Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia Graffiti z wysokonakładową linią produkcyjną

Drukarnia Graffiti z wysokonakładową linią produkcyjną

Dawid Kubica przy linii roll-to-stack

Firma Graffiti z Jaworzna od ponad 15 lat specjalizuje się w zadrukowywaniu płyt czołowych i paneli kontrolnych do sprzętu RTV/AGD w technice sitodruku. Z początkiem br. została tu uruchomiona wysokonakładowa produkcja instrukcji obsługi i innych materiałów komercyjnych w technologii zwojowego druku cyfrowego. Integralną część wdrożonych w związku z tym rozwiązań stanowią maszyny Hunkeler do wstępnego przygotowania i obróbki. Wszystkie urządzenia dostarczyła firma Docufield.

W trybie inline ze zwojową maszyną inkjetową pracuje tu linia roll-to-roll Gen8 (składająca się z urządzeń do odwijania i nawijania), natomiast z działającą offline zszywarką zintegrowane zostało urządzenie typu roll-to-stack Gen8 (umożliwiające produkcję stosów arkuszy gotowych do oprawy).

Graffiti to firma założona w 2001 r. jako drukarnia dziełowa; z czasem pojawił się tu sitodruk, który od 2013 r. pozostawał techniką dominującą. Od pewnego czasu wchodzi ona (wraz z drukarnią etykietową Etisoft) w skład Grupy Etisoft.

„Ponieważ integralną częścią oferty klientów całej grupy są m.in. instrukcje obsługi, dołączane z jednej strony do sprzętu RTV/AGD, z drugiej – do samochodów, siłą rzeczy mieliśmy coraz więcej zleceń i zapytań o tego rodzaju produkcję. Skala zapotrzebowania zaczęła być na tyle duża, że w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na zakontraktowanie pełnej, wysokowydajnej linii do produkcji instrukcji obsługi i innych druków w oprawie klejonej bądź szytej, niezbędnych naszym klientom. Tym samym zwiększając możliwości produkcji książkowych instrukcji obsługi, wróciliśmy do korzeni, ale o zupełnie innym wydźwięku i funkcjach” – mówi Dawid Kubica, dyrektor techniczny drukarni Graffiti.

Po przeanalizowaniu ofert rynkowych wybór kierownictwa Graffiti padł na wysokowydajną maszynę zwojową bazującą na technice inkjet jednego z wiodących dostawców tego typu asortymentu. „Tego typu maszyna wymaga równie wydajnych urządzeń do wstępnego przygotowania i końcowego przetwarzania wstęgi papieru – kontynuuje Dawid Kubica. – W tym kontekście szukaliśmy polskiego integratora, który zapewni pełne wsparcie posprzedażowe wraz z dostępem do lokalnego, polskojęzycznego serwisu przyjaznego dla operatorów maszyn. Takim okazała się firma Docufield, reprezentująca na polski rynku markę Hunkeler”.

W efekcie wraz ze zwojową maszyną inkjetową w 1. kwartale br. rozpoczęły tu pracę rozwiązania Hunkeler z serii Generation 8 (Gen8). Pierwsze z nich to wysokowydajna linia roll-to-roll, zintegrowana w trybie inline ze wspomnianą wcześniej zwojową maszyną inkjetową. Składa się ona z urządzeń do odwijania wstęgi i jej nawijania – po zadrukowaniu. „Prędkość urządzeń Hunkeler nie odbiega od tej oferowanej przez maszynę drukującą. Co więcej, w przyszłości prędkość modułów można zwiększyć nawet do nawet 260 m/min, co znacząco wpływa na wydajność pracy i tempo realizowanych zleceń. Jednocześnie, z myślą o zamiennym zastosowaniu oprawy klejonej lub szytej, drukarnia Graffiti zdecydowała się na zakup maszyny Hunkeler Gen8 typu roll-to-stack. Dzięki temu w zależności od rodzaju realizowanej produkcji, jej formatu, oprawy, nakładu, kieruje zadrukowaną wstęgę od odpowiedniego etapu końcowej produkcji (w przypadku oprawy szytej w trybie inline, przy oprawe klejonej – nearline). Mamy tu więc do czynienia z pierwszą tego typu w Polsce, wyjątkową i niezwykle elastyczną konfiguracją sprzętową” – mówi Michał Okurowski, dyrektor zarządzający Docufield.

„Wdrożenie całej linii bazującej na zwojowym druku cyfrowym znacznie usprawniło proces realizowania zleceń o charakterze komercyjnym, dotychczas wykonywanych w technice druku offsetowego. Cała linia pracuje z prędkością sięgającą 150 m/min. Inkjet mniej nas ogranicza, jest też efektywny kosztowo, gdyż cena wydruku jednostkowego jest tu taka sama niezależnie od nakładu, a dodatkowo generujemy mniej odpadów” – dodaje Dawid Kubica.

Dorota Szymańska, kierująca marketingiem w drukarni Etisoft potwierdza: „Produkcja realizowana w drukarni w Jaworznie w naturalny sposób oferowana także przez nas – obsługujemy bowiem tych samych klientów, przy tym Etisoft realizuje dla nich etykiety. I rzeczywiście coraz więcej z nich zwraca uwagę na aspekty środowiskowe. Te zaś – dzięki wdrożeniu technologii cyfrowej – stały się łatwiejsze do opanowania”.

Graffiti ma za sobą pierwszy pełny kwartał pracy na nowej linii do druku cyfrowego. Jak zapewnia Dawid Kubica, dotychczasowe doświadczenia zarówno z dostawcą maszyny, jak też w kontekście pracy z rozwiązaniami marki Hunkeler, są pozytywne: „Marka Hunkeler jest znana w branży druku zwojowego jako synonim wysokiej jakości i niezawodności. Pierwsze miesiące pracy z maszynami tego producenta tylko to potwierdzają. Zarówno na etapie przed- jak i posprzedażowym, jak też w kontekście wdrożenia maszyn i szkolenia załogi, możemy mówić w samych superlatywach o firmie Docufield. Współpraca przebiegała i przebiega nadal bez żadnych zastrzeżeń. Przed zakupem mogliśmy liczyć na pełne wsparcie w zakresie prezentacji maszyn oraz informacji o nich. Natomiast teraz, gdy maszyny są w codziennym użytku, stale możemy liczyć na wsparcie techniczne ze strony dostawcy”.

Dużym atutem firmy Graffiti, także w kontekście niedawnego wdrożenia, było posiadanie wysoko wykwalifikowanej załogi. Mateusz Skowron, specjalista ds. marketingu mówi: „Przed uruchomieniem linii nie musieliśmy szukać specjalistów na zewnątrz, w tej chwili wszystkie nowo uruchomione urządzenia są obsługiwane przez osoby przez wiele lat związane z naszą drukarnią. Część z nich pracowała już przy produkcji instrukcji obsługi, tyle że teraz robią to przy użyciu innej, ale bardzo intuicyjnej w obsłudze technologii cyfrowej. Nasi operatorzy chwalą sobie pracę zarówno z maszyną drukującą, jak też z urządzeniami peryferyjnymi marki Hunkeler. Z korzyścią dla naszych klientów, którzy otrzymują zamówione produkty znacznie szybciej niż dotychczas”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.