca edycja targów Polagra (28 września – 1 października br.) będzie wyjątkowa z wielu względów. Grupa MTP, bazując na blisko stuletnim doświadczeniu, pracy sztabu specjalistów i przy ścisłej współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zbudowała system rozwiązań i standardów, które nie tylko przyczyniają się do stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla biznesu w sensie epidemicznym, ale także odpowiadają na potrzebę spotkań branży, tak istotnych w pełnym wyzwań okresie, gdy #WracamyDoGry.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.