Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Polecane artykuły

Polecane artykuły

Tutaj anonsujemy ciekawe artykuły z najnowszych wydań "Świata DRUKU".

Dlaczego robimy standaryzację

Tytułowe zagadnienie objaśnia Małgorzata Szczotka (cmconsulting.pl), niezależny ekspert wspierający przedsiębiorstwa z branży poligraficznej przy wprowadzaniu i wdrażaniu ustandaryzowanych, przemysłowych procesów w całym łańcuchu produkcyjnym. „[...] standaryzacja produkcji poligraficznej powinna być zaplanowanym procesem prowadzącym do założonego, długofalowego rezultatu, a nie jednorazowym zabiegiem mającym pokazać, że coś działa przez chwilę i na chwilę. Celem optymalizacji jakości powinna być identyfikacja problemów i wyznaczenie konkretnych celów, na stałe wdrażanych do procesu produkcyjnego” – pisze autorka.

Dopasowanie kolorów farb w tampondruku

„Specjaliści z branży zajmujący się projektowaniem różnego typu produktów notorycznie wybierają ich kolory, nie uwzględniając tego, czy w ogóle dany odcień można uzyskać w druku produkcyjnym. Ponadto wykonany wydruk próbki oczekiwanego koloru bardzo rzadko przygotowywany jest przy użyciu tampondruku – próbka najczęściej jest namalowana albo podany jest kolor z próbnika Pantone” – pisze John Kaverman w majowym wydaniu „Świata DRUKU”..

Nadruk na szkle

Iwona Dulińska przybliża w swoim tekście problematykę nadruku na szkle. Dzięki rozwojowi techniki możliwy jest dziś zarówno druk przestrzenny (na przedmiotach), jak i druk płaski (na taflach szklanych). Jak pisze autorka: „ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta, który znając technologię druku na szkle, projektuje i zamienia grafikę w obraz cyfrowy. Ograniczeniem są też możliwości sprzętu. Wskazana jest każdorazowa konsultacja projektu z technologiem produkcji. To wiedza praktyczna i cenna, nie do zdobycia w szkole czy internecie. Bezcenne jest to, że konsultacja skraca proces realizacji i pozwala unikną korekt projektowych i błędów. Z naszego doświadczenia drukarskiego mogę powiedzieć, że jest to największy problem w procesie produkcji”. Kontakt do autorki: i.dulinska@kunszt.krakow.pl Więcej >>

Opakowania marki własnej

Marka własna przez długi czas kojarzyła nam się z tanimi produktami niskiej jakości. Taki sposób ich postrzegania sugerowały również opakowania tych produktów. Jednak – jak pisze Robert Lis w najnowszym, marcowym wydaniu „Świata DRUKU” – „marka własna w Polsce przeszła rewolucyjne zmiany, wystarczy spojrzeć na aktualną ofertę Lidla, Biedronki czy Tesco. Po pierwsze sieci handlowe, które zarządzają swoimi markami, zrozumiały, że niska cena nie jest najważniejszym kryterium, jakim kierują się kupujący. Pojęciem kluczowym stała się wartość, czyli relacja ceny do jakości. Był to moment przełomowy, ponieważ produkty marki własnej coraz częściej były innowacyjne, a kategoria obrała własny kierunek rozwoju”. Więcej na ten temat przeczytają Państwo tutaj.

Badania parametrów jakościowych odbitki w druku offsetowym z minimalną ilością farby na formie drukowej

Na współczesnym rynku poligraficznym obserwuje się obecnie tendencję do uzyskania na odbitkach różnorodnych efektów wizualnych, które zwiększają ich atrakcyjność. W druku offsetowym takie efekty można otrzymać w technologii drukowania farbami hybrydowymi. Stosowanie farb hybrydowych w połączeniu z lakierem UV stwarza zupełnie nowe możliwości lakierowania inline, dzięki którym powstają bardzo interesujące połączenia efektów mat-połysk na odbitce i upraszcza się cały proces technologiczny.

