Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / drupa news / drupa 2012 wyznaczyła trendy w przemyśle poligraficznym

drupa 2012 wyznaczyła trendy w przemyśle poligraficznym

Targi drupa 2012 wyznaczyły kierunki rozwoju dla szeroko rozumianego przemysłu poligraficznego na całym świecie. Najistotniejszym sygnałem płynącym z rynku jest fakt, że druk ma ogromny potencjał, a jego przedstawiciele inwestują ogromne środki w jego i swoją przyszłość. Już w połowie targów wystawcy informowali, że szerokie grono klientów zdecydowało się na podpisanie kontraktów i kolejne instalacje. Tendencja ta utrzymała się do końca trwania imprezy w Düsseldorfie, specjaliści z branży podkreślają zatem chęć wdrażania innowacyjnych rozwiązań bądź koncepcji zorientowanych na rynek druku.

Bernhard Schreier, prezes targów drupa 2012 i prezes zarządu Heidelberger Druckmaschinen AG, stwierdził: „Tegoroczna drupa stanowi swoistą prognozę dla branży poligraficznej – po kolejnych miesiącach zawieszenia i zachowawczych decyzji przyszedł czas na nowe inwestycje. 1850 wystawców podczas dwutygodniowej imprezy ukonstytuowało długoterminowy potencjał rozwojowy poligrafii. W Düsseldorfie nawiązano nowe kontakty i przeprowadzono owocne rozmowy biznesowe – co daje pozytywny impuls dla rozwoju naszej branży”.
314 500 ekspertów z ponad 130 krajów przybyło do Düsseldorfu, aby wziąć udział w targach drupa – 75 tys. mniej niż w roku 2008. Werner Matthias Dornscheidt, prezes i dyrektor Messe Düsseldorf, komentuje: „Taki spadek nikogo z branży nie zaskoczył. W samych Niemczech w latach 2000–2011 pracę straciło 61 tys. osób związanych z branżą poligraficzną; w tym samym okresie w Stanach Zjednoczonych zamknięto 7700 przedsiębiorstw poligraficznych. Biorąc pod uwagę te liczby nietrudno było zgadnąć, że mniej odwiedzających weźmie udział w tegorocznej imprezie. Firmy delegowały tylko wybranych pracowników – głównie decydentów, nie, jak to bywało w minionych latach, kilkanaście osób”.
Dr Markus Heering, dyrektor zarządzający stowarzyszenia Print and Paper Technology, German Engineering Federation VDMA, powiedział: „Dzięki tak wielu kontraktom podpisanym podczas targów z optymizmem patrzymy w przyszłość – mamy nadzieję, że zła passa nareszcie dobiegła końca i firmy będą inwestować w innowacyjne technologie oraz rozwiązania. W Düsseldorfie podpisano wiele zamówień, ale wystawcy liczą na to, że kolejne porozumienia zostaną zrealizowane w okresie po targach”.
Targi drupa 2012 obroniły swoją pozycję najważniejszej w branży poligraficznej imprezy targowej – stwierdzenie to potwierdziły m.in. ankiety przeprowadzone zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających, którzy przybyli do Düsseldorfu z konkretnymi planami inwestycyjnymi. Niemal 50% z nich zrealizowało swoje zamierzenia podpisując kontrakty podczas trwania imprezy.
W targach wzięło udział ponad 190 tys. zwiedzających z zagranicy – szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że największą grupę stanowili goście z Indii (15 tys.)– byli najliczniej reprezentowaną nacją po samych odwiedzających z Niemiec (123 tys.). Na kolejnych miejscach uplasowali się reprezentanci pochodzący z Belgii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii i Włoch. Warto podkreślić, że istotnie wzrosła proporcjonalna liczba gości z Południowej i Centralnej Ameryki (z 7% w 2008 do 8,8% w 2012), a bardziej szczegółowo – z Brazylii. Warto dodać, że w imprezie wzięło udział 2400 dziennikarzy z 75 państw.
Wiodącymi tematami podczas tegorocznej drupy były: automatyzacja, druk opakowań, druk cyfrowy (40% odwiedzających wykazywało zainteresowanie maszynami do druku cyfrowego), technologie hybrydowe, aplikacje web2print, druk na elementach elektroniki i ochrona środowiska.
Rolf Schwarz, prezes stowarzyszenia German Print and Media Association Bundesverband Druck und Medien: „drupa 2012 udowodniła, że druk jest na fali – bardziej niż kiedykolwiek. Zaprezentowano imponujące innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla każdego sektora rynku poligraficznego. Offset i druk cyfrowy występowały raczej na wspólnej platformie, zamiast ze sobą konkurować”.
Program imprez okołotargowych spotkał się również z pozytywnym przyjęciem odwiedzających – 20% gości było zainteresowanych sektorami drupa innovation park i drupa cube. Frank Romano, profesor honorowy Rochester Institute of Technology/USA: „innovation park (130 wystawców) był unikatowym przedsięwzięciem skupiającym innowacje dla branży poligraficznej – dzięki takiej konfrontacji odwiedzający mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i zrozumieć mechanizmy ich działania”.
Podczas targów na terenie drupa cube odbywały się liczne odczyty (w języku angielskim i niemieckim), w których wzięło udział 80 prowadzących oraz ponad 1000 uczestników z 55 krajów świata – dyskusje dotyczyły przede wszystkim crossmediów oraz komunikacji bazującej na przekazie drukowanym, rynku gazetowego, produkcji książek i miesięczników, aplikacji out-of-home czy produkcji opakowań.
Kolejną edycję targów drupa zaplanowano w dniach 2–15 czerwca 2016 roku.
(na podst. komunikatu targów drupa)

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.