Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2023/2024

Poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2023/2024

Przedstawiciele części nagrodzonych drukarń w tegorocznej edycji Rankingu

Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie poznaliśmy tegorocznych laureatów Rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie” – pierwszego etapu Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Wręczenie dyplomów tradycyjnie zakończyło uroczystość rozstrzygnięcia 64. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca” i portal wydawca.com.pl. Wręczono również dyplomy w przeprowadzonym przez portal wydawca.com.pl plebiscycie na najsympatyczniejszą drukarnię.

W Rankingu „Wydawcy wybierają drukarnie” klienci drukarń oceniają zakłady, z którymi współpracują, biorąc pod uwagę jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Oceny dokonywane są w skali 1–6 – wygrywa drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią.

Podobnie jak w roku ubiegłym zastosowano nowe zasady przeprowadzania Rankingu – zrezygnowano z podziału zakładów na drukarnie cyfrowe i offsetowe (ze względu na przenikanie się tych technologii w zakładach mija to się z celem) oraz zmieniono zasady liczenia punktów ocen, uwzględniając liczbę kierowanych do drukarń zleceń (organizatorzy obawiali się, że wydawcy będą niechętnie dzielić się tą wiedzą, jednak nie było z tym większych problemów; w zależności od liczby kierowanych do poszczególnych drukarń zleceń wydawnictwa podzielono na pięć grup, co spowodowało, że preferowani byli wydawcy z dużą liczbą zleceń).
W tym roku ankiety wypełniło 159 wydawców, grafików książki, pracowni graficznych itd. Nowością były ankiety od coraz liczniejszej grupy samowydawców. Najwięcej głosów (ankiet) oddano na inowrocławski Totem – 59; Abedik z Poznania uzyskał 37 głosów, Readme i Sowa po 24, Opolgraf – 23.
Pułap 10 ankiet po raz pierwszy przekroczyła Fabryka Druku z Warszawy. Po raz pierwszy pojawiła się toruńska Machina Druku, bodajże po raz pierwszy krakowska Drukarnia Leyko (15 ocen).
Wydawcy ocenili 84 zakłady (w ubiegłym roku 89), z czego do Rankingu zakwalifikowano 16 drukarń, które oceniło co najmniej 10 klientów.

Poniżej lista zwycięskich drukarń:

I miejsce – Drukarnia Sowa (Warszawa);
Drukarnia ta od lat utrzymuje się w czołówce polskich cyfrowych drukarń dziełowych. W tym roku jest bezkonkurencyjna, osiągając najlepsze wyniki we wszystkich kategoriach (po 5,96). To jeden z niewielu tego typu przypadków w ponad dwudziestoletniej tradycji naszego Rankingu. W ubiegłym roku Sowa osiągnęła 5,82 [jakość produkcji (5,84), terminowość realizacji produkcji (5,87), komunikatywność (5,75)]. Ze względu na zmianę systemu liczenia punktów porównanie ocen z latami wcześniejszymi nie ma sensu.

II miejsce (ex aequo)
– drukarnia Abedik (Poznań); w tym wydawcy wyżej ocenili poznański zakład pod względem jakości produkcji (5,93 do 5,81), tak samo pod względem terminowości – po 5,92, zdecydowanie gorzej po względem komunikatywności – 5,88 do 5,95. W sumie jednak drukarnia zdobyła średnią ocenę 5,91, nieco wyżej niż w roku ubiegłym (5,89).
– Drukarnia Akapit (Lublin); zakład z Lublina w tym roku nieco gorzej. Wydawcy wysoko ocenili go we wszystkich trzech kategoriach: jakość produkcji – 5,90 (w 2023 roku 5,96), terminowość realizacji zleceń – 5,90 (5,95) oraz komunikatywność – 5,93 (5,99). W sumie 5,91 (5,97). Być może na wynik ten wpłynęła mniejsza liczba tegorocznych ankiet na tę drukarnię (tylko 15, w roku ubiegłym 57).

III miejsce – Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (Kraków); to chyba ulubiona cyfra krakowskiego zakładu. W ubiegłym roku, podobnie jak wielokrotnie wcześniej, z średnią oceną 5,84 „Anczyc” zajął trzecie miejsce. Tegoroczna wyższa ocena – 5,90 pozwoliła „tylko” utrzymać pozycję. Wydawcy w tym roku wyżej ocenili jakość produkcji – 5,94 (5,88 w 2023 r.) oraz terminowości realizacji zleceń – 5,89 (5,75), niżej komunikatywności 5,86 – (5,90). To kolejny rok spadku ocen w tej kategorii.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.