Pełna treść artykułu>>>

Niepełnosprawny w zakładzie pracy

Czasami zdarza się, że pracodawca skuszony ulgami zatrudnia osobę z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub, co bywa częściej, któryś z zatrudnionych pracowników takie orzeczenie mu przedkłada. Bywa, że stosowny dokument ląduje w teczce akt osobowych, a niepełnosprawny pracownik pracuje na takich samych zasadach jak wcześniej i dopiero kontrola zewnętrzna uświadamia szefowi firmy, ilu zaniedbań i wykroczeń dopuścił się przy tej okazji.
Pełna treść artykułu >>>

Poligraficzne metody wykonywania nadruku alfabetem Braille'a

Alfabet Braille’a umożliwia osobom niewidomym zapisywanie i odczytywanie tekstów. Odczytywanie nadruków wykonanych alfabetem Braille’a polega na taktylnym (dotykowym) rozróżnianiu wypukłych punktów. Podstawą systemu jest sześciopunkt w kształcie prostokąta, w którego ramach dzięki różnej konfiguracji zmiennej liczby punktów uzyskuje się 63 znaki. Obecnie alfabetem Braille’a znakowane są opakowania na różne produkty, a zwłaszcza farmaceutyczne. Liczba osób niewidomych obecnie wciąż się zwiększa – przyrost wynosi ok. 4% rocznie (wg Światowej Organizacji Zdrowia liczba ta do 2020 r. wzrośnie do 76 mln), zatem problem udoskonalania poligraficznych metod uzyskania (drukowania, tłoczenia) napisu alfabetem Braille’a jest bardzo aktualny.
Pełna treść artykułu >>>

Bezpieczeństwo pracy zawarte w prawie budowlanym

Drugą, prócz poruszonej w poprzednim artykule kwestii bezpieczeństwa pożarowego, dość często zaniedbywaną dziedziną bezpieczeństwa pracy są obowiązki dotyczące obiektów budowlanych, w których znajdują się pomieszczenia pracy. Nie jest rzadkością brak jakiejkolwiek dokumentacji budowlanej i eksploatacyjnej, co wychodzi na światło dzienne dopiero przy kontroli inspekcji nadzoru budowlanego lub wspomnianej wcześniej straży pożarnej.
Pełna treść artykułu >>>

Budowa fleksodrukowych punktów rastrowych

Do niedawno nie zwracano uwagi na kształt fleksodrukowych punktów rastrowych. Okazuje się jednak, że ma on duży wpływ na jakość odbitek i jest jednym z elementów fleksodruku wysokiej jakości (HD Flexo). Fleksodrukowy punkt rastrowy, w zależności od metody wykonywania form drukowych, może mieć powierzchnię płaską lub też kopulastą.
Pełna treść artykułu >>>

Poligrafia i reklama w Poznaniu

Za nami świętujące w tym roku swoje 40-lecie Międzynarodowe Targi Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych Poligrafia oraz odbywające się w tym samym miejscu (Poznań) i czasie (21–24 maja) Międzynarodowe Targi Artykułów i Usług Reklamowych Euro-Reklama. Na te zorganizowane przez MTP imprezy przybyło do stolicy Wielkopolski 8700 profesjonalistów zainteresowanych najnowszymi propozycjami 250 wystawców. Prezentowano maszyny i urządzenia poligraficzne, w tym maszyny do druku wielkoformatowego, rozwiązania informatyczne dla branży poligraficznej i wydawniczej, a także nowe rozwiązania reklamowe: od szeroko pojętej komunikacji wizualnej po gadżety. Dużo działo się w strefie Digital Printing, łączącej ekspozycję targów Poligrafia i Euro-Reklama. Swoje rozwiązania pokazały firmy zajmujące się produkcją reklam wielko- i małoformatowych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych, urządzeń do uszlachetniania druku oraz materiałów i akcesoriów eksploatacyjnych.
Pełna treść artykułu >>>

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.